Festiwal Europejski Poeta Wolności

Festiwal Europejski Poeta Wolności

Gdańsk, Targ Rakowy 11, Instytut Kultury Miejskiej, pomorskie
Miejscowość Gdańsk
Termin

8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 17 - 20 kwietnia 2024 roku w Gdańsku. 

PRZEPŁYW to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu. W świecie przenikania się dyscyplin i upłynniania granic między gatunkami zapraszamy do rozmowy o poezji uwolnionej z gorsetu własnych definicji. Wspólnie z zaproszonymi poetkami, pisarzami, tłumaczkami, filozofami, krytyczkami i twórcami przyjrzymy się przepływom między poezją i prozą. Co leży na ich styku? I czy przypadkiem ziemia niczyja dzieląca dotąd granice tych zwaśnionych (?) gatunków nie stała się kwitnącą krainą?

W tym roku festiwal potrwa aż 4 dni i (niemal) w całości odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11, Gdańsk). Co znajdzie się w programie wydarzenia przygotowanym przez Magdalenę Kicińską i Małgorzatę Lebdę?
Pierwszego dnia zaprosimy na wykład mistrzowski. Od środy do piątku centralnym punktem wydarzenia będą interdyscyplinarne debaty. W programie nie zabraknie lekcji poetyckich skupionych na sztuce przekładu wierszy. Odbędziemy międzygatunkowe spacery po Gdańsku, a poetyckie wizyty złożymy w lokalnych księgarniach kameralnych. Porozmawiamy o poematach, spotkamy się z zagranicznymi twórcami działającymi w poetyckiej sieci Versopolis. Wejdziemy w dialog z zaprzyjaźnionym Festiwalem Miłosza. Po latach przerwy EPW wróci do formatu slamu poetyckiego, którym zamkniemy festiwal.
Nasze zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli m.in. Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz i Tomasz Stawiszyński.

Część programu związana będzie z Nagrodą Literacką Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. 17 kwietnia, podczas performatywnego „Nocnego czytania poezji”, spotkamy nominowanych twórców. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i aurze dźwiękowej poetki i poeci przeczytają swoje wiersze w językach oryginału. Polskie tłumaczenia zaprezentują aktorzy i aktorki.
19 kwietnia (piątek), podczas interdyscyplinarnego wydarzenia artystycznego, odbędzie się gala wręczenia nagrody. Następnego dnia spotkamy się z twórcami zwycięskiego tomu oraz porozmawiamy z tłumaczami i tłumaczkami nominowanych książek.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty translatorskie obowiązywać będą zapisy. 

Szczegółowy program - jest tutaj

EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI 2024!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner