Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024

Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024

Owidz, ul. Rycerska 1, pomorskie
Miejscowość Owidz
Kontakt
Termin
  1. sierpień

Zapraszamy na siódmy Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Będziemy świetnie się bawić poznając nasze słowiańskie duchowe korzenie. Impreza odbywa się na terenie zrekonstruowanego grodu słowiańskiego, w którego sąsiedztwie znajduje się rozbudowana, wygodna infrastruktura (m.in karczma, sklepy itp.).

Grodzisko Owidz - informacje,  zdjęcia - patrz tutaj

Festiwal jest także okazją do zetknięcia się z tradycyjnym rzemiosłem i rękodzielnictwem.

Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024 - program - wkrótce

......................................................................................................................................

tak było w zeszłym roku ...

Festiwalowy Pomocnik Organizacyjny

WSTĘP - udział w festiwalu jest odpłatny. Bilety sa dostępne online oraz w kasie podczas wydarzenia. Ceny biletów - sa tutaj. Przy wejściu na teren festiwalu osoby posiadające bilet otrzymają opaskę na rękę, którą należy mieć na nadgarstku i okazywać na prośbę obsługi festiwalu. Część warsztatów jest odpłatna dodatkowo - bilety dostępne w trakcie festiwalu.

PARKINGI - Organizatorzy apelują aby dostępną, dużą przestrzeń parkingową wykorzystywać jak najlepiej i ustawiać pojazdy w miarę ciasno. Został uruchomiony specjalny festiwalowy Bank Podróży, czyli internetową przestrzeń gdzie można umawiać się na wspólne przejazdy na i z festiwalu.

TOALETY - są dostepne budynku głównym, na polu biwakowym oraz przy pokrytej strzechą klatce schodowej na podgrodziu.

NOCLEGI - istnieje możliwość skorzystania z grodziskowego pola biwakowego w cenie 20 zł/os./dobę. Pole graniczy z terenem Festiwalu. Na miejscu są sanitariaty, miejsca zadaszone, grill  oraz miejsca na ogniska (drewno w cenie 70 zł/skrzynię). Dostępne już wcześniej, przed rozpoczęciem wydarzenia. Parkowanie na wspomnianym wcześniej parkingu.

GASTRONOMIA - na stałe działa w Owidzu grodziska karczma, ale w trakcie festiwalu swoją ofertę przedstawią dodatkowo inne firmy, m.in: Szlakiem Białego Wilka, Dzienna Dawka Kawiarnia, Tandoor Szama - Indian Street Food oraz Browar Gruczniak i Pub Polufka.

ATRAKCJE DLA DZIECI - podczas Festiwalu będzie działać Strefa Małego Słowianina z animacjami dla dzieci. Organizatorzy przypominają o konieczności dopilnowania swoich pociech. 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - dotarcie do dużej części festiwalowych atrakcji może wymagać wsparcia asystenta osoby z niepełnosprawnością ruchową (dojazd/dojście do samego grodu; część ekspozycji Muzeum dostępna po schodach)

ZWIERZĘTA - są mile widziane, pod warunkiem, że nie są agresywne i pozostają pod stałą opieką właścicieli. Psy na smyczy i ewentualnie (jeśli bywają niespokojne) również w kagańcu.

OGNISKA - prawdopodobnie zapłoną na polu biwakowym i być może w innych (wyznaczonych przez organizatorów) przestrzeniach. Z uwagi na suszę prośba do palących apelujemy o szczególną rozwagę.

UPAŁ - jest duże prawdopodobieństwo upalnej pogody i dużej ekspozycji na słońce. Grodzisko sąsiaduje z rzeką Wieżycą, w której będzie można się ochłodzić...

PUNKTUALNOŚĆ - ze względu na bogaty program festiwalu, bardzo pomocna będzie punktualność publiczności, dzięki której wszyscy unikną przeszkadzających, otwieranych przez spóźnialskich co chwilę drzwi lub przesuwanych ławek.

JARMARK RĘKODZIEŁA - ze względu na fakt iż nie zawsze jest możliwość skorzystania z terminala płatniczego (nie zawsze dostępny na stoisku, problemy z łączem internetowym) pomocne będzie posiadanie pewnej ilości gotówki


Mity i wierzenia słowiańskie intrygują wszystkich zainteresowanych  historycznymi korzeniami Słowian, zatem także i Polaków. Chociaż minęło ponad tysiąc lat od czasu gdy brutalną przemocą usunięto z życia większość ówczesnych wierzeń, wciąż w naszej tradycji funkcjonują niektóre z nich. Jedną z postałości jest na przykład zwyczaj topienia Marzanny na wiosnę. Zaadaptowane przez chrześcijaństwo, nie są dzisiaj w ogóle kojarzone z mitologią słowiańską - jak np. Noc Świętojańska pochodząca od słowiańskiej Nocy Kupały. Tym bardziej, że dzięki szkolnej edukacji przeciętny Polak dużo lepiej kojarzy mity greckie, rzymskie czy nawet egipskie. Festiwal słowiański w Owidzu w ciekawy sposób pomaga poznać naszą historię.

Ciekawą lekturą dla rozpoczynających podróż w odległą, słowiańską przeszłość może być książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony - Mitologia Słowiańska - tutaj
Ciekawy mit o stworzeniu świata wg Słowian - jest opisany tutaj

Zapraszamy na Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2024 w Owidzu!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner