Niedziela Palmowa w muzeum w Swołowie

Niedziela Palmowa w muzeum w Swołowie

Swołowo, Swołowo 15 kasy Muzeum, pomorskie
Kontakt
Termin

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących, ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele kolejnych pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z udziałem chóru Pasjonata, a po zakończeniu Mszy odbywa się procesja z palmami do siedziby muzeum.

Niedziela palmowa Swołowo - fot. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w SwołowiePrzez cały dzień w muzeum odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci związane z tradycjami i obyczajami wiosennymi i wielkanocnymi tj. wypiekanie pieczywa obrzędowego, wykonywanie baranków cukrowych, ozdób z siana, malowania pisanek, wykonywanie palm wielkanocnych i inne.

Wydarzeniu zawsze towarzyszy kiermasz rękodzieła oraz targ produktów wielkanocnych, czyli stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku: swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne ekologiczne specjały.

W Niedzielę Palmową odbywa się również rozstrzygnięcie i podsumowanie Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Palmy do konkursu może zgłosić każdy, według zasad zawartych w regulaminie konkursu.

Niedziela Palmowa Swołowo 2023

PROGRAM:

10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska lokalnych twórców i rękodzielników: pisanki, palmy, kwiaty, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne oraz wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca" i dekoracji wielkanocnych
10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i potrawy oraz inne regionalne specjały
11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum
12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: pieczenie wiosennych zajączków, malowanie pisanek, samodzielne wykonywanie cukrowych baranków, tarcie chrzanu
12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM WIELKANOCNYCH uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną
15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE IX POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

👉 Palma wielkanocna symbolizuje przede wszystkim zmartwychwstanie, zwycięstwo i  nieśmiertelność duszy (chć także mękę i odkupienie). Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym i poprzedza Niedzielę Wielkanocną.

Inne imprezy wielkanocne - są tutaj

Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia -są tutaj

Zapraszamy na Niedzielę Palmową 2023!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner