Niedziela Palmowa w muzeum w Swołowie
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących, ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele kolejnych pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.
Niedzielę Palmową w Swołowie rozpoczyna uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z udziałem chóru Pasjonata, a po zakończeniu Mszy odbywa się procesja z palmami do siedziby muzeum.
Przez cały dzień w muzeum odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci związane z tradycjami i obyczajami wiosennymi i wielkanocnymi tj. wypiekanie pieczywa obrzędowego, wykonywanie baranków cukrowych, ozdób z siana, malowania pisanek, wykonywanie palm wielkanocnych i inne.
Wydarzeniu zawsze towarzyszy kiermasz rękodzieła oraz targ produktów wielkanocnych, czyli stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku: swojskie wędliny, pasztety, kiełbasy, żur, jaja, wielkanocne baby, mazurki, domowy chleb, masło i inne ekologiczne specjały.
W Niedzielę Palmową odbywa się również rozstrzygnięcie i podsumowanie Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Palmy do konkursu może zgłosić każdy, według zasad zawartych w regulaminie konkursu.
Niedziela Palmowa Swołowo 2024
PROGRAM:
10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska lokalnych twórców i rękodzielników: pisanki, palmy, kwiaty, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne oraz wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca” i dekoracji wielkanocnych.
10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i potrawy, chrzan, kiszonki, oleje, miody oraz inne regionalne specjały na miejscu i na wynos!
11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum
12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: malowanie pisanek, samodzielne wykonywanie cukrowych baranków, tarcie chrzanu
13.00 – „BITWA KULINARNA” – BARSZCZ BIAŁY VS. ŻUREK – w wykonaniu pomorskich szefów kuchni
11.00-15.00 – PREZENTACJA BAB WIELKANOCNYCH zgłoszonych do Konkursu na Najlepszą Pomorską Babę Wielkanocną
12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM WIELKANOCNYCH uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną
15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE IX POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ oraz ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA BABĘ WIELKANOCNĄ
Wydarzenie odbędzie się w namiocie halowym na terenie zagrody nr 15.
👉 Palma wielkanocna symbolizuje przede wszystkim zmartwychwstanie, zwycięstwo i nieśmiertelność duszy (chć także mękę i odkupienie). Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym i poprzedza Niedzielę Wielkanocną.