Sulęczyno - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Sulęczyno - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Sulęczyno

Herb SulęczynaTereny wokół Sulęczyna to piękna kraina na Kaszubach fantazyjnie wyrzeźbiona przez lodowiec. Ponad 40 zbiorników wodnych Skarby Sulęczyna(stanowią 10% obszaru gminy), pomnikowe głazy i kamienie - są malowniczymi pozostałościami wędrujących lodów. To one usypały też wzgórza (do 244 m npm) i wyżłobiły doliny rzek położonych o ponad 100 m niżej. Dzisiaj ta kraina urozmaicona bogatymi w grzyby i jagody lasami przyciąga ludzi z najdalszych zakątków Polski. Szukających - i znajdujących tutaj przestrzeń, spokój oraz warunki wypoczynku jaki sobie wyobrażają. Dla zainteresowanych przedstawiamy wybrane  atrakcje turystyczne.

Noclegi - Sulęczyno i okolice - są tutaj

Atrakcje Sulęczyna

Samo Sulęczyno jest sporą miejscowością, liczącą ok. 1,5 tysiąca mieszkańców, położoną nad popularną wśród kajakarzy rzeką Słupią. W różnych jego częściach znajdziemy wiekowe ślady historii. Na ulicach spotkamy stare, wpisane do rejestru zabytków domy, a na opuszczonym cmentarzu ewangelickim sprzed ponad 100 lat i w parku nad jeziorem Węgorzyno dorodne, wspaniałe drzewa. Podziwiać można m.in. klony, lipy, karagany syberyjskie, choiny kanadyjskie i kasztanowce. Wspomniany park przylega do dawnej siedziby rodziny Heidensteinów, a później Łaszewskich - właścicieli okolicznych ziem. Ich rezydencja nosi dzisiaj nazwę Leśny Dwór.

Piękne miejsce nad jeziorem: restauracja, SPA, basen, kręgle, bilard, apartamenty...

Leśny Dwór w Sulęczynie

Sulęczyno jest znane w Polsce przede wszystkim za sprawą dwóch znaczącyh imprez Jazz w lesie - fot. Jacek Leszewskimuzycznych z wieloletnią już tradycją - kultowego Jazzu w Lesie oraz Acco World Music Festival, nazywanego wcześniej Międzynarodowym Festiwalem Akordeonowym. Oba wydarzenia odbywają się zazwyczaj w lipcu i przyciągają rzesze fanów  bardzo dobrej muzyki.

Jazz w Lesie - wybrzmiał po raz pierwszy w 1996 roku - wówczas jeszcze pod dachem, Wojciech Karolak - fot. Jacek Leszewskiw sali restauracji Leśnego Dworu. W kolejnych latach festiwal jazzowy , "wypowadzony na dwór", stał się już wyjątkowo nastrojową imprezą plenerową. Klimat wydarzenia ma swoje źródło nie tylko w towarzystwie pomnikowych Nigel Kennedy - fot. Jacek Leszewskidrzew nad brzegiem Jeziora Węgorzyno, ale także (a może przede wszystkim) w zaangażowaniu 2 miejscowych pasjonatów-organizatorów - perkusisty jazzowego Adam Czerwińskiego i Jacka Leszewskiego. Miejsce z bardzo dobrą akustyką i coraz dłuższą historią odwiedziły dziesiątki gwiazd polskiego i światowego formatu. W Sulęczynie wystąpili m.in: Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Tomasz Jarosław Śmietana, Joe Henderson, Bennie Maupin - fot. Jacek LeszewskiSzukalski, Grzegorz Nagórski, Zbigniew Wegehaupt, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Bernard Maseli,Ewa Bem - fot. Jacek Leszewski Emil Kowalski, Wojtek Staroniewicz, Adam Czerwiński, Darek Oleszkiewicz , Kazimierz Jonkisz, Piotr Rodowicz, Jacek i Wojtek Niedzielowie oraz  Art Farmer, Asaf Sirkiz, Bennie Maupin, Bumi Fian, Jean Christoph Tant, Harvie Schwarz, Lee Konitz, Garry Bartz, Karen Edwards, Garrison Fewell, Kent Sangster, Pascal Byvalski czy Yaron Stavi.

Termin i program Jazzu w Lesie - jest tutaj


Acco World Music Festival - wcześniej Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy - to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Kaszubach, którego początek sięga 2002 roku. Jego pomysłodawcą i Acco World Music Festival Sulęczynozarazem współorganizatorem jest Paweł A. Nowak – akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer, animator kultury i kolekcjoner akordeonów, które można obejrzeć w kościerskim Muzeum Akordeonu.  
Impreza od lat lat przyciąga tak miłośników dobrej muzyki z całej Polski, jak i uznanych artystów z kraju i zagranicy. Dobór wykonawców oraz repertuaru pokazuje ogromną wszechstronność akordeonu w muzyce klasycznej, folkowej i rozrywkowej. Nietuzinkowa muzyka oraz wybrane miejsca w Sulęczynie, w których odbywają się koncerty sprawiają, że festiwal stworzył swój własny, niepowtarzalny klimat.

Termin i program Festiwalu - jest tutaj

Rynna Sulęczyńska - spływy kajakowe - bystrzyny Słupii. Najbardziej dynamiczną rzeką na Pomorzu jest Słupia, która w wielu miejscach Rzeka Słupia w Sulęczynie - wyzwanie dla kajakarzyGłaz - na pamiątkę spływu kajakowego Kardynała Wojtyły - późniejszego papieża Jana Pawła IIobjawia swój górski charakter. Wykorzystywano to przy budowie elektrowni wodnych, tworzących dzisiaj ciekawy, turystyczny Szlak Elektrowni Wodnych w dorzeczu Słupi. Jednym z takich malowniczych miejsc są bystrzyny położone ok. 500 m od urzędu gminy Sulęczyno, po prawej stronie drogi prowadzącej do Bytowa (ul. Kartuska). Wzdłuż nich prowadzi zagospodarowana ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna - Rynna Sulęczyńska. Średni spadek rzeki rośnie tutaj do 1 Przystań kajakowa na Słupii - Sulęczynom na 100 metrach dystansu. Dla porównania pieniński Dunajec osiąga 2,5 m na 100 metrach. Kto zamierza płynąć tędy kajakiem ( a płynął też m.in poźniejszy papież JP II ) - musi rozważyć przenoskę - albo w trosce o dno przy niskim stanie wody, albo z uwagi na wyjątkowy pęd przy wysoki, stanie wody. Poniżej bystrzyn, tuż za mostem na ul. Kaszubskiej, znajduje się ładna przystań kajakowa z zadaszoną wiatą.  

Spływy kajakowe na Słupii są jednymi z najpopularniejszych aktywności rekreacyjnych w regionie. Istniejące na miejscu wypożyczalnie kajaków chętnie dowiozą zainteresowanych także na inne ciekawe rzeki: Wdę, Trzebiochę, Łebę czy Łupawę.

Jeziora - największe i najsłynniejsze to prawie 400 Jezioro Długie w okolicach Węsiorhektarowe, mocno rozciągnięte (ok. 7 Żaglówka na jeziorze Mauszkm długości) jeziora Gowidlińskie i Mausz. Oba świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych, oba mają liczne półwyspy i zatoki. Oprócz żeglarzy, kajakarzy i nurków (Mausz ma do 45m głębokości) wyśmienity relaks znajdą tutaj również wędkarze. Mają oni do dyspozycji kilkadziesiąt mniejszych i większych zbiorników, w których znajdą m.in: jazgarza, leszcza, lina, okonia, płoć, sieję, sielawę, szczupaka, ukleję czy węgorza.

Przy okazji warto wspomnieć o sezonowej atrakcji jaką jest ogólnodostępne, gminne kąpielisko i plaża w Sulęczynie - przy zjeździe na Bukową Górę, nad Jeziorem Węgorzyno. Miejsce jest czynne - strzeżone - od 1 lipca do 31 sierpnia, a dyżury ratowników zwykle obejmują godziny 10-18 (orientacynie). Administratorem kąpieliska jest Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie, tel. 58 684 20 57.

fot. Stowarzyszenie KaszubyNordic walking - dla fanów tego rekreacyjnego fot. Stowarzyszenie Kaszubysportu, gospodarze gminy przygotowali 3 specjalne szlaki w okolicach Sulęczyna - o różnych stopniach trudności: łatwą, średnią i wymagającą. Każdy amator energetycznego spaceru, niezależnie od wieku i sprawności znajdzie więc dla siebie coś odpowiedniego. Więcej o nordic walkingu znajdziesz tutaj...

Trasy turystyczne - pieszo, konno, kajakiem lub rowerem, na różne sposoby można przekonać się jak piękne są miejscowe krajobrazy. Najczęściej polecane, np. lądowe wycieczki, to: Sulęczyno - Ostrów Mausz (wzdłuż jeziora Mausz, ok. 7 km); Sulęczyno - Zdunowice (prawie cały czas lasem, ok. 6 km) lub w okolice jeziora Moczydło (ok. 2,5 km od Sulęczyna)
Specjalnie można polecić starannie przygotowaną i wyposażoną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną "Brzegiem jeziora Węgorzyno". Spacer najlepiej zacząć Sulęczyno - wejście na ścieżkę dydaktyczną nad Jeziorem WęgorzynoWejście do Parku w pobliżu urzędu gminyspod pomnikowego, murszejącego już wielkiego klonu w parku przy hotelu "Leśny Dwór" w Sulęczynie. Trasę urozmaicają liczne tablice poglądowe z ciekawymi informacjami. Rośliny i ptaki zachwycają szczególnie latem i wiosną, ale jesienią też jest tutaj malowniczo - za sprawą kolorowych liści. Ścieżka wiedzie czasem stromym brzegiem jeziora, czasem wstąpi na pomost lub zaproponuje odpoczynek na ławeczkach. Po drodze spotkamy piękne okazy dorodnych drzew. Warto wziąć ze sobą prowiant na postój lub mini piknik.

 

 Atrakcje w okolicy Sulęczyna

Na narty - zimą, przy sprzyjających warunkach pogodowych, zapraszamy  do malutkiej Wyciąg narciarski Amalka - okolice Sulęczynamiejscowości Amalka - 5 kilometrów od Sulęczyna. Znajduje się tam stacja narciarska  z dwoma równoległymi wyciągami oraz stokiem długości 260 m, szerokości ok. 60 m i 33 metrami różnicy wzniesień. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grillbar oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. Obiekt w sezonie zimowym czynny jest od 9.00 do 22.00.
Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. kontaktowy 58 684 48 85
Park Edukacyjny ZOO Egzotyczne Kaszuby - Tuchlino koło Sierakowic - ZOO Kaszuby Tuchlino pomorskie
zaprasza na spotkanie z niesamowitymi zwierzętami, które rzadko można zobaczyć na żywo. W Tuchlinie, pod opieką przewodnika, jest możliwość aby nawet je dotknąć i zrobić wyjątkowe selfie. Np. zdjęcie z kilkumetrowym pytonem na ramionach lub tańczącą papugą. Wybrane zwierzęta można także nakarmić (króliki, świnki, papużki).
Klimatyzowany obiekt w Tuchlinie czynny jest przez cały rok. Są tutaj liczne atrakcje dla dużych i małych gości:
• wystawa rzadkich zwierząt egzotycznych (gady, ptaki, ryby, ssaki i pająki)
• papugarnia
• kącik dla maluchów (m.in króliki, świnki morskie)
• akwarium (20 tysięcy litrów!)
• kino 2/3DEgzotyczne ZOO Kaszuby Tuchlino
• wystawa akwarystyczna poświęcona Kaszubom
• restauracja
• sala dydaktyczna, miejsce na ognisko dla grup
• plac zabaw wewnątrz obiektu oraz na zewnątrz

Park Edukacyjny odwiedzają zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane. Jest możliwość skorzystania z usługi przewodnika, który opowie o ciekawostkach z życia niezwykłych mieszkańców Tuchlina. Można tutaj przeprowadzić ciekawą lekcję, wykład, zorganizować spotkanie, a nawet oryginalną sesję fotograficzną. Więcej zdjęć - jest tutaj

Park Edukacyjny ZOO Egzotyczne Kaszuby
Tuchlino 50B, Sierakowice
Tel. +48 600 342 128
Aktualności na profilu Facebook - są tutaj

Kamienne kręgi - Węsiory. 2 kilometry od Energetyczny Krąg Strażnikawsi znajduje się magiczne miejsce czczone prawdopodobnie przez Krąg w WęsiorachGotów, którzy żyli tutaj przez ok. 100-150 lat (od 70 roku n.e.) Przybyli ze Skandynawii, skuszeni obfitością lasów w zwierzynę i runo leśne. Niestety jałowa ziemia sprawiała, że cierpieli m.in. na awitaminozę i wkrótce zdecydowali się opuścić te ziemie, kierując się przez Ukrainę nad Morze Czarne. Tam rozdzielili się zasiedlając obecne tereny Włoch oraz Hiszpanii. Pozostawili po sobie tajemnicze kręgi z ogromnych głazów oraz tzw. krąg Strażnika, mający silne, pozytywne oddziaływanie energetyczne. Całe miejsce jest bardzo dobrze opisane i oznakowane, dysponuje parkingiem ( stamtąd idziemy ok. 300m). Węsiory były bohaterem pierwszej powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i skarb Anatoryka".

Wszystkich strudzonych Odkrywców i zmęczonych Spacerowiczów zaprasza  z iście dawną gościnnością - Gocka Chata.

Bar Gocka Chata - Kamienne Kręgi WęsioryRestauracja Willa Tradycja WęsioryW swych skromnych i niepozornych progach skrywa kulinarne skarby dostępne onegdaj jedynie w babcinej spiżarni. Ten mały bar prowadzą gospodarze kultywujący rodzinne tradycje kulinarne. Swojski chleb z ceglanego pieca, tradycyjne wędliny i wędzone, smaczne ryby.

Całorocznie natomiast można polecić restaurację w Willi Tradycja, która stawia na jakość według filozofii SLOW FOOD. Na miejscu są także oferowane noclegi, bowiem niejeden turysta decyduje się na dłuższy wypoczynek w tych pieknych okolicach.
Więcej informacji - jest tutaj

Hotel Kiston - efektowne miejsce na Kaszubach, które dostarcza przyjemności i wygody przezkręgielnia na Kaszubach - na bowling zaprasza HOTEL KISTON cały rok. Luksusowy hotel, restauracja, sala bankietowa, basen i kręgielnia zostały stworzone z myślą o komfortowym wypoczynku na każdą pogodę. Każdy szczegół obiektu został starannie zaprojektowany i wykonany pod kątem pełnej wygody. Zapraszamy na świetną zabawę w Hotelu Kiston! Są tu dostępne m.in:

■ kręgielnia, będąca najnowocześniejszą w regionie. Posiada 4 nowoczesne multimedialne tory, na których w komfortowych warunkach można rozgrywać zacięte rozgrywki. Pobyt w klubie uprzyjemnia bogato zaopatrzony bar i klimatyczny wystrój lokalu z energiczną muzyką w tle. W pełni elektroniczna obsługa, eleganckie loża i oświetlenie typu "cosmic", zapewniają pełen komfort i niepowtarzalny klimat

Basen Kiston na Kaszubach - okolice Sulęczyna■ basen pełniący funkcje sportowo-rekreacyjne. Posiada 2 tory o długości 25 metrów i głębokości do 1,5 m. Są tutaj także: rwąca dzika rzeka, bicze wodne, wodospad, zjeżdżalnia dla najmłodszych, leżanki wodno-powietrzne, jacuzzi (68 dysz masujących) sauna sucha i parowa z seansami zapachowymi.

Hotel Kiston, Kistowo 26
tel. 607 300 500

Kalendarz imprez w regionie - jest tutaj

★ Atrakcje w sąsiednich Sierakowicach - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim -
są tutaj

Wiosną, latem, jesienią i zimą - zapraszamy na Kaszuby do Sulęczyna!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner