Bocce

Bocce

Bocce jest grą szczególnie rozpowszechnioną we Włoszech, Szwajcarii, San Marino oraz Ameryce Południowej. Polega na dorzucaniu kul jak najbliżej pierwszej, małej, zwanej "pallino".
Jak przekonują zawodnicy i potwierdzają widzowie, bocce jest bardzo wciągającą zabawą, ponieważ oprócz celności liczy się również koncentracja i taktyka. I choć nie jest zbyt dynamiczna, skłania do wykonania niemal setki różnych przysiadów, pochyleń, a nawet podskoków - służy zatem utrzymaniu kondycji fizycznej.

Istotną wygodą tej gry są umiarkowane wymagania sprzętowe. Kule wykonane są ze specjalnie sprasowanego tworzywa (odpornego na uderzenia - także zimą) Pole do gry, najczęściej w postaci piaskowego toru, powinno mieć długość od 24 do 26,5m, a szerokość od 3,8 do 4,5 m. W Kwidzynie jest pięc takich pól.

Właśnie Kwidzyn jest jednym z najsilniejszych, polskich ośrodków gry w Bocce.. Stąd wywodził się najlepszy krajowy zawodnik. Organizatorem niemal kilkunastu rokrocznie  turniejów i zawodów w tej dyscyplinie jest Kwidzyńskie Stowarzyszenie Bocce i Bowlingu.

Kwidzyńskie Stowarzyszenia Bocce i Bowlingu - Kwidzyn, ul. Braterstwa Narodów 48,

Bocce - jak grać

Ogólne zasady bocce:
Zespoły liczą zwykle od 1 do 4 osób. Grę rozpoczyna Gra w bocce ZAWODY KWIDZYN - fot. A. Kamińskiwylosowany zawodnik, rzucający najpierw pallino, a następnie pierwszą dużą kulą zwaną bocci - jak najbliżej pallino. Kolejne rzuty należą do drużyny przeciwnej, która próbuje umieścić kulę jeszcze bliżej. Jeśli wykorzysta rzuty bez powodzenia - ponowną szansę zyskuje drużyna pierwsza, rozpoczynająca. Jeśli powiedzie się jej, wygrywa rozgrywkę wynikiem 2:0. Zwycięstwo osiąga drużyna, która pierwsza zdobędzie 12 punktów.

Bocce tym różni się od gry w boule (pentaque), że oprócz zwykłych rzutów są tutaj także rzuty wybijające. Muszą być jednak wcześniej sygnalizowane. Jednym z nich jest "raffa", którym wybija się wskazaną kulę; drugim - "volo". W tym przypadku rzucona kula może spaść do maksymalnie 40 cm przed wybijaną kulą.

W bocce gra sie na piasku i punktowane są wszystkie rzuty.

Inną istotną różnicą są kule. Te do gry w bocce są większe, cięższe i droższe: ok. 100$ za 4 sztuki. Kule do gry w boulle kosztują ok. 60-80 zł (używane).

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner