Czy można namierzyć właściciela drona?

Czy można namierzyć właściciela drona?

Znalazłeś drona i chciałbyś zwrócić go właścicielowi? A może urządzenie lata nad Twoim domem i chciałbyś zakończyć ten proceder, jednak nie znasz właściciela sprzętu? Czy w tych lub innych przypadkach można namierzyć właściciela urządzenia? Sprawdźmy!

Odnalezienie właściciela po kodzie rejestracyjnym

Przepisy dotyczące dronów często się zmieniają, przez co nie wszyscy są z nimi na bieżąco. Warto więc wyjaśnić, że obecnie niemal każdy dron wymaga przez właściciela rejestracji jego operatora. Innymi słowy, aby legalnie latać dronem, jego właściciel musi zarejestrować się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, podając swoje dane osobowe. Następnie naklejkę z numerem rejestracji powinien umieścić na sprzęcie. Tym samym, mając w rękach czy po prostu w zasięgu wzroku drona użytkowanego w sposób legalny, wystarczy odczytać kod rejestracyjny i zwrócić się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dane właściciela są w rejestrze, zatem odnalezienie go nie będzie stanowiło problemu. Jeśli nie wiesz, jak skontaktować się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, zwróć się do policji lub straży miejskiej. Służby przejmą wtedy sprawę i odnajdą właściciela drona.
Czy można namierzyć drona - poradyW powyższej sytuacji odnalezienie właściciela sprzętu jest proste. Jednak co w przypadku, gdy urządzenie nie posiada naklejki bądź nie jesteśmy w stanie odczytać numeru, choćby przez to, że drona widzimy tylko z dużej odległości, gdy po raz kolejny bezprawnie pojawił się na naszym terenie? Czy w takich okolicznościach drony pozwalają namierzać właścicieli? O tym w dalszej części tekstu.

Drony, czyli urządzenia sterowane na odległość

Sytuacje, w których drony latają nad naszymi głowami, a my nie widzimy właścicieli, wydają się trudne. Co zrobić, gdy dojdzie do czegoś takiego? Możemy spróbować znaleźć operatora w okolicy, ponieważ bardzo prawdopodobne, że znajduje się nieopodal. Jeśli jednak kieruje dronem z większej odległości, wypuszczając go poza zasięg swojego wzroku, sprawa staje się trudniejsza. Niemniej wcale nie beznadziejna. Otóż każdy dron jest urządzeniem sterowanym. Kontrolowanie sprzętu jest możliwe jedynie za sprawą pilota, jak popularnie określa się urządzenie sterujące. Jak najbardziej możliwe jest namierzenie pilota drona. Niemniej potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu.
Jeśli przeszkadzają Ci jakieś drony lub z innych powodów chcesz namierzyć urządzenia sterujące, zwróć się do służb porządkowych, najlepiej do policji. W przypadku, gdy stwierdzone zostanie naruszenie przepisów, służby z pewnością podejmą działania mające na celu namierzenie właściciela urządzenia. Niestety w sytuacji, gdy policja nie stwierdzi złamania prawa, podjęcie przez nią działań nie będzie możliwe.
Jak widzisz, w niektórych sytuacjach namierzenie właściciela czy właścicieli dronów jest bardzo proste. Jednak istnieją też sytuacje, w których okazuje się to sporym wyzwaniem. Niemniej każdorazowo, bez względu na przyczynę, kiedy chcemy znaleźć właściciela urządzenia, najlepiej skontaktować się z służbami porządkowymi. To najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na rozwiązanie każdej tego typu sprawy.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner