Jakie są objawy kolana skoczka? Jak je leczyć?

Jakie są objawy kolana skoczka? Jak je leczyć?

Kolano skoczka (tj. entezopatia więzadła rzepki) to kontuzja, której ulega wiele osób uprawiających sport. Najczęstszymi objawami przypadłości są ból i tkliwość w obszarze przyczepu rzepki. Dowiedz się, jakie są pozostałe objawy kolana skoczka. Sprawdź, na czym polega leczenie tej choroby ortopedycznej i jak wygląda proces diagnostyczny.

Kolano skoczka – jakie są przyczyny entezopatii więzadła rzepki?

Co powoduje powstanie tzw. kolana skoczka (ang. patellar tendinopathy)? Długotrwałe przeciążenia kolana, które może doprowadzić do degeneracji więzadła, a nawet jego urwania. Wiedz, że zmiany zwyrodnieniowe w rejonie więzadła rzepki mogą powstać na skutek nieodpowiednio dobranej aktywności fizycznej, nadmiaru ćwiczeń, jak i nieprawidłowej techniki uprawiania danej dyscypliny sportowej. Zastanawiasz się, co zwiększa ryzyko kontuzji? W opinii lekarzy ortopedów jest to:

  • płaskostopie,
  • nadwaga i otyłość,
  • słaba elastyczność mięśnia czworogłowego i ścięgna podkolanowego,
  • zbyt twarde podłoże podczas treningu (np. bieganie po drodze asfaltowej).

Wiedz, że entezopatia więzadła rzepki zwykle jest diagnozowana u osób regularnie uprawiających dyscypliny sportowe, które wymagają wyskoków i podskoków. Z tego względu do gabinetu lekarza ortopedy często przychodzą biegacze, siatkarze, koszykarze, łyżwiarze figurowi, czy tenisiści.

Kolano skoczka – objawy entezopatii więzadła rzepki

Pacjenci z kolanem skoczka skarżą się na dokuczliwe dolegliwości bólowe w okolicy dolnej części rzepki – w zależności od stopnia zaawansowania patologicznych zmian, ból może występować:

  • tylko po aktywności fizycznej (stopień I),
  • w trakcie rozgrzewki, po której dolegliwości ustępują, aby znów pojawić się po zakończonym treningu (stopień II),
  • podczas aktywności fizycznej (stopień III).

W VI ostatnim stadium choroby dochodzi do naderwania więzadła, osłabienia aparatu wyprostnego kolana i całkowitego zerwania więzadła rzepki. W tym przypadku chory czuje ból w sposób ciągły, w trakcie wykonywania prosty czynności dnia codziennego. Wielu Pacjentów zmaga się również z obrzękiem stawu, uczuciem sztywności, pełności i ciężkości kolana. Podczas badania fizykalnego lekarz może też łatwo zaobserwować asymetrię obrysu rzepek. Kolejnym symptomem entezopatii jest osłabienie i stopniowy zanik mięśnia czworogłowego.

Diagnostyka entezopatii więzadła rzepki. Jak leczyć kolano skoczka?

Jak wygląda proces diagnostyczny Pacjentów z uszkodzeniem więzadła właściwego rzepki? Najpierw lekarza ortopeda przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie badanie palpacyjne. Ważnym elementem diagnostyki są też testy prowokacyjne oraz dodatkowe badania obrazowe, takie jak: RTG, USG, MR. Jak wygląda leczenie kolana skoczka? Wszystko zależy od stopnia ciężkości kontuzji. U osób z I lub II stopniem zaawansowania choroby zwykle wystarczające jest zastosowanie leczenia zachowawczego (farmakoterapia i rehabilitacja). Pamiętaj, że bardzo ważny jest też odpoczynek, staraj się nie przeciążać chorej kończyny, stosuj też wskazane przez specjalistę leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Jak jeszcze możesz złagodzić dolegliwości bólowe? Spróbuj okładów kostkami z lodem. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po maści i plastry o miejscowym działaniu znieczulającym. Wielu chorych z kolanem skoczka poddaj się też różnym zabiegom z zakresu fizykoterapii, takim jak np.:

  • krioterapia,
  • laseroterapia,
  • jonoforeza,
  • elektrostymulacja prądami,
  • ultradźwięki.

Warto wspomnieć też o kinesiotapingu, plastry dają lepszą stabilizację stawu kolanowego i przyspieszają proces gojenia. Jeśli ból ma charakter przewlekły, konieczna może okazać się artroskopia kolana. To mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz chirurg usuwa uszkodzone tkanki miękkie, a niekiedy także fragment wierzchołka rzepki. Procedura trwa 1-2 godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner