Drabiny ewakuacyjne – o czym warto pamiętać podczas wyboru?
Drabiny ewakuacyjne to wymóg, dlatego wiele osób podchodzi do nich bez dokładnego zastanowienia. Często wybiera się model, który po prostu pasuje do budynku i ma parametry, które muszą być spełnione. Warto jednak wiedzieć, jak naprawdę powinien przebiegać zakup drabiny ewakuacyjnej. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać.
Zwróć uwagę na jakość drabiny ewakuacyjnej
Drabina ewakuacyjna to element, który wykorzystywany jest w różnych celach. Chociaż najczęściej nie używa się jej na co dzień, to nie można o niej zapomnieć. Służy do bezpiecznego wchodzenia na budynek i schodzenia z niego. Sprawdza się, gdy trzeba dostać się na dach, np. by usunąć z niego śnieg czy ocenić stan komina lub paneli słonecznych. Tak jak nazwa wskazuje, taka drabina przeznaczona jest również do ewakuacji ludzi znajdujących się w budynku. Właśnie dlatego trzeba uwzględnić jej jakość.
Koniecznie należy wybrać model odporny na czynniki zewnętrzne, trwały i wytrzymujący uszkodzenia mechaniczne, ponieważ taka drabina cały czas znajduje się na zewnątrz. Wpływają na nią wahania temperatur, wiatr, deszcz, śnieg i innego rodzaju czynniki, np. uderzenia. Dlatego warto kupować jedynie trwałe i sprawdzone modele, np. te dostępne na stronie https://crynoline.pl.
Wybierz odpowiednią wielkość drabiny ewakuacyjnej
Poza jakością duże znaczenie ma też wielkość drabiny. Musi być ona dobrze dopasowana do budynku. Najczęściej rozmiar takiego modelu określony jest w planie budowy. Gdy wybiera się wysokość drabiny, można skorzystać z opcji modułowych, które pozwalają wygodnie dostosować rozmiar konstrukcji do danego budynku.
Odległość między szczeblami drabiny ewakuacyjnej jest dokładnie określona. Nie może być większa niż 30 cm. Co równie ważne, szczeble powinny mieć min. 50 cm szerokości, aby spełniać wymagania zapisane w przepisach.
Postaw na bezpieczeństwo użytkowania drabiny ewakuacyjnej
Podczas wyboru drabiny ewakuacyjnej można zdecydować się na opcję z koszem. To element, który zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Pozwala bezpiecznie chwycić się konstrukcji w trakcie wchodzenia lub schodzenia. Taki kosz przy okazji zmniejsza ryzyko wypadku, ponieważ chroni przed spadnięciem z dachu, jeśli w czasie wchodzenia na drabinę poślizgnie się noga.
Kosz może znajdować się tylko na górze drabiny albo docierać prawie do dołu. W takim przypadku konstrukcja nie obejmuje jedynie przestrzeni w dolnej części, inaczej nie byłoby możliwości skorzystania z drabiny.
Poleca się również wybrać model, który ma blokadę dostępu albo barierkę zabezpieczającą. Takie rozwiązanie zmniejszy prawdopodobieństwo, że osoby niepowołane skorzystają z drabiny. Blokada jest montowana tylko na dole, dzięki czemu można użyć drabiny, gdy schodzi się z góry. Konstrukcje tworzone są tak, aby odblokowywały się i umożliwiały ewakuację.
Poleca się też ustawić drabinę ewakuacyjną przy domu jednorodzinnym, jeśli ma on więcej niż dwa piętra. Takie rozwiązanie może uratować domownikom życie, np. w przypadku pożaru, gdy nie ma innej drogi ucieczki.