Jak zabezpieczyć się przed brakiem prądu?
Współczesny dom praktycznie nie może obejść się bez elektryczności. Zdecydowana większość naszych urządzeń domowych potrzebuje prądu elektrycznego - przede wszystkim zasilania z sieci 220 V. Jednak także inne urządzenia - zazwyczaj mniejsze - potrzebują od czasu do czasu zakupu nowych baterii lub naładowania akumulatorów.
Najwygodniej i najtaniej jest skorzystać wówczas z ładowarek podpiętych - znów pod sieć 220 V (w innych krajach można spotkać inne napięcie sieciowe).
Dlaczego jest coraz trudniej zapewnić dostawy prądu?
Mimo wprowadzania na rynek np. coraz bardziej energooszczędnych żarówek czy lodówek, łączne zużycie prądu na świecie wzrasta. Jest to spowodowane coraz większą ilością urządzeń, które czynią nasze życie wygodniejszym (np. klimatyzacja), wydajniejszym (np. automatyzacja) i bezpieczniejszym (np. sygnalizacja). Korzystamy z zaawansowanej łączności, tomografów komputerowych, transportu elektrycznego itd.
Tymczasem produkcja prądu napotyka na coraz to nowe ograniczenia i trudności. Należą do nich m.in:
● zmiany klimatyczne zmniejszające dostęp np. do wody, która napędza turbiny lub pełni rolę chłodziwa
● konieczność modernizacji starzejącej się infrastruktury energetycznej (elektrowni i sieci przesyłowych)
● niestabilność nowych źródeł energii z wiatru i słońca wymagających dodatkowo rzadkich materiałów
● problem zanieczyszczenia środowiska paliwami kopalnymi
● problem utylizacji magazynow energii - akumulatorów
● rosnące ceny materiałów i paliw uzupełniających źródła ekologoczne
Skąd się biorą przerwy w dostawie prądu?
Przerwy w dostawie prądu biorą się nie tylko ze wspomnianych wcześniej problemów. Oprócz sytuacji wyłączania zasilania spowodowanej pracami remontowymi, możemy zetknąć się z nagłymi zjawiskami pogodowymi, np. burzami, które mogą przewracać drzewa i zrywać kable czy uderzeniami piorunów uszkadzającyni stacje tranformatorowe i nasz sprzęt domowy. Mogą się zdarzyć wypadki podczas prac budowlanych, a nawet kradzieże wartościowych elementów sieci. Te i inne zdarzenia, najczęściej niespodziewane, potrafią skutecznie zdezorganizować pracę i codzienne życie. W skrajnych wypadkach mogą spowodować wymierne straty - utratę danych, rozmrożenie produktów itp.
Jak możemy przygotować się do ewentualnej awarii?
Jednym ze sposóbów zabezpieczenia się jest utrzymywanie pewnego zapasu wody, kilku baterii oraz posiadanie agregatu prądotwórczego, którym zasilimy w zimie np. pompę ciepła czy latem lodówkę. Przy krótszych przerwach pomocny będzie akumulatorowy zestaw UPS podtrzymujący działanie komputera. Innym rozwiązaniem jest wcześniejsza instalacja paneli fotowoltaicznych lub niewielkiej turbiny wiatrowej - choć ich działanie jest uzależnione od pogody. Pomocna będzie także lista działań przewidzianych w nagłej sytuacji aby jak najszybciej zlokalizować problem (w domu czy na ulicy) i powiadomić odpowiednie służby (np. pogotowie energetyczne).
Nic natomiast nie zastąpi regularnych przeglądów i konserwacji istniejącej sieci w celu wykluczenia możliwych spięć i innych awarii. Warto skorzystać przy tym z pomocy fachowego elektryka, który podpowie na co zwrócić przede wszystkim uwagę. Może się bowiem okazać, że istniejąca w domu sieć nie poradzi sobie z kolejnym, dodatkowym urządzeniem elektrycznym. Dobry elektryk pomoże także dobrać odpowiednie zasilanie awaryjne.