Leczenie implantologiczne krok po kroku
Dbanie o higienę jamy ustnej i uzupełnianie braków zębowych jest niezwykle ważne, gdyż ma ogromny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Braki w uzębieniu wpływają negatywnie na estetykę twarzy, są przyczyną bólów głowy i kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia implantologicznego przez pacjenta z problemami w uzębieniu.
Leczenie implantologiczne
Czym jest implant zębowy?
Implant pełni funkcję sztucznego korzenia zęba, tworząc stabilną i trwałą podstawę, na której mocowana jest korona protetyczna. Zbudowany jest z tytanu, który jest w pełni bezpieczny i obojętny dla organizmu człowieka. Ma kształt śrubki o specjalnie przygotowanej powierzchni umożliwiającej zrost z kością. Budowa protetyczna na implantach składa się z trzech elementów. Pierwszym jest implant wszczepiany do kości. Drugi z nich to łącznik przymocowany z jednej strony do implantu, a z drugiej do korony protetycznej, która stanowi trzeci element. Konstrukcja protetyczna złożona z implantu, łącznika i korony tworzy funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba.
Wstępny wywiad z pacjentem
Przed rozpoczęciem procesu leczenia pierwszym, bardzo istotnym krokiem w jego kierunku jest rozmowa lekarza z pacjentem. Dotyczy ona ogólnego stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób i przyjmowanych lekarstw. Potem następuje szczegółowe badanie jamy ustnej, podczas którego lekarz zwraca uwagę na stan zębów, dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów. Niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej, w której skład wchodzą zdjęcia panoramiczne i tomografia komputerowa.
Wprowadzenie implantu
Implant może być wszczepiony bezpośrednio po ekstrakcji zęba lub w różnym od niej odstępie czasowym. Przy znieczuleniu miejscowym, lekarz stomatolog wprowadza implant w tkankę kostną. Jest to bezbolesne i mało inwazyjne. Rana jest zszywana i podczas kolejnych etapów żaden z elementów implantu nie jest widoczny w jamie ustnej. Rozpoczyna się proces osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością (zębem). W zależności od jakości kości i lokalizacji, proces ten trwa od 2 do 6 miesięcy. Na okres gojenia i zrostu pacjent zaopatrzony jest w protezę tymczasową.
Etap protetyczny
Po zagojeniu się i zrośnięciu wszczepów następuje pobranie wycisków w celu wykonania protetycznego uzupełnienia zębów. Możliwe jest wykonanie zarówno pojedynczych koron, mostów jak i protez, których użytkowanie dzięki osadzeniu na implantach staje się maksymalnie komfortowe. Specjalista wykonuje kolejne przymiarki, tak aby ostateczne korony czy mosty były jak najlepiej dopasowane do istniejących zębów. Stosowane są korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej i korony pełnoceramiczne. Mają one najbardziej zbliżone cechy do naturalnych zębów. Etap protetyczny w zależności od rozmiaru odbudowy protetycznej trwa od tygodnia do miesiąca.
Partner artykułu: Centrum nowoczesnej stomatologii A-line w Gdańsku