Zmęczone oczy przed ekranem? Sposoby na regenerację po całym dniu pracy

Zmęczone oczy przed ekranem? Sposoby na regenerację po całym dniu pracy

Rozwój technologii sprawił, że obecnie coraz więcej osób spędza długie godziny, patrząc się w ekran komputera lub smartfona. Mimo że początkowo takie działanie nie prowadzi do dolegliwości, to z upływem czasu można zacząć odczuwać takie problemy, jak: suche oczy, zaczerwienienie lub ból głowy. To najczęstsze symptomy cyfrowego zmęczenia oczu. Przedstawiamy skuteczne metody, które pomogą Ci zwalczyć dolegliwości i zadbać o swój wzrok.

Główne przyczyny występowania zmęczenia oczu

Wielogodzinne korzystanie z ekranów bardzo mocno obciąża wzrok i prowadzi do zmęczenia oczu. Można wyszczególnić przynajmniej kilka powodów występowania takiego stanu rzeczy:

  1. Obciążenie mięśni rzęskowych - podczas pracy przy ekranie dochodzi do nadmiernego obciążenia mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację. W efekcie dochodzi do zmęczenia wzroku i występowania wielu dolegliwości.
  2. Mniejsza częstotliwość mrugania - charakterystyka korzystania z urządzeń elektronicznych prowadzi również do rzadszego mrugania. W efekcie dochodzi do braku odpowiedniego nawilżenia oka i występowania uczucia pieczenia.
  3. Niebieskie światło ekranu - cyfrowe zmęczenie jest również wywoływane przez światło emitowane przez monitory. Za sprawą swojej częstotliwości podrażnia wzrok i zakłóca naturalny rytm dobowy.
  4. Nieergonomiczna pozycja przed monitorem - częstą przyczyną zmęczenia oczu jest również nieodpowiednia pozycja przed ekranem. Brak wystarczającego oświetlenia oraz zła pozycja sprawiają, że szybciej dochodzi do zmęczenia oczu.

Skuteczne metody regeneracji oczu

Negatywne skutki wywoływane pracą przed komputerem nie sprawiają, że należy całkowicie zrezygnować z używania ekranów. Wystarczy skorzystanie z odpowiednich metod, dzięki którym uda się przyspieszyć regenerację wzroku i uniknąć dolegliwości.

Regularne przerwy

Podstawą regeneracji wzroku w przypadku osób pracujących przy komputerze są regularne przerwy. Działają zbawiennie na oczy i pomagają zregenerować zmęczone źrenice.

Najpopularniejszą i zarazem najskuteczniejsza jest metoda 20-20-20. Polega na robieniu przerw od ekranu, co 20 minut. W tym czasie wystarczy przez 20 sekund patrzeć się na obiekt oddalony o około 6 metrów. Dzięki temu zmniejsza się napięcie wewnątrz oka.

Odpowiednia suplementacja

Regeneracja oczu to również odpowiednia dieta i suplementacja. Dedykowane witaminy na oczy w naturalny sposób wspierają wzrok i chronią oczy przed szkodliwym działaniem światła emitowanego przez ekrany.

Szczególnie pozytywny wpływ mają witaminy A, C, E oraz kwasy omega-3. W najlepszych sklepach dostępne są gotowe preparaty, które wspierają ochronę wzroku.

Właściwe przygotowanie stanowiska pracy

Stworzenie ergonomicznego miejsca pracy to kolejny ważny krok do ochrony oczu. W optymalnych warunkach ekran powinien znajdować się 40-75 cm od twarzy, a jego górna część powinna być na poziomie wzroku lub odrobinę niżej. Dla komfortu warto również nachylić ekran pod kątem 10-20 stopni.

Warto również zadbać równomierne oświetlenie, dzięki któremu uda się złagodzić samą intensywność światła emitowanego przez ekran.

Wizyta u okulisty

Ważnym elementem profilaktyki są również regularne wizyty u okulisty. Specjalista doradzi, jak poprawić wzrok oraz w razie potrzeby dobierze odpowiednie okulary, aby zredukować zmęczenie oczu.

Wybranie się do okulisty jest szczególnie polecane osobom, które zauważyły u siebie pogorszenie wzroku lub przewlekłe zmęczenie oczu.

FAQ

Jakie są najczęstsze objawy zmęczenia oczu?

Do najczęstszych objawów cyfrowego zmęczenia oczu zaliczają się: suchość, pieczenie, łzawienie, zamglone widzenie, bóle głowy oraz uczucie ciężkości powiek.

Czy warto nawilżać oczy?

Nawilżanie oczu to dobry sposób na zapobieganie podrażnieniom, które wywołuje praca przy komputerze. Zarówno regularne mruganie, jak i stosowanie kropli nawilżających jest w stanie przynieść ulgę.

Co ile robić przerwy od ekranu?

Zaleca się robienie przerw co 20 minut. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć częstotliwość przerw.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy