Smołdzino, Kluki - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Smołdzino, Kluki - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Smołdzino

Smołdzino - intryguje swoim położeniem (prawie w środku Słowińskiego Parku Narodowego) oraz historią nieobecnych już, dawnych gospodarzy tej ziemi - Słowińców - czyli słupskich Kaszubów. Piaszczysta, nieurodzajna ziemia często zmuszała ich do równie ciężkiej pracy przy połowach ryb. Najpierw rządzili tutaj książęta zachodniopomorscy, poźniej właścielami została Smoldzino atrakcje w okolicy - Kluki - nad jeziorem Łebskoniemiecka rodzina panująca. Po kilkuset latach język kaszubski niemal tu zaniknął, a po 1945 miejscowa ludność w większości musiała wyjechać. Kilkanaście rodzin gospodarowało jeszcze w pobliskich Klukach. Niestety osłona rozległych bagien i nieużytków nie uchroniła ich przed powojennymi szykanami za rzekomą niemieckość. Wkrótce i oni - ostatni, rdzenni gospodarze opuścili swoje domostwa.

Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze przed II wojną światową, 70 lat temu Smołdzino było małym miasteczkiem posiadającym połączenie kolejowe, elektrownię i hotel. Niestety, zamknięcie jego granic (na parę lat) po zdobyciu przez Rosjan, wysiedlenia, kolektywizacja i rozebranie torów (Szlak Zwiniętych Torów) zamieniło Smołdzino w niedużą wieś.

Dzisiaj słabo zaludniona okolica i brak tłumów sprzyja delektowaniu się wypoczynkiem. A turyści szukający atrakcji znajdą tutaj prawdziwe smaczki i perełki.
Oto atrakcje turystyczne, od A do Z:

Noclegi w okolicy - Gardna Wielka, Komnino, SmołdzinoSmołdziński Las

Atrakcje Smołdzina i okolic

Smaczne domowe pierogi z mięsem, ruskie, z kapustąJedzenie - smaczne i niedrogie - polecamy z pełnym przekonaniem po osobistej degustacji. Oberża Pod Diabelskim Kamieniem w Gardnej Wielkiej, od kilkunastu lat specjalizuje się w pysznych schabowych. Ale jej największym hitem są smaczne, domowe pierogi - ruskie i z mięsem. Odpowiednie składniki to podstawa, dalej receptura i wreszcie staranne przygotowanie. Mimo głodu warto czasem zaczekać - świeżo przygotowywane pierogi przebojem trafiają w gusta nawet bardzo wymagających, małych klientów.
Oberża oferuje także tanie noclegi z wyżywieniem nad jeziorem Gardno. Więcej informacji - jest tutaj
 
Oberża Pod Diabelskim Kamieniem
Gardna Wielka, ul. Plac Wolności 5
tel. 509 290 827, tel. 502 030 628


Jezioro Gardno - bardzo płytkie - o powierzchni blisko 2,5 tysiąca hektarów i maksymalnej Szkółka windsurfingu nad jeziorem Gardnogłębokości 2,6 m idealnie nadaje się na uprawianie windsurfingu - tak ze względu na wodę jak i świetne statystyki wietrzne. Turyści najchętniej odwiedzają kultowa przystań rybacką w miejscowości Gardna oraz kemping, szkółkę i ośrodek Surfcamp w Retowie, klika kilometrów od Gardnej. Wokół jeziora zlokalizowano klika punktów widokowych, z których można podziwiać rozległe panoramy oraz siedliska ptaków.

Szkoła Surfcamp Gardno
tel. 609 485 199
tel. 601 655 189

Latarnia Morska Czołpino - (ok. 3 km od Smołdzinfot. UG Smołdzinoa) Wysokość wieży wynosi ok. 25 m, zasięg światła ok.39 km. Ze względu na niedostępność terenu budowana była przez 3 lata, a potrzebne do tego materiały dowożono na brzeg morski przy pomocy barek. Latarnia posadowiona jest na wysokiej, 55 metrowej, stałej wydmie, między jeziorem Lebsko, a Dołgie Duże. Aby dostać się do niej, trzeba dojechać przez Smołdzino do parkingu Czołpino, a następnie przejść szlakiem niebieskim ok. 1 km. Można także dojechać rowerem. Udostępniona do zwiedzania w okresie 1 maj - 30 wrzesień.
Tel. 59 811 73 45, tel. 606 487 628


Muzeum Słowińskiego Parku NarodowegoMuzeum Przyrodnicze - Smołdzino - tutaj możemy obejrzeć ciekawe eksponaty związane z fauną i florą okolic, szczególnie parku narodowego. Artystyczne zdjęcia malowniczych okolic zachęcają do wycieczek i własnych łowów z aparatem fotograficznym w dłoni. Często goszczą tutaj tematyczne wystawy czasowe - najczęściej inspirowane unikatową, słowińską przyrodą.
Bilety do nabycia w siedzibie SPN przy ul. Bohaterów Warszawy 1A, pok.18. Muzeum czynne w sezonie codziennie w godz. 9 - 17, zaś od października do końca kwietnia:
pn-pt w godz. 7.30 -15.30. Tel. 59 811 72 04       

Muzeum Wsi Słowińskiej - Na majdanie - fot. J. DziurkowskiSkansen w Klukach (ok. 8 km od Smołdzina). Kluki to odcięta od świata przez mokradła wieś, w której do XX wieku przetrwało wiele z kaszubskich obyczajów. Obecnie na 10ha zgromadzono w skansenie kilkanaście chałup i obór, stodoły, piece chlebowe i inne eksponaty. Można tu obejrzeć np. słynne, oryginalne "klumpy" czyli buty dla konia -ułatwiające chodzenie po otaczających wieś mokradłach. Latem, podobnie jak w innych skansenach organizowane są tutaj liczne imprezy rozrywkowo-folklorystyczne, które dostarczają świetnej zabawy dużym i małym turystom.

Smołdzino, Kluki, tel. 59 846 30 20      
Czynne: 15 maj-15 wrzesień w godz.9.00-18.00 (poniedziałki do 15.00); 16 wrzesień - 15 maja w godz. 9.00-15.00.
Nieczynne: 1 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia, 1 dzień świąt wielkanocnych.
www.muzeumkluki.pl

 

Wieża widokowa Rowokół SmołdzinoWieża widokowa Rowokół - (Smołdzino) -Widok z Rowokołu - fot. UG Smołdzino postawiona w magicznym miejscu, znanym z czasów pogańskich. Rowokół, to wzgórze o wys. 115 m npm. o niezwykłym, jak na Pomorze, kształcie ściętego stożka. W przeszłości punkt nawigacyjny, święta góra pogan, gościła przez pewien czas kaplicę do której ciągnęły pielgrzymki. Do dzisiaj nie zostały z niej żadne ślady. Obecna wieża jest obiektem służącym ochronie przeciwpożarowej, pomagającym w szybszym wykryciu zagrożenia. Widać z niej dużą część Słowińskiego Parku Narodowego.

Wieża jest czynna od 1 maja do 30 września. Więcej informacji - jest tutaj

Gliniana Zagroda CZYSTA warsztaty ceramiczne nad morzem


Wydmy - fot. UG SmołdzinoNa terenie Słowińskiego Parku Narodowego, ok. 6 km od Smołdzina znajdują się największe w Polsce wydmy tworzące krajobraz pustynny i półpustynny. Ta atrakcja na skalę europejską powstała prawdopodobnie wskutek wycięcia lasu i nawiewania piasku z brzegu morskiego. Wędrujące z prędkością od 3 do 9m/rok wydmy zasypują wszystko na swojej drodze ( pochłonęły m.in. Starą Łębę), a po latach odsłaniają np. wyschnięte kikuty drzew. W bardzo gorące dni można tutaj zaobserwować zjawisko fatamorgany. Niesamowicie wygląda też soczysta zieleń zarośli i dorodne drzewa "zatapiane" przez ogromną górę czystego , białego piasku. W czasie II wojny światowej, w ramach utworzonego poligonu ćwiczyły tutaj niemieckie oddziały Afrika Korps.
fot. J. DziurkowskiNajwiększa obecnie wydma - Biała wznosi się na wysokość niemal 40 m npm. Najsłynniejsza - Łącka osiąga ok. 30 m npm - i to przez nią przebiega szlak turystyczny. Prawie sto lat temu działa na niej szkółka dla szybowców, które lądowały potem na plaży. Z góry roztacza się niesamowity widok m.in. na ok. 500 hektarów jednorodnej piaszczystej pustki. Odwiedzający - nawet po kilku wyprawach są wciąż oczarowani atmosferą tego miejsca.
Dla wielu pociągająca jest również okazja na wielokilometrowy spacer brzegiem morza - bez spotkania "żywej duszy". Mało jest w Polsce tak pięknych i pustych zarazem miejsc. Do ruchomych wydm można dotrzeć od strony Łeby (9 km) np. wypożyczonym rowerem lub pieszo. Tutaj musimy się liczyć jednak z liczniejszymi wycieczkami. Bliższe, mniej zatłoczone i skomercjalizowane dojście jest od środkowej części parku - Smołdzina i Czołpina. Wstęp na teren Parku jest możliwy przez cały rok. Od maja do września obowiązują bilety wstępu.

Smołdzino zaprasza na wakacje nad morzem!

★ Atrakcje turystyczne sąsiedniej gminy Łeba - są tutajBasen SPA jacuzzi Smołdzino
★ Atrakcje turystyczne sąsiedniej gminy Ustka - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner