Dwór Wybickich - muzeum, herbaciarnia, noclegi

Dwór Wybickich - muzeum, herbaciarnia, noclegi

Sikorzyno, ul. Wybickich 62, pomorskie
Miejscowość Sikorzyno
Kontakt
+48 506 23 35 53

To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu jest szczególnie związana z rodem Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego - autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno było dla rodziny generała prawdziwym gniazdem rodowym - tutaj urodziło się 7 jego sióstr.

Dwór Wybickich Sikorzyno

Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie (trwała 10 lat!) dokonanej przez obecnych właścicieli - można nie tylko  zwiedzać część muzealną, lecz także przenocować (po wcześniejszej rezerwacji miejsca). Zabytkowe wnętrza przyciągają wspaniałym klimatem zachowanych, oryginalnych pieców kaflowych, mebli i sprzętów z końca XIX i z początku XX wieku. Każdy kolejny pokój zachwyca starannością w doborze wyposażenia, detalami i drobiazgami. Można odnieść wrażenie, że mieszkańcy Dworu Sikorzyno - ci z XIX wieku - właśnie wyszli na chwilę do parku, ale za moment wrócą....

Dwór jest także natchnieniem dla artystów - jedno ze zdjęć przedstawia grafikę profesora gdańskiej ASP Cezarego Paszkowskiego. Dusze wrażliwe na piękno, estetykę, sztukę i przyrodę otoczenia znajdą w Sikorzynie wrota czasu do przenosin tam i z powrotem.

A jeśli dodamy do tego smaki słynnej już w okolicy herbaciarni, to pobyt w urokliwym Sikorzynie z pewnością zapisze się w nas na lata. Wystarczy się zatrzymać i otwarcie chłonąć obrazy, dźwięki, zapachy... Romantyczny weekend we dwoje, urlop z dala od zgiełku z pewnością będzie udany i pełen przyjemnych wrażeń.

Kameralne pokoje są wyposażone w łazienki. Goście mają do dyspozycji urządzoną kuchnię oraz świetlicę z TV. Dla dzieci jest przygotowana piaskownica oraz huśtawka. Pobyt zwierząt domowych jest akceptowany - po uprzednim, telefonicznym uzgodnieniu.

Sikorzyno -   Dwór WybickichDo Dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem, m.in. aleją lipową zakończoną altaną. Przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na czterech arach terenu przylegającego do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. Przy Dworze jest także wirydarz czyli prostokątny ogród z kwiatami i ziołami - nawiązujący do dawnych tradycji parkowych.

Liczne atrakcje turystyczne w okolicy - są tutaj

Od roku 2008 odrestaurowany Dwór w Sikorzynie wraz z parkiem i roślinnym labiryntem jest udostępniany zwiedzającym.
Rokrocznie, począwszy od 2005 roku, w ostatnią sobotę maja odbywa się tu finał  masowego rajdu dla dzieci i młodzieży p.n. „Majówka z generałem Wybickim”. Impreza ta łączy symbolicznie Dworek w Będominie (gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego) z Dworem w Sikorzynie. Więcej o generale Józefie Wybickim - jest tutaj

Czynne: maj - wrzesień (wtorek - niedziela) godz. 10-17
             październik - kwiecień (środa - sobota) godz. 10-17

● Cennik - ceny biletów wstępu, noclegi - tel. 506 23 35 53
● Profil Facebook Dworu w Sikorzynie - jest tutaj
● Dojazd - ciekawą, wycieczkową opcją dojazdu do Sikorzyna jest Pomorska Kolej Metropolitalna, której składy zmierzają z Gdańska i Gdyni do Kościerzyny. Można wówczas wysiąść na przystanku Gołubie Kaszubskie, które dzieli od Dworu ok. 2 km. Kolej umożliwia przewóz rowerów, ale nawet piesza wycieczka wśród pagórkowatych pól dostarcza może dostraczyć bardzo przyjemnych wrażeń.
Do spaceru zachęcają juz same nazwy ulic, którymi wychodzi się z Gułubia w kierunku Sikorzyna, kolejno: Spacerowa, Zielona, Rekreacyjna, Marzeń i Rodu Wybickich (już w Sikorzynie).
Dane do nawigacji - Sikorzyno - 54°11′23″N 18°01′26″E

Dwór Wybickich - muzeum, pokoje gościnne i herbaciarnia
 Zapraszamy w pomorskie, na Kaszuby, do Sikorzyna!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner