Wieżyca, Stężyca, Szymbark - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi
- Miasto : Wieżyca
- Ulica : Gołubie, Kościerzyna, Krzeszna, Sikorzyno, Skorzewo, Wieżyca, Wieżyca Kotlinka, Zgorzałe - atrakcje turystyczne, imprezy, noclegi na Kaszubach

W gminie Stężyca atrakcji
turystycznych, krajobrazów i możliwości wypoczynku wystarczy na pełny urlop. W promieniu kilkunastu kilometrów są przepiękne lasy, wzgórza i jeziora. Można kąpać się i pływać niemal na wszystkim (z poszanowaniem ciszy), jeździć konno i rowerem - długo by wyliczać. Wygodnie też jest robić stąd wypady turystyczne - np. do Trójmiasta. To niecała godzina podróży. Razem z Chmielnem i Somoninem (Ostrzycami) Stężyca tworzy trójkąt, w którym znajduje się słynne "Kółko Raduńskie". Tak nazywa się pierścień 25 jezior, które można opłynąć w ciągu 2-3 dniowej wycieczki kajakowej. Zapraszamy na zwiedzanie gminy, które jest rekracyjną wizytówką Pomorza. Tu się wypoczywa! Atrakcje turystyczne poniżej:
Noclegi na Kaszubach (kliknij): Borucino, Gołubie, Kamienica Szlachecka, Krzeszna, Pażęce, Skorzewo, Stężyca, Szymbark, Wieżyca, Zgorzałe
Atrakcje turystyczne - Stężyca i okolice
AQUA Centrum Kościerzyna. Zainteresowanych aquaparkiem na Kaszubach polecamy otwarty w 2010 roku kompleks basenów i zjeżdżalni - zaledwie 10 kilometrów od Stężycy i 15 od Szymbarka. Obiekt, przypominający park wodny, posiada również sauny, sale fitness i gabinety odnowy biologicznej. Są także sklepy sportowe oraz gastronomia. To miejsce całorocznej rozrywki świetnie relaksuje. Zabawa w ciepłej wodzie poprawia humor i rozluźnia przez cały rok! Dojazd i więcej informacji - jest tutaj
Kościerzyna, ul. Hallera 2. Czynne codziennie godz. 8-22. Cennik - jest tutaj
Promenada im. Ks.K. Lubińskiego oraz marina wodna - są inwestycją, która w 2015 roku otrzymała nagrodę główną w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego. Istotnie, warto samemu wybrać się na spacer i przekonać o walorach krajobrazowych tego miejsca. Promenada, zbudowana w formie drewnianej kładki z drzewa modrzewiowego, liczy ok. 800 metrów i prowadzi nad samą wodą, aż do wspomnianej mariny. Na kompleks, służący adeptom żeglarstwa i turystom, składają się:
basen jachtowy oraz łodziowy (także dla kajaków)
bosmanat z salą szkoleniową i sezonowym punktem IT
węzeł sanitarny z toaletami i prysznicami
slip oraz część rekreacyjna
plac kempingowy z dostępem do prądu eletrycznego
sezonowa wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i desek SUP
Marina Wodna Stężyca
ul. Kartuska 27a
tel. 735 917 485
czynne: V, VI, X w weekendy, w godz. 10-18;
VII, VIII codziennie w godz. 10-18
Centrum Edukacji i Promocji Regionu - Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12, tel. 58 684 69 33, Czynne 9-19 (kwiecień - wrzesień). Poza sezonem 9-17.
To tutaj znajdziemy młodziutki, ale słynny w całej Polsce i nie tylko Dom Stojący na Głowie. "Odwrócony Dom" , "Krzywy Dom" - nazywany jest przeróżnie. Sprawia niesamowite wrażenie, szczególnie wewnątrz. Wszystkie bowiem sprzęty i elementy wyposażenia są także odwrócone. W takich warunkach nasz błędnik "nabiera wątpliwości" i zachęca byśmy także stanęli na głowie...
Ale to tylko jedna z atrakcji przygotowanych na miejscu przez Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Mamy tutaj jeszcze Najdłuższą na Świecie Deskę! Oficjalnie sprawdzona i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, waży ponad 1100 kg i mierzy 36m 83 cm. Utrzymała ten rekord do 2009 r. Stała też się głównym elementem Stołu Noblisty - na pamiątkę nagrody dla Prezydenta Lecha Wałęsy. O sprawną organizację i przeprowadzenie bicia rekordu zadbała firma Danmar - właściciel terenu, na którym znajduje się CEPR. Szczegóły operacji robią wrażenie - aby je poznać - zapraszamy na miejsce!
Nowa rekordzistka z Szymbarka osiągneła w 2012 roku długość 46 m 53 cm! Gratulujemy!
Kolejna ciekawostka to Dom Sybiraka - zbudowany ok. 240 lat temu przez polskich zesłańców. Podarowany przez polską wspólnotę z okolic Irkucka (wieś Zapleskino) jest oryginalnym świadkiem bolesnej, tragicznej historii. Przygotowana z pietyzmem rekonstrukcja obozowych warunków sowieckiego łagru - robi niesamowite wrażenie nawet na młodych ludziach. Tu łatwiej zrozumieć dawne słowa jednego z obozowych strażników: "Nie damy wam zdechnąć, nie damy wam żyć.." Tuż obok można wejść do wagonów ciągniętych przez lokomotywę zmierzającą na wschód...
I dorosłych i dzieci intryguje także Bunkier Gryfa - Tajnej Organizacji Wojskowej, działającej na Pomorzu podczas II Wojny Światowej. W zrekonstruowanej ziemiance, pełnej tajemniczych zakamarków, zobaczyć można wiele oryginalnych elementów partyzanckiego wyposażenia. Tam, pod ziemią, akustycznie przygotowany nalot samolotów nabiera innego wymiaru, można poczuć się nieswojo.
Majsterkowiczów, i nie tylko, zainteresują z pewnością oryginalne eksponaty z Muzeum Ciesielnictwa. Bodaj dwustuletnia tokarko - kopiarka do wyrobu szprych w dawnych wozach, czy nożna wiertarka dentystyczna (150 lat - bagatela!) robią wrażenieniezależnie od zawodu oglądających. Większość narzędzi, także rolniczych, furmańskich i gospodarstwa domowegopochodzi ze zbiorów p. Franciszka Kowalewskiego - z dziada pradziada cieśli i stolarza.
W trakcie zwiedzania obiektu można odetchnąć, gospodarze zadbali o atrakcje i wygodę gości - niezależnie od wieku. Można popatrzeć na szemrzący strumyk, posilić się, pospacerować, posłuchać kapeli, popatrzeć na występy - zależnie od okazji. Dzieci okupują zwykle specjalnie przygotowane, drewniane atrakcje placu zabaw. Z zapałem starają się także prześcignąć dorosłych w łowieniu ryb w specjalnym basenie. Aby nie czuć presji czasu warto zarezerwować na zwiedzanie całego, obszernego terenu Centrum - przynajmniej kilka godzin. Dobrym pomysłem jest też wyprawa większą grupą - z pewnością będzie udana.
Całe Centrum Promocji spełnia rolę tętniącego życiem i turystyczną rozrywką skansenu. Zabytkowe, często muzealne eksponaty są tutaj inspiracją dla wielu ciekawych opowieści z historii Kaszub i Polski. Sądząc po reakcjach i zachowaniu zwiedzających - nikt się tutaj nie nudzi - nawet wymagająca młodzież szkolna.
Więcej zdjęć z CEPR-u - jest tutaj
Konna jazda. Na rajdy i przejażdżki konne - w siodle, bryczką lub wozem drabiniastym - zaprasza Stajnia Pod Klonem!
Gospodarze przepięknie położonego (u stóp góry Wieżyca) ośrodka zapewniają rozrywkę i wypoczynek przez cały rok:
- jazdy dla początkujących oraz zaawansowanych
- rajdy, kuligi, imprezy integracyjne
- zabawy dla najmłodszych ( m.in. kucyki)
A wszystko w scenerii lasów, wzgórz i jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Na miejscu znajduje się także hotel dla koni z pełną infrastrukturą - można więc przyjechać z własnym wierzchowcem. Więcej informacji - tel. 602 664-968,
Kółko Raduńskie (kajakowy) - malownicza trasa wiodąca przez 25 zbiorników wodnych na przestrzeni ok. 40 km, ułożonych w kształt nieregularnego naszyjnika. Czas wygodnego spływu tym atrakcyjnym szlakiem to 2-3 dni. Komfortu wypoczynku dopełnia świetna baza noclegowa i zaopatrzeniowa, będąca na wyciągnięcie ręki. Woda ma najczęściej II klasę czystości i nadaje się do uprawiania różnych sportów wodnych.
Mountainboard - letnia (i kołowa) wersja snowboardu. Świetne warunki do długich zjazdów w bezpiecznych warunkach znajdują się w Szymbarku. Na terenie ośrodka Koszałkowo Wieżyca spotkać można także instruktorów mountainboardingu. Na miejscu, latem działa także wypożyczalnia bardzo dobrego sprzętu do uprawiania tego sportu.
Tel. 58 684 38 16.
Narty - wyciągi narciarskie na Kaszubvach mają swoją długą tradycję. Najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych są w okolicy Szymbarku i Wieżycy.
Szymbarka Kotlinka (ok. 40 km z Gdańska w kierunku Kościerzyny)
Długość stoku ok. 320 m. Jeden
z dwóch wyciągów, jest obecnie najdłuższym w Wieżycy urządzeniem, o wydajności 900 osób na godzinę. Obiekt jest oświetlony i dysponuje wypożyczalnią sprzętu.
Na samej górze wyciągu znajduje się zadaszony grill, gdzie między zjazdami można odpocząć w ciepłym pomieszczeniu oraz upiec smaczną kiełbaskę na ogniem.
Na górze i na dole stoku znajdują się parkingi. Parking na szczycie mieści 300 samochodów.
Wypoczynek ułatwia oświetlenie, a uprzyjemnia nowe nagłośnienie. Działa zmodernizowana wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz elektroniczny dostęp do wyciągu. Dla dzieci przygotowano mały wyciąg orczykowy. Zapraszamy wszystkich także na snowtubing!
Na terenie ośrodka działa szkółka narciarska Skitersi - tel. 518 970 907
Wieżyca - Szymbark, ul. Górska 3, tel. 58 684 39 07. www.wiezycakotlinka.pl
Narty i inne rozrywki zapraszamy także do kaszubskiego
ośrodka narciarskiego w Wieżycy. Znajduje się tutaj Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo Wieżyca .
Obiekt posiada stok o długości 300 m z trzema trasami zjazdowymi oraz górką z dwoma torami do snowtubingu. Jest także miejsce do treningu dla początkujących. Na miejscu działa profesjonalna szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz zaplecze gastronomiczne. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany, jazdę zaś uprzyjemnia muzyka z głośników
Ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo oferuje także wygodne noclegi przy stoku - pokoje, apartamenty oraz małe domki. Całodzienne wyżywienie oraz salę na imprezy okolicznościowe zapewnia Restauracja Biały Miś oraz bodaj najlepsza w okolicy pizzeria Cafe Club Gawra. Przy pizzerii działa również oryginalny klub Misianora.
Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo Wieżyca
Wieżyca 32 (koło Szymbarka), tel./fax 58 684 38 16.
Ogród Botaniczny - Gołubie, ul. Botaniczna 21, tel. 058 684 36 08. Na powierzchni ponad 2 hektarów zgromadzono tutaj 200 gatunków roślin, w tym 140 chronionych. Ilość i jakość zbiorów umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych dla uczniów oraz studentów, a turystów zachęca do spacerów, obserwacji oraz
sesji fotograficznych. Na miejscu dostępny jest także przewodnik.
Czynne: 1kwiecień - 30 czerwiec, cały tydzień 10.00-18.00. Więcej patrz: www.hwm.nazwa.pl/ogbotaniczny
Gołubie jest doceniane ze względu na dobry klimat. Pobliskie lasy, wzgórza i ładne kąpielisko zachęca do dłuższego wypoczynku na miejscu.
Noclegi - Gołubie - patrz tutaj
Paintball Białe Rancho - w sercu Kaszub czeka na Ciebie niesamowita dawka adrenaliny. Na powierzchni 5000 m2, wśród dzikości kaszubskiej natury, możesz poczuć się jak prawdziwy wojownik. Na naszym polu znajdują się liczne przeszkody zbudowane z drewna, opon i beczek. Schronienie, a zarazem doskonałe miejsce do opracowywania taktyk, możesz znaleźć w okopach, których nie brakuje. Na obu końcach terenu znajdują się bazy, z których gracze przeciwnych drużyn rozpoczynają paintballowe zmagania.
To pole jest wyjątkowe. Tutaj nigdy nie wkrada się niechciana nuda. Nie wierzysz? Przyjedź, zobacz i na pewno nie będziesz żałował! Dla chętnych zapewniamy noclegi oraz inne atrakcje!
Cennik, specjalne upusty i rabaty Tel. 691 613 116
Sikorzyno - Dwór Wybickich - Muzeum - Herbaciarnia. To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu jest szczególnie związana z rodem Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego - autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno było dla rodziny generała prawdziwym gniazdem rodowym - tutaj urodziło się 7 jego sióstr.
Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie dokonanej przez obecnych właścicieli - można nie tylko zwiedzać część muzealną, lecz także przenocować (po wcześniejszej rezerwacji miejsca). Zabytkowe wnętrza przyciągają wspaniałym klimatem zachowanych, oryginalnych pieców kaflowych, często mebli i sprzętów z końca XIX i z początku XX wieku. Dwór jest także natchnieniem dla artystów - jedno ze zdjęć przedstawia grafikę profesora gdańskiej ASP Cezarego Paszkowskiego.
Jeśli dodamy do tego urok słynnej już w okolicy herbaciarni to pobyt w spokojnym Sikorzynie z pewnością dostarczy wielu, bardzo miłych wspomnień. Romantyczny weekend we dwoje, urlop z dala od zgiełku z pewnością będzie udany.
Kameralne pokoje są wyposażone w łazienki. Goście mają do dyspozycji urządzoną kuchnię oraz świetlicę z TV. Dla dzieci jest przygotowana piaskownica oraz huśtawka. Pobyt zwierząt domowych jest akceptowany - po uprzednim, telefonicznym uzgodnieniu. Do Dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem, m.in. aleją lipową zakończoną altaną. Przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na czterech arach terenu przylegającego do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. Przy Dworze jest także wirydarz czyli prostokątny ogród z kwiatami i ziołami - nawiązujący do dawnych tradycji parkowych.
Liczne atrakcje turystyczne w okolicy - są tutaj
Od roku 2008 odrestaurowany Dwór wraz z parkiem i roślinnym labiryntem udostępniany jest zwiedzającym.
Rokrocznie, począwszy od 2005 roku, w ostatnią sobotę maja odbywa się tu finał masowego rajdu dla dzieci i młodzieży p.n. „Majówka z generałem Wybickim”. Impreza ta łączy symbolicznie Dworek w Będominie (gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego) z Dworem w Sikorzynie.
Czynne: maj - wrzesień (wtorek - niedziela) godz. 10-17
październik - kwiecień (środa - sobota) godz. 10-17
Dwór Wybickich - Muzeum, herbaciarnia, labirynt
Sikorzyno, ul. Wybickich 62
tel. 506 23 35 53, tel. 602 25 69 53
www.dwor-wybickich.com.pl
Szlak Wzgórz Szymbarskich (czarny, pieszy) - świetnie nadaje się na odetchnięcie świeżym powietrzem pięknych lasów, z których pochodzi najdłuższa na świecie deska. Folklor, jeziora, pola, rozległe panoramy - tutaj naprawdę można poczuć, że czas potrafi płynąć leniwie i nie trzeba się śpieszyć. Cała trasa liczy ok. 120 km; można ją dowolnie podzielić na kawałki. Niektórzy uprawiają tu jogging, inni popularny nordic walking, a jeszcze inni uwielbiają jazdę na rowerach, nawet jeśli trzeba trochę popedałować. Miejsca wystarczy dla wszystkich.
Wieża Widokowa na Górze Wieżyca - im. Jana Pawła II, jest piątą budowlą w historii tej góry. Sam szczyt sięgający ponad 328 m npm jest najwyższym wzniesieniem na przestrzeni od Uralu po Pireneje i w przeszłości był miejscem kultu dawnych Słowian.
W drodze na wieżę można zatrzymać się na parkingu, który w sezonie jest płatny, przy drodze do/od Szymbarka. Po ok.15 -20 minutach leśnego spaceru - uwaga na kamyki na ścieżce - dochodzimy do celu. Wejście od strony Uniwersytetu Ludowego jest dłuższe (30-40min) i bardziej wymagające - tu trzeba pokonać ok.100 m różnicy poziomów. Klimat czasem jak w górach, czasem jak na Krupówkach - to zależy od pory roku i pogody. Panorama z najwyższej platformy 35 metrowej wieży (182 stopnie!) zachęca do dłuższej degustacji widoków - i zdecydowanie warta jest paru złotych za bilet wstępu. Wieża jest otwarta w okresie wiosenno - jesiennym.
Zgorzałe - uroczo położona wieś agroturystyczna,
3 km od Stężycy. Z jednej strony lasy bogate w grzyby, z drugiej obfitujące w ryby jezioro Raduńskie Górne. Można upajać się wolnością na żaglówce czy w kajaku, można też zażywać ciszy i spokoju na leśnych ścieżkach prowadzących przez wzgórza. Noclegi - patrz tutaj
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania tych terenów przez cały rok. Jesienią kolory potrafią nawet miejscowym zawrócić w głowie. Zimą - świetnie się nadają na narciarską rozgrzewkę przed wypadem w wysokie góry.
Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych w regionie - jest tutaj
Poniżej kilka zdjęć, więcej fotografii krajobrazów i atrakcji - jest tutaj
★ Atrakcje turystyczne sąsiedniej Kościerzyny - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne sąsiednich Ostrzyc - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Szymbarki i Wieżyca - atrakcje przez cały rok!