Ustka - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Ustka, Poddąbie, Orzechowo, Rowy
  • Ulica : Atrakcje turystyczne, imprezy, noclegi - nad morzem bałtyckim!
logo
A A

Miasto (żaglowiec i syrenka w herbie) i gmina Ustka (żaglówka i konik polny) - przyciągają kuracjuszyHerb Miasta Ustka Herb Gminy Ustkai turystów już od 180 lat. Bywał tutaj Bismarck, spacerował także Hindenburg. Specyficzny mikroklimat, powstały dzięki unikalnym warunkom naturalnym sprzyja regeneracji sił i leczeniu wielu dolegliwości. To sprawia, że Ustka jest chętnie odwiedzana przez cały rok. Liczne atrakcje, świetne trasy rowerowe, korzystne dla paralotniarzy wiatry, komfortowa baza noclegowa - długo by wymieniać. Ustka jest rzeczywiście perłą w koronie polskich uzdrowisk. CiekawostkąUstka jest wspaniała! - fot. Hubert Bierndgarski jest fakt, że zgodnie z historycznymi związkami Ustkę łączy ze Słupskiem specjalne porozumienie zwane "Dwumiastem". Zgodnie z nim 18-kilometrowa przestrzeń dzieląca oba miasta stopniowo będzie zabudowywana, a współpraca wyrażać się będzie m.in. we wspólnej promocji. Warto też wspomnieć, że w rankingach na najlepszą plażę w Polsce Ustka często zajmuje miejsce na podium.


Noclegi - hotele, pensjonaty, ośrodki i domki - są tutaj...


Super impreza nad morzem - Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2022 - jest tutaj


Atrakcje Ustki


Baza Ratowników Morskich - (Ustka, ul. Marynarki Polskiej) - to stacja ratownicza zbudowana w 1867 r. znana również jako Czerwone Szopy, służące ratownikom m.in. za zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego. W razie katastrofy morskiej bito w dzwon i wyprowadzano ze środka konie zaprzęgane do wozów. Większym pojazdem przewożono wielką łódź wiosłową, mniejszym zaś wyrzutnię rakiet. Jeśli zagrożony statek był blisko portu, wówczas spuszczano łodzie wprost do kanału. Służba ratownicza była ochotnicza i przetrwała w tym kształcie na terenie Niemiec - także po wojnie. Sam budynek do dzisiaj nosi dumnie godło ratowników - krzyż maltański.


 


Bunkry baterii Blüchera - Park Historii i Rozrywki Twierdza Ustka (tel. 698 669 446) zaprasza na spotkanie z militariami nad morzem, znajdującymi się w zachodniej części miasta, w pobliżu końca ul. Bohaterów Westerplatte. Świetne przygotowane, zaskakujące realizmem, dioramy są wręcz obowiązkowym punktem programu zwiedzania Ustki.

Bateria dział 105 mm powstała przed II wojną śBunkry Ustka bateria Blücherawiatową jako ochrona portu w Ustce przed potencjalnym polskim desantem z morza. Później pełniła funkcję najdalej wysuniętego na północ fragmentu Wału Pomorskiego. Obiekty częściowo wysadzone - dzisiaj doczekały się jednak lepszych czasów. Dwie z pozostałych żelbetowych działobitni są połączone podziemnym korytarzem z zachowanymi pomieszczeniami socjalnymi obsługi dział. Ok. 300 m dalej jest jeszcze schron amunicyjny.

Bateria Blüchera Twierdza UstkaDzisiejsza bateria Blchera, po renowacji wnętrz oraz uporządkowaniu terenu wokół bunkrów stała się fragmentem szlaku historyczno-militarnego pod nazwą „Park Historii Twierdza Ustka”. W podziemiach uruchomiono interaktywne ekspozycje, gdzie każdy może się np. przebrać w dowolny strój wojskowy z czasów II wojmy światowej i zrobić sobie w nim zdjęcie. Efektowne elementy dźwiękowe, świetlne oraz wizualne zaskoczą niejednego - tak dzieci jak i dorosłych, odwiedzających rodzinnie i z wycieczką. Poznanie i dosłowne poczucie w taki historii z pewnością zostanie w pamięci na dłużej.

Zwiedzanie odbywa się w sposób zorganizowany – z przewodnikiem lub samodzielnie, również z wykorzystaniem wielojęzycznych indywidualnych przewodników tyou audioguide.  Na terenie przyległym do baterii w sezonie działa sklep militarny, tor łuczniczy oraz wiatrówkowa strzelnica sportowa; odbywają się rekonstrukcje historyczne, pokazy oraz zloty militarne.

Twierdza Ustka - bunkry Blüchera - tel. 698 669 446
Godziny otwarcia, cennik - są tutaj


 


9 Bateria Artylerii Stałej - to kolejne pozostałości militarne w Ustce. Stanowią je żelbetowe fortyfikacje chroniące port oraz fragment morskiego szlaku komunikacyjnego. Stosowane tutaj radzieckie działa 130 mm miały zasięg ok. 25 km. Obiekt był pilnie strzeżony i chroniony m.in przez gniazda karabinów maszynowych (w kształcie grzybów z okienkami) oraz system łączących je krytych transzei. Jak nieraz bywało w historii, w pewnym momencie rozbudowę umocnień przerwano, a stanowiska częściowo zagospodarowała przyroda.
Dzisiaj obiekty 9 BAS znajdują się pod opieką usteckiego Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji, które zaprasza do zwiedzania tych reliktów z czasów zimnej wojny.


 


Hotel Grand Lubicz ***** - otwarty w 2014,  to największy i najlepiej wyposażony na Pomorzu luksusowy kompleks wypoczynkowo-uzdrowiskowy. Położony zaledwie 200 metrów od plaży, przy sosnowym lesie, oferuje usługi i atrakcje na najwyższym poziomie, min. aquapark, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne oraz Centrum Rekreacyjne.

Strefa Wellness & Spa Hotelu Grand Lubicz to prawie 30 gabinAquapark Grand Lubicz Uzdrowisko Ustkaetów (m.in SPA, internistyczny, dietetyki, neurologiczny, kardiologiczny, dermatologiczny, rehabilitacji specjalistycznej, kosmetyczny, usług pielęgnacyjnych, relaksacyjnych czy fryzjerskich ) wyposażonych w najwyższej jakości sprzęt. Hotelowe SPA to także pokój relaksu i grota solna z wewnętrznymi tężniami solankowymi o powierzchni 120 m2. Ponadto:

basen sportowy: 4-tory, wym. 25m x 10m, głęb. 140-180 cm
basen rekreacyjny o pow. 474 m2 (zjeżdżalnia, sztuczna rzeka, podwodne leżanki wodno-powietrzne)
basen rekreacyjny solankowy, połączony z basenem zewnętrznym - łacznie 364 m2
wanny 12 osobowe z wodą solankową, jodowo-bromową oraz borowinową.
brodzik dla dzieci z atrakcjami wodnymi
sauna sucha oraz infrared
łaźnia parowa, błotna oraz ziołowa

Kolejnymi atrakcjami są: kręgielnia, klub bilardowy, sale fitness, wypożyczalnia rowerów, korty do tenisa i squasha, boiska do kosza, siatkówki i badmintona oraz symulator do gry w golfa. Hotel posiada również 4 restauracje, bary, kawiarnie oraz wielofunkcyjne Centrum Biznesowe z 7 salami konferencyjnymi.

Hotel Grand Lubicz ***** Uzdrowisko Ustka
Ustka, ul. Wczasowa 4, www.hotelgrandlubicz.pl
Tel. 59 815 44 70


GRAND LUBICZ FESTIWAŁ SWIATŁA 2023 - jest tutaj
Kładka obrotowa - jedyna tego typu konstrukcja w Europie, przerzucona przez kanał portowy, którym uchodzi do morza rzeka Słupia. Ta długa na prawie 58 metrów budowla jest jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Ustce. Wdzięku ażurowej konstrukcji dodaje także nocne, kolorowe podświetlenie. Szeroka na 4 metry kładka o wadze ok. 80 ton służy spacerowiczom w wygodnym i szybkim przejściu na zachodnią stronę portu w Ustce. Tam też znajduje się wysoki na 24 metry pylon podtrzymujący oraz mechanizm, który obraca kładkę w ciągu 4 minut o 90 stopni. Takie rozwiązanie pozwala na przepłynięcie większych jednostek. Przy większych wiatrach, powyżej 10 m/s, kładka nie jest otwierana.


 


  MegaLandia   - Rodzinny Park Rozrywki jest niezwykłą krainą Czarodzieja Megaliusza, który uwielbia powiększać różne przedmioty. Podczas spaceru zaczarowaną ścieżką trafimy na ogromne przedmioty, np. wielki kawałek tortu, okulary, suszarkę do włosów czy wielkiego misia. Dwumetrowa maskotka - Mega Tuliś - wprost uwielbia przytulanie...


W MegaLandii czas płynie bardzo przyjemnie. Megaliusz pomyślał i o małych gościach, i o tych dużych, aby wszyscy dobrze się bawili.  Wśród kolejnych atrakcji Parku Rozrywki znajdują się:


• Drewniane Meg gryMegaLandia Ustka atrakcje
• Cymbergaj,
• Flipery,
• Wielkie domino,
• Jenga i wiele
• Siedmio dołkowe pole do mini golfa
• Mega wielkie klocki
• Mega dmuchane zamki i zjeżdżalnie (w cenie biletu!)w
• Mega plażę z hamakami i leżakami.

MegaLandia jest jedynym parkiem w Polsce z własną bajką. Jest więc wiele powodów, żeby odwiedzić to królestwo czarodzieja Megaliusza...
Wybierając się do MegaLandii, możesz każdego dnia o godz.13.00 (sprawdź kalendarz wydarzeń - tutaj) zobaczyć na żywo występy artystyczne m.in.:

• Bartosz Lewandowski finalista „mam Talent”
• Pan „Baj” jego i jego spektakl „marzenie”
• Cyrk Luna nietypowe tresowane „zwierzęta”
• Pan Balonik i jego „Balonowe Show”


MegaLandia 
Ustka, Osiedle Przewłoka, ul. Ustecka 8
Tel. +48 797 340 911
E-mail: park@megalandia.pl
www.megalandia.pl
Aktualności na profilu FB - są tutaj
Uwaga - dojazd możliwy także busami elektrycznymi
przystępnej cenowo linii Eco Line - tel. tel. 668 088 744


 


Galeon i rejsy wycieczkowe po morzu - to szansa na przeżycie małej morskiej przygody. Oczywiście bez sztormowych fal i mocnego bujania, za to z prRejsy po morzu Ustka Unicuszyjemną muzyką szantową oraz sympatyczną obsługą. W sezonie letnim na statku są dodatkowe atrakcje - animacje dla dzieci. Animatorzy w strojach piratów, pod piracką banderą, wprawiają w dobry humor nie tylko dzieci...

Na rejsy wypocieczkowe w Ustce można wybrać się statkiem Unicus. Morska podróż trwa zwykle od 40 do 50 minut. Szczególnie widowiskowe są romantyczne rejsy podczas zachodu słońca.
Galeon cumuje w porcie Ustka przy wschodnim nabrzeżu. na końcu ul. Marynarki Polskiej, obok latarni morskiej,Rejsy wycieczkowe Ustka - galeon Dragon

KONTAKT I REZERWACJA oraz dalsze szczegóły np. dla grup:
tel. +48 609 792 275
 


 


Kino 7D to kino najnowszej generacji dostarczające wszystkim naszym zmysłom niesamowitych doznań. Oprócz dotychczas znanych efektów filmu 3D (trójwymiarowego), nasze kina oferują dodatkowe wrażenia podczas oglądania filmu – 7D (dimension). Podczas seansu filmowego nasz Widz czuje:

 Kino 7D Max Ustka  zapach,
   temperaturę,
   bryzę wody,
   powiew powietrza,
   bąbelki,
   smeranie po nogach,
   dotyk na plecach i w siedzisku,
   wibracje i zmianę pozycji

a do tego doskonałe nagłośnienie wydobywające się z głośników umieszczonych (dla spotęgowania efektu) przy uszach. Tu trzeba być i to trzeba przeżyć, bo trudno to sobie wyobrazić. Dodatkowe efekty kina 7D zawdzięczamy specjalnym, zaawansowanym technicznie fotelom, poruszającym się w kilku płaszczyznach.

Zobacz to, poczuj to! 15 tytułów do wyboru – od kolorowych produkcji dla najmłodszych (od 5 lat) do mrożących krew w żyłach horrorów. Aktualne promocje i wszystkie inne ciekawostki zdradzi Wam obsługa kina...

Zapraszamy do kina 7D w Ustce przy ul. Marynarki Polskiej 31a
Czynne od godz 10.00 do 22.00
Centrum Rezerwacji: tel. +48 796-283-445   Szczegóły - www.kino7dmax.pl


 


Labirynt Luster - wyjątkowa atrakcja opartaLabirynt luster USTKA - nad morzem o złudzenia optyczne wywołane lustrzanymi odbiciami. Kilkanaście luster potrafi nieźle namieszać i mocno utrudnić odnalezienie wyjścia z labiryntu. Jego fragmentem jest także ruchomy mostek nad przepaścią w zamku, który dodaje smaczku całej zabawie. Super rozrywka dla całej rodziny - gwarantowana! Więcej...


Labirynt Luster
Ustka, ul. Żeromskiego 1 (obok Oceanarium)
tel. +48 732 781 777 (jak do kina 7D Max)


 


Latarnia morska - to blisko 20-metrowa budowla z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą wzniesiona w 1892 roku. Jej światłoLatarnia morska Ustka widoczne jest na odległość 30 kilometrów. Istnieje możliwość zwiedzenia jej ciekawych historycznych wnętrz i urządzeń, które w części służą do dzisiaj.


Latarnia Morska Ustka
ul. Marynarki Polskiej 1
tel. 691 526 176
Czynne, godziny otwarcia - są tutaj (FB)


 


Muzeum Chleba - (Ustka, ul. Marynarki Polskiej 49, tel. 59 814 48 40) - jedno z dwóch w Polsce, jest urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Wyroby z jego zakładu są bardzo smaczne i przyciągają turystów równie skutecznie jak ekspozycja bajkowych niemal staroci. Automat do sprzedaży cukierków sprzed ok. 80 lat, stuletnie gofrownice, ponad stuletni prototyp lodówki (bez prądu) i wreszcie prawie 400 letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego - szczęśliwie przetrwały historyczne zawieruchy.Ustka Muzeum Chleba fot. A Brzózka
Wszystkich eksponatów jest prawie 2 tysiące i zajmują ok. 150 m2 ekspozycji. Zapach świeżego pieczywa jest po prostu zniewalający! Muzeum, jedno z nielicznych tego typu w Polsce, jest czynne cały rok. Wstęp po kontakcie telefonicznym, a zwiedzanie odbywa się w grupach i trwa ok. 30-40 minut.


 


Muzeum Minerałów - jest ulokowane w podziemiach o długości 100 metrów przy usteckiej promenadzie (wejscie z oznakowanego kiosku). Na wystawie znajduje sie ok. 600 minerałów, muszli i skamieniałości liczących niekiedy 500 milionów lat. Wśród atrakcji największy w Polsce kryształ górski oraz amonit, a także komnata kwarców dymnych z USA i rekonstrukcja szkieletu dinozaura.

Czynne 1.04-30.06 i 1.09-31.10. w godz. 10-17 (z wyjątkiem poniedziałków)
w sezonie letnim 1.07- 31.08 codziennie w godz. 10-20Muzeum Ziemi Usteckiej
- (Ustka, ul. Marynarki Polskiej 62 A, tel. 59 814 33 02) - zaspokoi ciekawość tych, którzy chcą poznać bogatą historię Ustki i okolic, które były własnością władców szczecińskich, gdańskich, słupskich, a także Duńczyków, Niemców. Obok zabytkowych przedmiotów używanych przez naszych pradziadków, modeli kutrów rybackich, można podziwiać interesujące wystawy czasowe. Muzeum zwykle jest czynne w godz. 10-17 (wt.-sob), grupy zorganizowane zaprasza po uprzednim kontakcie telefonicznym.


 


Park linowy nad morzem - Na Wydmie - UstkaPark Linowy Na Wydmie - Ustka, ul. Wczasowa, tel 695 444 219. Zapraszamy do parku linowego nad morzem gdzie umiarkowany wysiłek i rozrywka na świeżym powietrzu są prawdziwą przyjemnością. A zapach sosnowego igliwia w połączeniu z morską, bogatą w jod bryzą - zadbają o dobre samopoczucie i zdrowie. Od plaży dzieli Park zaledwie 50 metrów, i kawałek dalej do morza, gdzie można się schłodzić po "linowych" emocjach.

Oczywiście w Parku Linowym Na Wydmie dbamy o pełne, atestowane i certyfikowane bezpieczeństwo naszych Gości. Nasi instruktorzy oprócz przeszkolenia służą cały czas niezbędną pomocą i poradą. Atrakcje linowe parku zostały tak dobrane by dobra zabawa mogła łączyć i dzieci, i dorosłych, także seniorów. Łącznie zbudowano tutaj 3 trasy o różnym stopniu trudności.


Wypożyczalnia rowerów Na Wydmie - działa przy wspomnianym parku linowym. Oferuje 60 rowerów typu Gazella, dla dzieci i dorosłych. Od sezonu 2016 dostępne będą również krzesełka dla maluchów, kaski oraz kamizelki odblaskowe.

Park linowy "Na Wydmie" jest czynny w sezonie - od końca kwietnia do połowy września. Więcej informacji i zdjęć, plan dojścia - jest tutaj
 


Plaża wschodnia w Ustce co roku przyciąga na wczasy, urlopy i weekendy - fot. UM UstkaPlaże w Ustce - plasują się w krajowej czołówce. Dla przykładu           W internetowych plebiscytach Onetu Plaża Zachodnia regularnie zajmuje najlepsze miejsca w Polsce. Właśnie plaża w Ustce zdobyła tytuł najlepszej plaży nad morzem w Polsce 2016 roku wg Onet drugi rok z rzędu. Konkursy są wymagające, ponieważ bierze się pod uwagę różnorodne parametry: od czystości wody i piasku, po ofertę życia nocnego oraz jakość bazy noclegowej i gastronomicznej. Ci, którzy plażę chcą mieć u wejścia do hotelu, mogą wybrać nieco węższą i tłoczniejszą, ale równie zadbaną Plażę Wschodnią. Łączna długość strzeżonych przez ratowników odcinków sięga 700 metrów. Liczy się także bezpieczeństwo, o które władze Ustki dbają skutecznie. Od 2014 plaże są połączone ruchomą kładką przerzuconą nad portowym kanałem. W sezonie 2016 kładka będzie wyjątkowo nieczynna, a zamiast niej będzie uruchomiona komunikacja zastępcza m.in reguralnie kursujące kutry. Będą one przewozić pasażerów na drugą stronę za symboliczną opłatą. Więcej słów nie trzeba - wystarczy popatrzeć...


Ustka - plaża wschodnia - w kierunku Orzechowa i PoddąbiaUstka - plaża zachodnia - fot. Hubert Bierndgarski


 


A jeśli dopadnie nas głód, co w naturalnych warunkach świeżego Centrum gastronomiczne z platformą widokowąpowietrza, piasku i wody jest jak najbardziej naturalne - to możemy się posilić w zgrabnym centrum gastronomicznym. Położone właśnie przy plaży zachodniej proponuje świeże, smażone ryby - nieomal prosto z kutra. Jakość obróbki jest tutaj gwarantowana doświadczeniem firmy prowadzącej centrum - hurtowni i przetwórni zarazem: Ust-Ryb z Ustki (www.ust-ryb.com.pl) Na miejscu dostaniemy także inne przekąski, desery, lody i gofry. 
fot. Hubert Bierndgarskifot. UM UstkaPort w Ustce - to wspaniałe miejsce dla miłośników morskich przygód, rybaków, wędkarzy, żeglarzy. Licznie cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki. Przed I wojną światową Ustka była największym portem handlowym na Pomorzu. Obecnie wciąż rozwija się tu rybołówstwo oraz żeglarstwo, lecz port pełni głownie funkcję turystyczną.

Promenada nadmorska w Ustce ma prawie 2 kilometry i jest najdłuższa nad polskim morzem. Pierwszy nadmorski park spacerowy w Ustce powstał w 1875 roku. Było to miejsce spacerów i spotkań średniozamożnych berlińczyków oraz bogatych Polaków z zaboru pruskiego i rosyjskiego. Dzisiaj, dostępna osób niepełnosprawnych oraz  dzieci w wózkach, wyposażona w kafejki, ogródki i kawiarenki ściąga tłumy spragnionych widoków na morze i plażę wschodnią. Idąc promenadą co chwila natykamy się na różnorodne atrakcje dla dzieci, ale także dla dorosłych. Szczególną uwagę warto zwrócić na specjalny pomnik - pamiątkową ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej. Słynna aktorka bardzo lubiła zatrzymywac się w tym miejscu. A skoro przeżyła prawie 100 lat, to można powiedzieć, że usteckie powietrze dobrze Jej służyło.


Ustka - promenada wiosną - fot. Hubert BierndgarskiWygoda także dla wózków - fot. Hubert BierndgarskiUstka promenada w nocy - fot. Hubert Bierndgarski


 Wieża widokowa Wieża widokowa Ustkaprzy usteckiej promenadzie (lolejna jej atrakcja) - to betonowa konstrukcja z lat 50 XX wieku po byłym byłym wojskowym punktcie obserwacyjnym. Pozwala z wysokości ok. 15 metrów obejrzeć brzegi plaż w kierunku zachodnim do portu w Ustce oraz wschodnim aż po klify Orzechowa.  Miała tym samym zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy morskiej Polski przez ewentualnych szpiegów lub uciekinierów z kraju.
Do wieży przylega sezonowa tawerna rybacka - tel. 669 896 689. Wstęp na wieżę jest płatny ok. 2 zł (dorośli) lub 1 zł (dzieci).


 


Restauracje w Ustce są mocnym atutem przyciągającym nad morze. Ogólnie miejscowa gastronomia stoi na wysokim poziomie i oferuje smaczne jedzenie w adekwatnej cenie. Choć dobrych miejsc jest naprawdę dużo, to szczególnie warto odwiedzić trzy, naprawdę wyjątkowe restauracje, a są to:


Rafał Niewiarowski - DYM NA WODZIE - Ustka■ Restauracja 7 Niebo przy Hotelu Rejs, której sztandarowe dania opierają się na rybach. >>> www.hotelrejs.com
Restauracja Chapeau Bas w Hotelu Grand Lubicz, docenianą m.in przez znaną restauratorkę Magdę Gessler. >>> www.grandlubicz.pl
Restauracja Dym na Wodzie (w Willi Red), która regularnie znajduje się w konkursowej setce najlepszych, polskich restauracji i posiada również  tytuł Slow Food >>> www.dymnawodzie.pl


We wszystkich tych miejscach możemy liczyć na ciekawe smaki, pyszne dania, oryginalną kuchnię jak i serce wkładane w sztuke kulinarną.


 Ustka - siatkówka plażowaSiatkówka plażowa - w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej, co roku odbywają się liczne turnieje organizowane na specjalnie przygotowanych boiskach - na plaży wschodniej, na wysokości latarni morskiej. Ustczanie zadbali, by miejsce to miało nawet sztuczne oświetlenie pozwalające grać nawet w środku nocy. Świetne warunki i wspaniała publiczność sprawiają, iż od kilku lat rozgrywane są tutaj Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Więcej informacji na temat kalendarza imprez: patrz www.ustka.pl
Hotel z basenem nad morzem - Hotel Lubicz **** SPASPA & Wellness to Grota solna nad morzem - Hotele Lubicz **** SPAprzyjemność dla zdrowia niezależna od pogody. W specjalnym Centrum Hotelu Lubicz**** SPA & Wellness znajdują się: kryty basen, jacuzzi, grota solna, wanna z hydromasażem, łaźnie: błotna i parowa oraz sauna sucha i kabina podczerwieni. Są też nowoczesne gabinety odnowy biologicznej, w których pod opieką specjalistów panie mogą poddać się zabiegom antycelulitowym, przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym biust i całe ciało. Panowie, chociaż nie tylko oni, mogą zrelaksować się podczas masaży: odprężającego, sportowego, czy odchudzającego. Można skorzystać także z okładów borowinowych, oczyszczania twarzy, laserowej depilacji oraz zabiegów wzmacniających skórę. Na osoby szukające zupełnie nowych doznań - czeka pięć wyjątkowych i ekskluzywnych terapii Wellness, gdzie naukowa wiedza z zakresu talasoterapii łączy się z siłami natury i tradycją odległych zakątków świata.

Hotel Lubicz **** SPA & Wellness, Ustka, ul. Grunwaldzka 14, www.hotel-lubicz.pl
Tel. 59 815 44 09 (SPA & Wellness)
Tel. 59 814 31 02 (Recepcja hotelu)


 


Tężnia solankowa - znajdująca się w Parku Usteckich Stoczniowców (za kinem) - od razu stała się przebojem spacerowiczów (dostępna także dla wózków). Zbudowana w kształcie otwartej altany ma wysokość niemal 7 metrów i szerokość ponad 12 metrów. Ściany tężni są wyłożone tarniną, po której spływa solanka pozyskiwana z miejscowego złoża głębinowego. Ta tradycyjna konstrukcja sprzyja tworzeniu zdrowotnego aerozolu, który jest dodatkowo oczyszczany m.in przez bakteriobójczą lampę ultrafioletową.Normobaria Ustka Tężnia pracuje w obiegu zamkniętym, z automatycznie regulowanym stężeniem soli (5%). Co dwa miesiące następuje całkowita wymiana roztworu.


Przy okazji warto wspomnieć o możliwości dotlenienia się unikalną mieszanką powietrzną w usteckiej komorze normobarycznej. Więcej o licznych walorach leczniczych i profilaktycznych normobarii przeczytasz - tutaj


 


Transport - komunikacja - Ekologiczna linia aEco Line Ustka Albatrosutobusowa w Ustce w ciągu kilku lat zdążyła zjednać sobie sympatię wielu podróżujących. Elektryczne pojazdy Eco Line Albatros jeżdżą codziennie w godzinach 10-17 trasą pokazaną - tutaj i zatrzymują się na przystankach lub na żądanie. Eco Line Albatros zapewnia również komunikację umożliwiającą przejazd z plaży wschodniej do plaży zachodniej - po drugiej stronie kanału portowego.
Pojazd można wynająć (jednorazowo do 39 osób): tel. 668 088 744.


Ustka - trzecie molo - fot. M. GłazińskaTrzecie molo - słynące z legend o bazie niemieckich U-Bootów. W istocie jest nieukończonym fragmentem planowanego, ponad 1,5 kilometrowego falochronu, który miał od zachodu osłaniać wielki port żeglugowy. Tą inwestycją Niemcy chcieli sobie ułatwić żeglugę (wizyty w Gdyni i Gdańsku wiązały się z odprawami celnymi) i skrócić czas podróży do Królewca. Budowę jednak szybko przerwano, niemal tuż po wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj służy wędkarzom, spacerowiczom oraz autorom przewodników :-)
Ustka nocą - fot. Hubert BierndgarskiUzdrowisko Ustka - wczasy zdrowotne - już przed I wojną światową kuracjusze mogli korzystać z usług tzw. Usteckich Łazienek, gdzie leczono różne dolegliwości (choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia itp.). W tym miejscu w 1912 r. wybudowano Zakład Przyrodoleczniczy, który funkcjonuje do dziś.

fot. M. ŻabickaNiezwykłe walory uzdrowiskowe Ustka zawdzięcza warunkom naturalnym klimatu. Wiatry zachodnie i północno-zachodnie niosą ze sobą czyste powietrze, które jest dodatkowo filtrowane w rejonie kanału portowego. Zjawisko różnicy temperatur między chłodniejszą wodą i cieplejszym powietrzem sprzyja opadaniu w tym miejscu pyłów i zanieczyszczeń. Dzięki tej tak zwanej "poduszce hydrotermicznej", powietrze we wschodniej Ustce jest niemal krystaliczne. Inną unikalną zaletą Ustki są znaczące anomalie magnetyczne, standardowo zaznaczane na mapach morskich. Bliskość morza oraz lasy obfitujące w czarną sosnę - to wszystko daje wysoką zawartość jodu, soli wapnia i magnezu w środowisku - zwykle ubogim w te pożyteczne pierwiastki.

fot. M. ŻabickaUstecki klimat bardzo cenią alergicy, osoby z dolegliwościami układu krążenia oraz narządów ruchu. Warto podkreślić, że duża część miasta została specjalnie przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Mogą one i dostać się na plażę - po specjalnych podestach - i dojechać nawet na koniec portowego falochronu. Całoroczny charakter uzdrowiska skutkuje m.in. wyższym standardem noclegowej bazy sanatoryjnej, która przeszła gruntowną modernizację - zgodnie ze współczesnymi wymogami.


 


8 pomników 🗿 w Ustce:


Pomnik Usteckiej Syrenki - na falochronie wschodnim
     (najczęściej fotografowany i dotykany)
Pomnik Fryderyka Chopina - na skraju parku przy Promenadzie
    (autorka - Ludwika Nitschowa - m.in warszawskiej Syreny)
Pomnik Umierającego Wojownika - ul. Chopina 10a
   (najstarszy w Ustce, z 1922 roku, ku czci poległych w I WŚ mieszkańców Ustki)
Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej - Promenada Nadmorska 4
   (można usiąść przy sylwetce Aktorki)
Pomnik Rybaka Mistrala  - ul. Kaszubska
   (bohater komiksu o dzielnym rybaku z Ustki)
Pomnik Trzech Gracji - ul. Czerwonych Kosynierów 19
   (piękna - Promienna, sztuk umysłowych - Rozumna, sztuk pięknych - Kwitnąca)
Pomnik Ludziom Morza - w porcie
   (tablice ze scenami portowymi i czekającą Matką w centrum...)
Pomnik św. Jana Nepomucena - przy zachodnim nabrzeżu portu
   (Figura z drzewa - tzw. Nepomuk - jest zazwyczaj stawiany w miejscu zagrożonym powodzią)


Atrakcje w okolicach Ustki


Bursztyn - to oprócz złóż solanki i pokładów borowiny, kolejne bogactwo naturalne Ustki. Zalega on na dnie Bałtyku i jest wypłukiwany przez sztormy. Stąd najwięcej amatorów bałtyckiego złota spotkać można w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Szorujące po dnie wodorosty wyciągają szlachetne bryłki na plażę lub w pobliże brzegu. Zawodowi poławiacze nie przejmują się warunkami atmosferycznymi. Ubrani w odpowiednie kombinezony wyciągają z wody największe kawałki, które trafiają potem do usteckich i słupskich galerii.


Ustka falochron - sztorm - fot. Hubert BierndgarskiUstka - poławiacze bursztynu - fot. Hubert BierndgarskiBursztyn - plaża Ustka - fot. Hubert Bierndgarski


 


Dolina Charlotty Resort & SPA - oryginalny kompleks Dolina Charlotty fokarium Wodne ZOOhotelowo-rekreacyjny położony ok. 10 km od morza na skraju wsi Strzelinko Jego gospodarze wykorzystali naturalne walory przyrodnicze otoczonego lasem jeziora Zamełowskiego do stworzenia oazy przyjemnego wypoczynku. Rozbudowana baza noclegowa Doliny Charlotty obejmuje: gościniec i Rybaczówkę (na wyspach), domki na drzewach, pensjonat oraz hotel SPA.
Dolina Charlotty oferuje także szereg atrakcji, m.in:

wodne ZOO Safari (rejs łodzią wokół wysepek ze zwierzętami)
kraina bajek (pełna wyrzeźbionych postaci z bajek)Dolina Charlotty atrakcje Strzelinko
fokarium (5 fok szarych i 3 baseny o powierzchni 1500 m2)
motylarnia - motyle z najdalszych zakątków Ziemi’ ,,
dmuchany park rozrywki - ponad 20 atrakcji, basen z łódkami
jazda konna (stajnia ze szkołą jeździecką)
amfiteatr (z widownią na 10 tysięcy osób)
kręgielnia (2 tory zarządzane komputerowo)
wędkowanie (Jezioro Zamełowskie)

Jednak w Polsce Dolina Charlotty jest znana przede wszystkim z Festiwalu Legend Rocka. Fani tej imprezy co roku mogą liczyć na świetną muzykę i wyjątkową atmosferę. Wystąpili tutaj m.in Bob Dylan, Carlos Santana, Marilion, Deep Purple, Robert Plant i wiele innych postaci oraz zespołów rozpoznawanych na całym świecie.
Kalendarz imprez i wydarzeń (m.in koncerty, rajdy i zawody) w Dolinie Charlotty - jest tutaj 

Dolina Charlotty Resort SPA
tel. 59 847 43 00
www.dolinacharlotty.pl


 


Normobaria Ustka Lędowo - komora normobaryczna nad morzem dla piękna i zdrowia!


Jeżeli przyjechałeś nad morze aby wypocząć i/lub:Normobaria Ustka Lędowo - komora normobaryczna
💙 odzyskać swoją naturalną witalność,
💙 poprawić wydolność fizyczną i psychiczną
💙 polepszyć sen, pamięć, koncentrację
💙 zregenerować się po urazie, wzmocnić i odstresować

to nasza tlenowa komora normobaryczna może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem wspierającym! Zapoznaj się z najnowszymi osiągnięciami medycyny nieinwazyjnej, które pomagają dzieciom i dorosłym nie tylko w leczeniu, ale również w profilaktyce zdrowego życia!
Więcej szczegółów na naszej stronie www.


Normobaria Ustka
76-270 Ustka, Lędowo 22b
Tel. 721-888-330
www.normobaria-ustka.pl
Aktualności na FB - są tutaj
E-mail: biuro@normobaria-ustka.pl


 


Gliniana Zagroda CZYSTA warsztaty ceramiczne nad morzem


 


Orzechowo - (3 km na wschód od Ustki) Wieża widokowa w Orzechowie - fot. M. Żabicka- godne odwiedzin m.in. ze względu na wspaniałą wieżę widokową. Zbudowana w 2007 roku, niemal 50 metrowa, betonowa konstrukcja swoim wyglądem przypomina latarnię morską. Tym bardziej, że do morza jest ok. 200 metrów. Podstawowym jej celem jest szybsze wykrywanie pożarów przez leśników, którzy przy dobrej widoczności dostrzec mogą nawet zabudowania Słupska. Wieża stoi na terenie OW "Leśnik" i jest dostępna do zwiedzania. Po zakupieniu biletu wstępu w kawiarni ośrodka oraz pokonaniu 240 stalowych stopni kręconych schodów - możemy rozkoszować się nie lada widokami. Dla nich warto czasem zaczekać - wieża, mająca 3 m średnicy u podstawy, ma ograniczoną przepustowość. Dużą atrakcją turystyczną jest również klif orzechowski, bardzo malowniczy.


Orzechowo Morskie, tel. 59 814 46 35. Czynne 9-19, poza sezonem do zmroku.


Noclegi w Orzechowie (pokoje, apartamenty, agroturystyka, domki) - są tutaj


Orzechowska Wydma - platforma widokowaPrzy okazji trzeba wspomnieć o starannie wykonanej przez leśników leśnej ścieżce dydaktycznej "Orzechowska Wydma" długości 2,8 km. 11 tematycznych tablic przystępnie opowiada o krajobrazie i roślinności wydmowej, a przejście całej trasy jest dużą przyjemnością. Twórcy tej ścieżki zadbali bowiem o parkingi, wiaty, kosze i stojaki na rowery na jej krańcach. W wielu miejscach przechodzi się po kładkach i specjalnych schodach chroniących wydmy. Jest także malowniczy mostek nad źlebem. Zaś na najwyższym okolicznym wzniesieniu, 30 metrowej wydmie, jest usytuowana zgrabna platforma widokowa. Atrakcyjna całość świetnie służy rekreacji i edukacji przyrodniczo-leśnej, dostępna jest tak dla pieszych, jak i rowerzystów.


Więcej o Orzechowie - jest tutaj


Nadmorski klif koło Ustki - fot. J. DziurkowskiParalotnie - powietrzne atrakcje okolic UstkiParalotnie nad morzem - fanów tego ekstremalnego sportu często można spotkać w pobliżu Ustki. Sprzyja im tutaj kierunek wiatrów zmierzających prostopadle do wznoszącego się wysoko klifowego brzegu. Paralotniarze najczęściej latają w okolicy Poddąbia, ok. 8-9 km na wschód od Ustki. Sprawdziwszy z jedno-dwu dniowym wyprzedzeniem pogodę potrafią przejechać nawet kilkaset kilometrów by doznać wspaniałych wrażeń.


 


 PARK WODNY REDZIKOWO (koło Słupska) - tel./fax 59 841 25 51/55


Park Wodny RedzikowoDla wszystkich tych, którzy lubią:

- delektować się wodą o przyjaznej temperaturze
- poszukują adrenaliny, mocnych wrażeń
- pomysły na relaks - niezależny od pogody i pory roku
- bawić się w gronie przyjaciół lub rodzinnie
- poznać kogoś także lubiącego wodę

przygotowane zostały wyjątkowe przyjemne atrakcje. Są one rozmieszczone w różnych częściach hali basenowej. Do każdej z nich można dotrzeć dzięki wygodnej komunikacji. Do wyboru są kanały przepływowe i system mostków. Gościom Parku Wodnego Redzikowo polecamy:


rwącą rzekę - to atrakcja dla osób umiejących pływać. Wiry i porywy fal wodnych przypominające prądy rzek górskich - super zabawa dla lubiących mocne wrażenia
bicze wodne - w większości zbiorników wodnych znajdują się krany (rury), z których pod zróżnicowanym ciśnieniem i rozproszeniem strumienia wylewana jest woda
gejzery - służą do masażu gorącą wodą wyrzucaną pod dużym ciśnieniem
leżanki do masażu gorącą wodą wyrzucaną pod dużym ciśnieniem
wodny plac zabaw dla najmłodszych, z rurą wodną, ślizgawką oraz brodzikiem
jaccuzi - zlokalizowane w centralnym punkcie rwącej rzeki, na wyspie skalnej
zjeżdżalnię rurową wychodzącą na zewnątrz obiektu - długości 70 metrów, specjalny system sygnalizacji świetlnej steruje ruchem korzystających z niej osób


Godziny otwarcia, ceny biletów - są tutaj                 Dojazd (mapa SAT) - jest tutaj


Park Wodny Redzikowo - bowling Zapraszamy także do kręgielni PARKU WODNEGO REDZIKOWO. Goście mają do dyspozycji cztery nowoczesne tory z komputerowym systemem naliczania punktów. Sympatyczni pracownicy chętnie przekażą Państwu instrukcję, jak należy korzystać z tej atrakcji.

Dysponujemy kręgielnią typu BOWLING stosowaną z powodzeniem na całym świecie. Zastosowanie tzw. systemu MOONLIGHT, składającego się ze świecących kul, kręgli, płyty tocznej na torach i rozbiegu oraz ręcznie malowanej ściany przedniej pod oświetleniem lamp UV, wprowadziło ten typ kręgielni w nową erę jej atrakcyjności.

Godziny otwarcia, ceny biletów - są tutaj       Tel/fax 59 841 25 51/55
Więcej informacji o ofercie Parku Wodnego Redzikowo - jest tutaj


 


Rowy - ustronnie położona, słynna W centrum Rowówmiejscowość Wycieczki rowerowe,  nordic walking i spacery - w Rowach są warunki do spokojnego wypoczynku.turystyczna. Tutaj kończy bieg znana kajakarzom rzeka Łupawa - obowiązkowa - przy zdobywaniu Górskiej Odznaki Kajakowej. Obecność zachodniego wejścia do Słowińskiego Parku Narodowego, końcowy przystanek rowerowego Szlaku Zwiniętych Torów oraz zawody wędkarskie - to kolejne atuty Rowów. Mimo dużej ilości wypoczywających, także naturyści znajdują tutaj dla siebie odpowiedni kawałek plaży - szczególnie po wschodniej stronie. Zresztą właściciele kwater i pensjonatów dbają o rozrywkę także poza plażą. W sezonie kwitną tu wypożyczalnie rowerów i nożnych gokartów (Viking, tel. 59 814 19 24, więcej - patrz tutaj), są skutery, minigolf , a także jak co roku urządzenia lunaparkowe. Więcej informacji i zdjęć pobliskich wydm Słowińskiego Parku Narodowego - patrz tutaj.


Noclegi Rowy - są tutaj


Szlak Zwiniętych Torów - 21-kilometrowa trasa rowerowa Ustka - Rowy. Szlak rozpoczyna się w Ustce przy ul. Grunwaldzkiej w stronę Rowów, dalej ul. Armii Krajowej, od której szlak jest oznakowany. Prowadzi głównie nasypami poniemieckich linii kolejowych.


Imprezy w Ustce - są tutaj (kalendarz wydarzeń)

Pociąg Słoneczny WARSZAWA - USTKA - WARSZAWAA jak dojechać do Ustki? Jednym z rozwiązań, które zyskało na popularności jest Pociąg Słoneczny - relacji - WARSZAWA - TRÓJMIASTO - USTKA.  Trasę obsługują komfortowe. wagony pietrowe z klimatyzacją, stojakami na rowery,, przewijakami dla niemowląt oraz innymi udogodnieniami. Czas przejazdu z Warszawy do Ustki to ok. 5,5 godziny. Ceny biletów (2022):
normalny - 75 zł, uczniowski - 47,25 zł, studencki - 36, 75 zł.
Więcej informacji (zniżki, rozkład jazdy itp.) - jest tutaj


Atrakcje sąsiedniego Słupska - są tutaj
Atrakcje sąsiedniego Smołdzina - są tutaj
 
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


Uzdrowisko Ustka zaprasza nad morze!