Elbląg - atrakcje turystyczne - przewodnik

  • Miasto : Elbląg
logo
A A

Elbląg - miasto w województwie warmińsko-mazurskim - z racji swojego położenia blisko Trójmiasta warte jest odwiedzin turystyczno-rekreacyjnych. Tym bardziej, że jego ciekawa historia może pobudzić naszą wyobraźnię. Korzystając z nowej trasy szybkiego ruchu wystarczy ok. 40 minut (z Gdańska), by znaleźć się w centrum odbudowanej ze zniszczeń wojennych elbląskiej Starówki.

Zabytki Elbląga - Brama TargowaPrzy okazji warto wspomnieć, że Elbląg przez wieki był dużym portem morskim, a jego zamek krzyżacki ustępował wielkością jedynie Malborkowi. Innym faktem, podkreślającym dawny status miasta, było uruchomienie linii tramwajów elektrycznych już blisko 120 lat temu - o rok wcześniej niż w Gdańsku. Znajdował się tutaj również (do 2011 roku) największy w Europie odkryty, miejski basen kąpielowy o wymiarach 340x100 metrów (ponad 3 hektary powierzchni).
Dzisiejszy Elbląg, mniej znaczący gospodarczo niż kiedyś, stara się wykorzystać swoje położenie i zasoby z poszanowaniem ekologii. Za działania na rzecz m.in ochrony środowiska otrzymał w 1999 roku prestiżową nagrodę Unii Europejskiej, jako jedyne miasto w Polsce! Zobaczmy zatem jaki klimat panuje w Elblągu i jakie są tam atrakcje - których przybywa co roku...


Elbląg - atrakcje


Kryte baseny - w ramach kompleksu MOSiR zapraszamy na:
Basen MOSiR Elbląg
- duży basen pływacki o wymiarach: 25x12,5 m, głęb. 1,2-3,8 m.
- mały basen o wymiarach: 10,5x4,5 m, głęb. 0,8-1 m.

Ceny biletów, karnetów, godziny otwarcia itp. są tutaj
ELBLĄG, ul. Robotnicza 68,
tel. 55 642 45 00


 


Kreatywne Podwórko - jeżeli Twoje dzieci są znudzone typowymi zabawkami na typowym placu zabaw to przyprowadź je na plac zabaw przy ul. Wapiennej w Elblągu.
Zgromadzone tutaj atrakcje - a raczej instalacje - nie mają zaplanowanego, jednego, z góry założonego przeznaczenia. Takie rozwiązanie stymuluje kreatywność, inwencję i wyobraźnię niemal bez ograniczeń. Przyjemność jest oczywiście ogromna.
Mamy tutaj m.in afrykańskie tam-tamy (rodzaj bębnów), bocianie gniazdo, tablice do rysowania kredą, trampolinę czy konstrukcję z rur połączonych linami, tworzącymi mini park linowy.
Na Kreatywnym Podwórku można też zagrać w boule, w gumę, w kapsle, w klasy czy kręconkę.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu - kontynuuje po części tradycje po przedwojennym Muzeum Miejskim, po którym odziedziczyło fragment zbiorów. Eksponaty, które możemu w nim dzisiaj obejrzeć pochodzą z darów, zakupów oraz badań archeologicznych. O ich wadze może świadczyć odkrycie np. XV-wiecznych (zatem z czasów Krzysztofa Kolumba) najstarszych w Europie, zachowanych okularów w rogowej oprawie. Innymi zabytkami-perełkami w Muzeum są: średniowieczna giterna (instrument muzyczny) oraz XIII-wieczna, dębowa winda towarowa. Oba eksponaty są jednymi z zaledwie trzech egzemlarzy zachowanych w całej Europie.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Elbląg, Bulwar Zygmunta Augusta 11
tel. +48 55 232 72 73
www.muzeum.elblag.pl     Godziny otwarcia - są tutaj      Ceny biletów - są tutaj


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Nowa Holandia - Rodzinny Park Rozrywki - miejsce wcześniej znane przede wszystkim z gastronomii przAtrakcje dla dzieci Elblągez trasie Gdańsk - Warszawa, w ciągu ostatnich lat przekształciło się w niesamowity, ogromny Park Rozrywki. Na 65 hektarach nieużytków stworzono zbiorniki wodne połączone siecią kanałów o długości 12 kilometrów i posadzono ok. 30 tysięcy drzew. Dzięki tej ogromnej pracy pośród pięknej zieleni zadomowily się łabędzie, kaczki a nawet dzikie gęsi oraz smacznePark Rozrywki Nowa Holandia Elbląg ryby: sum, jesiotr, karp i węgorz.

Sztandarową atrakcją Parku Rozrywki Nowa Holandia jest zjeżdżalnia Lew Gigant o wysokości 28 i pół metra. Ta największa w Polsce i na świecie nadmuchiwana konstrukcja ma nominację do wpisu do Księgi Rekordów Guinessa. Niesamowity widok z góry, dwa tory do zjazdów oraz ścianka wspinaczkowa gwarantują super zabawę.


Ceny biletów - na telefonElbląg atrakcje dla dzieci - Nowa Holandia


Nowa Holandia, Elbląg, Nowe Pole 1B
tel. 55 233 89 90 - BAR
tel. 55 615 10 85 - KASY
Więcej informacji o dostępnych atrakcjach - jest tutaj


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ściana wspinaczkowa Wspinalnia - o wysokości 11 m i powierzchni ok. 300 m2 -  jest jedyną tak dużą konstrukcją w klimatyzowanym pomieszczeniu na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Zawiera wiele elementów interesujących tak dla początkujących jak i zaawansowanych wspinaczy:
kilkanaście torów do początkujących (duże, kolorowe chwyty, część połogowa
mozliwe wspinanie z tzw. dolną asekuracją dzięki punktom asekuracyjnym
dodatkowe atrakcje: przewieszka, okap, ścianka bulderowa
Jaskinia Trolla (kilkadziesiąt metrów konstrukcji imitującej prawdziwą jaskinię)

Ścianka Wspinaczkowa Wspinalnia
ul. Sienkiewicza 4, Elbląg
tel. 605 514 391, tel. 726 472 898
www.wspinalnia.pl


Okolice Elbląga - atrakcje


Raczki Elbląskie (ok. 5 km od Malborka) - unikalna atrakcja na skalę Polski! Ludzie Tablica przy   drodze Elbląg - Malborkzazwyczaj lubiąNajniżej położone miejsce w Polsce - Raczki Elbląskie się wspinać na różnego rodzaju góry i szczyty. Tutaj dla odmiany proponujemy coś odwrotnego - zwiedzanie najniżej położonego midepresja, czyli teren położony poniżej poziomu morza - całe 180 cm! Na miejsce oznaczone oryginalnym pomniczkiem łatwo ejsca w Polsce. W Raczkach znajduje się rekordowa trafić dzięki starannemu oznakowaniu elbląskiego oddziału PTTK.
Uwaga! Jadąc z Elbląga trzeba skręcić w prawo (za wiaduktem) - przy tablicy "Najniższy Punkt w Polsce". Po przejechaniu pod wiaduktem i pokonaniu ok. 2,6 km skręcamy w lewo, w pobliżu upraw szklarniowych. 30 metrów i jesteśmy na małym parkingu z pomnikiem. Lokalizacja - jest tutaj


Zobacz przekop Mierzei Wiślanej - na nowej trasie Zatoka Gdańska - Elbląg.


 Przekop Mierzei Wiślanej kanał Nowy Świat - punkt widokowy


Agroturystyka Żuławy Wiślane - dworek, wędkowanie


Wkótce kolejne atrakcje Elbląga...


Atrakcje sąsiedniego miasta Malborka - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj