Elbląg - atrakcje turystyczne - przewodnik

  • Miasto : Elbląg
logo
A A

Elbląg - miasto w województwie warmińsko-mazurskim - z racji swojego położenia blisko Trójmiasta warte jest odwiedzin turystyczno-rekreacyjnych. Tym bardziej, że jego ciekawa historia może pobudzić naszą wyobraźnię. Wystarczy ok. 40 minut jazdy samochodem z Gdańska, by znaleźć się w centrum odbudowanej ze zniszczeń wojennych elbląskiej Starówki.

Zabytki Elbląga - Brama TargowaZ ciekawostek warto wspomnieć, że Elbląg przez wieki był dużym portem morskim, a jego zamek krzyżacki ustępował wielkością jedynie Malborkowi. Innym faktem, podkreślającym dawny status miasta, było uruchomienie linii tramwajów elektrycznych już blisko 120 lat temu - o rok wcześniej niż w Gdańsku. Znajdował sie tutaj również (do 2011 roku) największy w Europie odkryty, miejski basen kąpielowy o wymiarach 340x100 metrów (ponad 3 hektary powierzchni).

Dzisiejszy Elbląg, mniej znaczący gospodarczo niż kiedyś, stara się wykorzystać swoje położenie i zasoby z poszanowaniem ekologii. Za działania na rzecz m.in ochrony środowiska otrzymał w 1999 roku prestiżową nagrodę Unii Europejskiej, jako jedyne miasto w Polsce! Zobaczmy zatem jaki klimat panuje w Elblągu i jakie są tam atrakcje...


Atrakcje Elbląga


Góra Chrobrego - malownicze miejsce i stacja narciarska położona na progu Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław, w otulinie lasu miejskiego Bażantarnia. Znajduje się 10 minut jazdy od centrum Elbląga oraz 45 minut od Trójmiasta.
Wyciąg narciarski Góra Chrobrego ElblągDługość stoku - wynosząca w linii prostej 410 metrów - oraz różnica poziomów 62 metry sprawiają, że miłośnicy białego szaleństwa znajdą tutaj dobre warunki do jazdy na nartach i snowboardzie.
Szczegółowe informacje (kamera on line, warunki pogodowe, cennik, godziny otwarcia) - w sezonie zimowym.


Do dyspozycji pomorskich narciarzy przygotowano:


NAJTAŃSZY STOK NA POMORZU, oświetlony, wyciąg 431 m
4 wyciągi orczykowe o długości 431 m, 410 m, 130 m, 90 m
bezpieczne trasy narciarskie w Północnej Polsce opiniowane przez GOPR o długości 450 m, 410 m i 130 m, 90 m
trasy narciarstwa biegowego
największy na Pomorzu snowpark o powierzchni 1900 m2
licencjonowaną szkołę narciarstwa i snowboardu "MORski"
Wydzieloną strefę dla początkujących + przedszkole narciarskie
SNOWTUBING o dlugości 120 m, slidery jedno i dwuosobowe, wyciąg 120 m
wypożyczalnię sprzętu narciarskiego (narty zjazdowe i biegowe) oraz snowboardowego
gastronomię (Chata Chrobrego - bezpłatne WiFi)
komfortowy, betonowy parking na 400 samochodów
 
Park Linowy Góra Chrobrego to druga atrakcja tego miejsca. Trasy parku linowego są przeznaczone dla osób od 4 roku życia oraz powyżej 120 cm wzrostu. Można je pokonywać przy asyście wykwalifikowanych instruktorów. W sumie przygotowano 4 trasy o zróznicowanym poziomie trudności mające razem 61 przeszkód o łącznej długości 516 metrów.


Trasa żółta - dla najmłodszych dzieci, z siatkami asekuracyjnymi
Trasa łatwa - zielona - składa się z 15 przeszkód, funkcjonuje jako trasa dla dzieci od 7 lat.
Trasa średnia – dla dorosłych składa się z 14 przeszkód i jest oznaczona na planie kolorem niebieskim. Polecana także dla starszych dzieci.
Park linowy Chrobry ElblągTrasa trudna - składa się z 16 przeszkód. Oznaczona na planie kolorem czerwonym. Trasa ta jest przeznaczona dla tych, którzy po przejściu tras poprzednich mają jeszcze mało emocji i mają na tyle siły, aby ją przejść. Każdy średnio wysportowany człowiek da sobie z nią radę.
Trasa tyrolkowa – oznaczona na planie kolorem czarnym, składa się z 3 przeszkód. Może z niej skorzystać każdy gdyż nie wymaga dużego wysiłku fizycznego.


■ Góra Chrobrego oferuje także pole do gry w boule oraz zorbing


Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego sp. z o.o.
Elbląg, ul. Bolesława Chrobrego 34

Biuro: tel. 501 517 738 (pn-pt, 9:00-14:30)
Zapisy na lekcje z instruktorem: tel. 501 517 738
Wypożyczalnia sprzętu: tel. 501 517 738
Imprezy w gastronomii oraz parku linowym: tel. 501 517 738


Profil Facebook - jest tutaj


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kryte baseny - w ramach kompleksu MOSiR zapraszamy na:
Basen MOSiR Elbląg
- duży basen pływacki o wymiarach: 25x12,5 m, głęb. 1,2-3,8 m.
- mały basen o wymiarach: 10,5x4,5 m, głęb. 0,8-1 m.

Ceny biletów, karnetów, godziny otwarcia itp. są tutaj
ELBLĄG, ul. Robotnicza 68,
tel. 55 642 45 00


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu - kontynuuje po części tradycje po przedwojennym Muzeum Miejskim, po którym odziedziczyło fragment zbiorów. Eksponaty, które możemu w nim dzisiaj obejrzeć pochodzą z darów, zakupów oraz badań archeologicznych. O ich wadze może świadczyć odkrycie np. XV-wiecznych (zatem z czasów Krzysztofa Kolumba) najstarszych w Europie, zachowanych okularów w rogowej oprawie. Innymi zabytkami-perełkami w Muzeum są: średniowieczna giterna (instrument muzyczny) oraz XIII-wieczna, dębowa winda towarowa. Oba eksponaty są jednymi z zaledwie trzech egzemlarzy zachowanych w całej Europie.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Elbląg, Bulwar Zygmunta Augusta 11
tel. +48 55 232 72 73
www.muzeum.elblag.pl     Godziny otwarcia - są tutaj         Ceny biletów - są tutaj


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Nowa Holandia - Rodzinny Park Rozrywki - miejsce wcześniej znane przede wszystkim z gastronomii przez trasie Gdańsk - Warszawa, w ciągu ostatnich lat przekształciło się w niesamowity, ogromny Park Rozrywki. Na 65 hektarach nieużytków stworzono zbiorniki wodne połączone siecią kanałów o długości 12 kilometrów i posadzono ok. 30 tysięcy drzew. Dzięki tej ogromnej pracy pośród pięknej zieleni zadomowily się łabędzie, kaczki a nawet dzikie gęsi oraz smaczne ryby: sum, jesiotr, karp i węgorz.
Park Rozrywki Nowa Holandia Elbląg
Sztandarową atrakcją Parku Rozrywki Nowa Holandia jest zjeżdżalnia Lew Gigant o wysokości 28 i pół metra. Ta największa w Polsce i na świecie nadmuchiwana konstrukcja ma nominację do wpisu do Księgi Rekordów Guinessa. Niesamowity widok z góry, dwa tory do zjazdów oraz ścianka wspinaczkowa gwarantują super zabawę.

Inne atrakcje Rodzinnego Parku Nowa Holandia:


■ Atrakcja Niespodzianka - Poszukaj Franka...
■ Park linowy złozony z dwóch tras - Maluch oraz Średniej
■ Małpi Gaj - rozbudowany, piętrowy labirynt z przeszkodami i  zjeżdżalnią prowadzącą do ogromnego basenu z kolorowymi piłeczkami. Miejsce, w którym mniejsze dzieci dają upust swojej niespożytej energii.
■ Hopsalnia z trampolinami. Jeszcze nie cały park trampolin, ale prawie... Skupisko 8 trampolin gwarantuje doznania na najwyższym poziomie. Bezpieczne skakanie dla każdego, niezależnie od wieku.
■ Poducha do skakania - wielka poduszka, która wyzwala radAtrakcje dla dzieci Elblągość z życia!
■ tunel - tajemniczy tunel o długosci 6 metrów i szerokości 3 metrów. Nasze zmysły spotykają się z fantazyjną przestrzenią kosmiczną, w której można stracić grunt pod nogami, unieść się nad ziemią i zatopić się w obłędnej grze świateł, kolorów i dźwięków.
■ kopalnia złota - kusi skarbami, których warto poszukać...
■ labirynt - pełen licznych pomieszczeń i łączących je krętych korytarzy. Czy tak łatwo jest stąd wyjść jak wejść? Odpowiedź jest bardzo indywidualna...
■ ogromny plac zabaw dla dzieci - trampoliny, mniejsze zjeżdżalnie, basen z kulkami, tunele do zabawy w berka i chowanego - świetne miejsce na rozładowanie dziecięcej energii
■ tramwaj wodny i wypożyczalnia sprzętu wodnego - do dyspozycji gości rowery wodne, łodzie i kajaki. Rejsy tramwajem wodnym siecią kanałów trwa 20 minut.
■ ZOO - świętowało już urodziny nowych mieszkańców. Można tutaj obserwować z bliska różne zwierzęta...
■ Ptaszarnia i Wyspa Nielotów - z piąknymi, kolorowymi ptakami
■ osada Wikingów (replika) - miejsce spotkania z historią, gdzie we fragmencie odtwarzane są codzienne zajęcia Słowian i Wikingów.
■ Wyspa Potworów - świat kryptozoologii z naturalnej wielkości postaciami z legend i mitów - Yeti, potwór z Loch Ness, wąż wielogarbny, wąż wielopłetwy, ośmiornica olbrzym.
■ Wyspa Iluzji - tutaj każda sztuczka jest możliwa - jak to się dzieje?
■ Wyspa Moai oraz Wyspa Stonehenge - z rekonstrukcjami słynnych posągów oraz kręgu megalitycznego
■ Dwór Króla Artura i słynny zamek Camelot - komnata Rycerzy Okrągłego Stołu, zbroje, miecze, i halabardy dla małych, ale dzielnych wojów...
■ Wyspa Zakochanych - gdzie możemy przez chwilę pobyć sami w romantycznych okolicznościach..


To i jeszcze parę ciekawych rzeczy :-) zaledwie 40 minut od Gdańska... zabierz rodzinę i baw się świetnie - nawet cały dzień - w  Nowej Holandii!Elbląg atrakcje dla dzieci - Nowa Holandia


Ceny biletów - są tutaj


Nowa Holandia, Elbląg, Nowe Pole 1B
tel. 55 233 89 90 - BAR
tel. 55 615 10 85 - KASY
rpr@nowaholandia.pl
www.rpr.nowaholandia.pl


-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Raczki Elbląskie (ok. 5 km od Malborka) - unikalna atrakcja na skalę Polski! Ludzie Tablica przy   drodze Elbląg - Malborkzazwyczaj lubiąNajniżej położone miejsce w Polsce - Raczki Elbląskie się wspinać na różnego rodzaju góry i szczyty. Tutaj dla odmiany proponujemy coś odwrotnego - zwiedzanie najniżej położonego midepresja, czyli teren położony poniżej poziomu morza - całe 180 cm! Na miejsce oznaczone oryginalnym pomniczkiem łatwo ejsca w Polsce. W Raczkach znajduje się rekordowa trafić dzięki starannemu oznakowaniu elbląskiego oddziału PTTK.
Uwaga! Jadąc z Elbląga trzeba skręcić w prawo (za wiaduktem) - przy tablicy "Najniższy Punkt w Polsce". Po przejechaniu pod wiaduktem i pokonaniu ok. 2,6 km skręcamy w lewo, w pobliżu upraw szklarniowych. 30 metrów i jesteśmy na małym parkingu z pomnikiem. Lokalizacja - jest tutaj


Wkótce kolejne atrakcje Elbląga...


Atrakcje sąsiedniego miasta Malborka - są tutaj