VIVAT VASA 2020 BITWA DWÓCH WAZÓW 1626

logo
A A

Największa w Polsce impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII wieczną. Bitwa Vivat Vasa rozgrywa się w realiach wojny Vivat Vasa Gniew 2020pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Ówczesne zmagania nie przyniosły zdecydowanego zwycięstwa żadnej ze stron ani też porażki. W remisowym starciu Polacy zrealizowali swój cel - zagrodzili Szwedom drogę na północ i obronili tym samym Gdańsk. Z kolei Szwedzi nie stracili zamku w Gniewie i również zachowali siłę bojową swojej armii. 


Rekonstrukcja bitwy Vivat Vasa 1626 odbywa się na terenie Zamku Gniew, podzamcza i okolic, natomiast imprezy towarzyszące - na terenie miasta.


Vivat Vasa 2020 - fot. Zamek GniewPo raz kolejny dojdzie do Wielkiej Bitwy pomiędzy Szwedami a Polakami. Na polu staną szwedzkie regimenty piechoty cudzoziemskiej uzbrojone w piki i muszkiety oraz działa regimentowe, a po polskiej stronie Chorągwie Husarskie i Pancerne, wspierane przez piechotę autoramentu narodowego. Działania zzwedzkie zostaną zdławione przez niespodziewaną szarżę husarii, a wszystko uświetni wielki przemarsz z pochodniami po starówce miasta.
W ten  sierpniowy weekend cały zamek będzie tętnił XVII-wiecznym życiem. Pod murami obozować będą wojska, na placu turniejowym odbywać się będą musztry i egzercerunki.


W czasie trwania imprezy będziecie Państwo świadkami:
- salw armatnich i muszkietowych
- egzercerunków chorągwi husarskiej,
- musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego,
- pojedynków szlacheckich,
- wojskowych zabaw obozowych


Zatem przybywajcie do Zamku Gniew!


 VIVAT VASA!!! Gniew 2020 - Bitwa pod Gniewem 1626 


PROGRAM VIVAT VASA 2020 - wkrótce


Zdjęcia Żółtego Regimentu Piechoty - biorącego udział w rekonstrukcji - są tutaj

Noclegi w Gniewie - są tutaj


Atrakcje turystyczne w Gniewie - są tutaj


VIVAT VASA 2020!!! Bitwa dwóch Wazów 1626!


Przed bitwą i po bitwie zapraszamy do świetnej restauracji Pod Abażurem - tutaj


Zapraszamy także na malownicze rejsy po Wiśle! Rezerwacja - tel. 58 535 38 80


Pensjonat i Restauracja Pod Abażurem


Zapraszamy na VIVAT VASA!!! Gniew 2020