Koncert Sylwestrowy 2022

  • termin : 31 Grudnia 2022
  • godzina : 17.00 i 20.30
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Ołowianka 1
  • miejsce : Filharmonia Bałtycka
  • bilety : 126 - 283 zł
  • www : http://www.filharmonia.gda.pl
logo
A A

Orkiestra PFB
Krzesimir Dębski – dyrygent
Milena Lange – sopran
Damian Wilma – baryton


Prowadzenie: Laura Łącz


Program:


Krzesimir Dębski – Szarża jazdy polskiej z filmu Ogniem i mieczem
Krzesimir Dębski – Pieśń Heleny z filmu Ogniem i mieczem
Krzesimir Dębski – Polonez husarii z filmu Ogniem i mieczem
Wojciech Kilar – W stepie szerokim z filmu Przygody pana Michała
Wojciech Kilar – wokaliza z filmu Dziewiąte wrota
Waldemar Kazanecki – muzyka z Filmu Czarne chmury
Krzesimir Dębski – Pieśń Mili z filmu Stara baśń
Krzysztof Komeda – Nim wstanie dzień z filmu Prawo i pięść
Krzesimir Dębski – Rzeka marzeń z filmu W pustyni i w puszczy
Jerzy Matuszkiewicz – muzyka z filmu Janosik
Hans Zimmer – Now we are free z filmu Gladiator / arr. Krzesimir Dębski
Krzesimir Dębski – Czas nas uczy pogody
Ennio Morricone – The ecstasy of gold (L'Estasi dell'Oro) z filmu Dobry, zły i brzydki
Carlos Gardel – Tango (Por una Cabeza) z filmu Zapach kobiety
Krzesimir Dębski – Lonely hearts z filmu Gwiezdny pirat
James Horner – My heart will go on z filmu Titanic
Jerzy Matuszkiewicz – Róża i bez z filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową
Henryk Kuźniak – Ragtime z filmu Vabank


Krzesimir Dębski
Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, urodzony w 1953 r. w Wałbrzychu. Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980 r., jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in. w Reno, Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu i Baden-Baden.
Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu Jazz Forum dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-1986). W 1985 r. znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma Down Beat wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. W 1986 r. otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. W 1988 r. zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.
W 1998 r. uzyskał w Stanach Zjednoczonych nominację do Emmy Award za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna zmian. W 2000 r. otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji nagrodzono jego muzykę do filmu W pustyni i w puszczy. Muzyka do filmu Stara baśń została wyróżniona Złotą Kaczką 2003 przez czytelników czasopisma Film. W 2005 r. otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charliego Chaplina z lat 1914-1917.
Krzesimir Dębski nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Od 1986 r. ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 r. podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, José Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O'Connor, John Blake i Nigel Kennedy.


Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury


KUP BILET


Sylwester nad morzem 2023/2024 - jest tutaj