Niedziela Palmowa w muzeum w Swołowie

logo
A A

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Gmina Słupsk zapraszają na wspólne świętowanie Niedzieli Palmowej.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących, ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele kolejnych pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.


Niedziela Palmowa Swołowo 2022


PROGRAM:10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska przez lokalnych twórców i rękodzielników, pisanki, palmy, kwiaty z bibuły, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne i wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca".


10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i inne regionalne specjały.


NIedziela palmowa Swołowo - fot. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie


11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum.


12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: PIECZENIE WIOSENNYCH ZAJĄCZKÓW, ZDOBIENIE JAJEK, TARCIE CHRZANU.


12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.


15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE VIII POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.


Zgłaszanie stoisk z rękodziełem i wielkanocnymi ozdobami – tel. 608142690
Zgłaszanie stoisk na targ produktów regionalnych – tel. 59 811 94 10


👉 Palma wielkanocna symbolizuje przede wszystkim zmartwychwstanie, zwycięstwo i  nieśmiertelność duszy (chć także mękę i odkupienie). Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym i poprzedza Niedzielę Wielkanocną.


Inne imprezy wielkanocne - są tutaj


Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia -są tutaj


Zapraszamy na Niedzielę Palmową 2023!