Cypel Rewski - Marsz Śledzia

  • miasto : Rewa
A A

Cypel Rewski - zwany przez miejscowych rybaków "Szperkiem" to piaszczysty, wąski na kilkanaście do kilku metrów półwysep, który w czasie odpływu może wydłużyć się nawet do kilometra. Wówczas też, na powierzchni morza ukazują się ułożone w linii wysepki i mielizny, które są naturalnym przedłużeniem cypla. Gdyby nie sztucznie przekopana cieśnina (na potrzeby pływających kutrów rybackich) można by pieszo, przy zanurzeniu do szyi przejść aż Cypel Rewski Rewa Szperkdo Kuźnicy na Helu. Dlatego od 5 lat, co roku, odbywa się tą trasą tzw. "Marsz Śledzia". Pod wodzą Radosława Tyślewicza, grupa śmiałków - głównie ratowników i nurków ubranych w pianki - pokonuje drogę ok. 10 km, z czego ok. 900 m wpław. Tradycyjnie uczestniczy w nich również burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz. Impreza, jakkolwiek budzi kontrowersje ze względu na ochronę przyrody, cieszy się dużym zainteresowaniem.


Można również osobiście wybrać się na mielizny, najlepiej wypożyczając w pobliskiej wiosce kajak. Trasa w jedną stronę zajmie niecałą godzinę. Warto też wspomnieć o możliwości kąpieli przy cyplu, bowiem plaża w Rewie jest bezpieczna i płytka, a co za tym idzie - niemal zawsze z ciepłą wodą. Z tego względu corocznie uruchamiane są tutaj szkółki kitesurfingu.


Polecamy zbliżenie mapy (satelita), na którym wyraźnie widać płycizny ciągnące się w poprzek Zatoki. Oczywiście bieżący stan może się zmieniać w zalezności od kierunku wiatrów, które czasem podnoszą poziom wody, zakrywając łachy piachu.


Zobacz atrakcje w pobliżu:

Groty Mechowskie - niezwykła osobliwość przyrody


Noclegi w Rewie - są tutaj


Wczasy Zdrowotne Krystyna w Rewie zapraszają nad morze!


Pensjonat Krystyna - wczasy zdrowotne nad morzem