Wieża widokowa Góra Siemierzycka

  • miasto : Płotowo
A A

Wieża widokowa Góra Siemierzycka - wzgórze ma 256 m npm. jest jednym z najwyższych wzniesień na Kaszubach. Dojazd z Trójmiasta , przez Bytów na Chojnice do Rekowa. Tam trzeba zapytać, ale mieszkańcy chętnie wskażą drogę.


Legenda mówi, że postawienie wieży na górze wywołuje wojnę i... coś jest na rzeczy. Po ustawieniu pierwszej konstrukcji wybuchła I wojna światowa, która zmiotła budowlę. Postawiono drugą w latach trzydziestych - historia się powtórzyła. W 2005 postawiono trzecią i... najpierw stoczono batalię w sprawie kosztów budowy, potem ruszyła wojna o uznanie gdzie się wieża znajduje: w Rekowie czy Płotowie. Drewniana wieża miała 16 metrów wysokości i oferowała wspaniałe widoki dla smakoszy krajobrazów. Z czasem panorama została trochę ograniczona przez rosnące drzewa, a i sama budowla podupadła na zdrowiu (drewno...). Ze względu na bezpieczeństwo wstęp został wzbroniony.


Wieża widokowa Góra Siemierzycka


W 2020 została otwarta nowa wieża widokowa, o wysokości ponad 21 metrów, z tarasem dla zwiedzającyh na poziomie 17 metrów nad ziemią. Wynik 256 + 17 metrów (=273 metry) daje jej drugie miejsce na Kaszubach i w województwie pomorskim - po Wieżycy. Miejmy nadzieję, że tym razem czas będzie łaskawszy dla budowli tym bardziej, że jest konstrukcją metalowo - drewnianą.


Dojazd od strony Bytowa - np. po kilku km w stronę Chojnic (nie dojeżdżając do Rekowa), skręcamy w prawo kierowani drogowskazem. Po 3, 4 km , na krzyżówce w lewo - do Płotowa. Mijamy Muzeum Szkoły Polskiej , mały sklep w Płotowie - po 300m - dojeżdżamy do parkingu. Tu musimy zostawić samochód i dalej pieszo drogą wzdłuż jeziora, prowadzeni przez szlak, po ok. 40-50 minutach leśnego spaceru docieramy do wieży.