Wydmy - Łeba - Słowiński Park Narodowy

  • miasto : Łeba
A A

Wydmy k/Łeby - na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Około 9 km od Łeby znajdują się największe w Polsce wydmy tworzące krajobraz pustynny i półpustynny. To atrakcja na skalę europejską powstała prawdopodobnie wskutek wycięcia lasu i nawiewania piasku z brzegu morskiego. Wędrujące z prędkością od 3 do 9m/rok wydmy zasypują wszystko na swojej drodze (m.in. Starą Łebę), a po latach odsłaniają np. wyschnięte kikuty drzew. W bardzo gorące dni można tutaj zaobserwować zjawisko fatamorgany. Niesamowicie wygląda też soczysta zieleń zarośli i dorodne drzewa "zatapiane" przez ogromną górę czystego, białego piasku. Największa wydma - Łącka Góra wznosi się na wysokość 40-42 m npm.


Turyści odwiedzać mogą nieco niższą Białą Górę, położoną bliżej Łeby. Roztacza się z niej niesamowity widok na ogromną połać piasków zajmujących powierzchnię  ok. 500 hektarów - jednorodnego kawałka terenu. Odwiedzający - nawet po kilku wyprawach są oczarowani atmosferą tego miejsca.


Inną atrakcją jest Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce - pozostałość niemieckiego ośrodka doświadczalnego. Można tam zwiedzić ekspozycję militarną. Dla wielu pociągająca jest również szansa na wielokilometrowy spacer brzegiem morza - bez spotkania "żywej duszy".
Do ruchomych wydm można dotrzeć od strony Łeby - np. wypożyczonym rowerem lub pieszo. Tutaj musimy się liczyć jednak z liczniejszymi wycieczkami. Mniej "ludne" i skomercjalizowane dojście jest od środkowej części parku - Smołdzina i Czołpina. Dyrekcja parku mieści się właśnie w Smołdzinie.


Loty widokowe nad morzem ŁEBA


Zobacz atrakcje w pobliżu:


Łeba - port i promenada, Park Dinozaurów, Krzywy Domek, Labirynt i inne atrakcje


Smołdzino - urok pustych plaż


Wieża widokowa Rowokół - postawiona w magicznym miejscu


Skansen w Klukach - aż na 10 hektarach!


Latarnia morska Czołpino - postawiona na wysokiej 55-metrowej stałej wydmie


Noclegi w Łebie


Noclegi w Smołdzinie