Gdańskie Dni Kaszubskie

  • termin : 08 Czerwca 2023 - 11 Czerwca 2023
  • miasto : Gdańsk
  • bilety : wstęp wolny
logo
A A

W dniach 8-11 czerwca 2023 r. w Gdańsku po raz drugi organizowane będą Gdańskie Dni Kaszubskie, a Kaszubi z rąk włodarzy Miasta na przedprożach Dworu Artusa otrzymają klucze do grodu nad Motławą. Wydarzenie to jest organizowane z okazji rocznicy Zjazdu Założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku, które odbyło się 20 i 21 czerwca 1912 roku.


Przybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, rybackie rzemiosło, rękodzieło, regionalną kuchnie, złożoną historię, ciekawą literaturę, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna.


Na bogaty program Gdańskich Dni Kaszubskich składają się koncerty muzyczne na Ołowiance - zespołów i muzyków z Kaszub, kaszubskojęzyczna sztuka teatralna na deskach Teatru Wybrzeże, Fischmarkt na Targu Rybnym, spacery kaszubskimi śladami po starym mieście, konferencja naukowa, wystawy plenerowe, targ kaszubski ze stoiskami producentów i twórców regionalnych, atrakcje dla dzieci.

W ramach Kaszëbë Music Festival (8 i 10 czerwca) na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Filharmonii Bałtyckiej) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak: Zespół Drëszë, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Kiev Office, ZPiT Sierakowice, ZPiT Gdańsk, Slavko The Violinist, Chór Scherzi Musicali, Zespół Tańca Ludowego Neptun oraz Zofia Muchowska. W przerwie pomiędzy występami odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, animatorami kultury. Przed sceną będzie można odpocząć na leżakach orzeźwiając się np. kaszubskim piwem.


Oprócz muzycznej warstwy na Ołowiance odbędzie się również Jarmark Kaszubski, na którym gdzie będzie można poznać i zakupić regionalne produkty oraz przeprowadzone będą warsztaty dla najmłodszych.


Naszą ideą jest odtworzenie tradycji rybołówstwa jaką kultywowali w Zatoce Gdańskiej kaszubscy rybacy. „Fischmarkt w Gdańsku", który odbędzie się w sobotę 10 czerwca na Targu Rybnym nawiąże do wielowiekowej tradycji gdańskiego targu sięgającego XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu tradycyjnymi łodziami - pomerankami złowione przez siebie ryby. Zapraszamy do odtworzonej wioski rybackiej oraz na inscenizację przypłynięcie łodzi rybackich, wyładunku ryb, pokaz targu – sprzedaży i oporządzenia ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi, organizację tradycyjnej chaty rybackiej. Fischmarkt rozpoczyna się o godz. 12.00 barwnym przemarszem inscenizatorów oraz gości z Targu Rybnego do Dworu Artusa po klucze do bram miasta.


Zapraszamy do zwiedzania wystaw poświęconych wybitnym Kaszubom i historii naszych ziem oraz na spacery śladami kaszubskimi po Gdańsku. Również w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich organizujemy spotkanie otwarte w salonie Domu Uphagena w dniu 14 czerwca o godz. 17:00 o „Postaciach gdańskiego pogranicza".


W poniedziałek 12 czerwca na scenie „Malarnia" w Teatrze Wybrzeże wystąpi grupa teatralna „Zymk" z kaszubskojęzyczną sztuką „Splotłô słoma". To muzyczno-teatralne widowisko z elementami pantomimy. Główną tematyką jest roczny cykl obrzędowy oraz rytuały powiązane z życiem człowieka.


Zapraszamy wszystkich do bliższego poznania kaszubskiej kultury. Zagłębienia się w tożsamość regionu, język kaszubski oraz odkrycia własnych inspiracji pomorskiej krainy w dniach 8-14 czerwca!


Wydarzenie sfinansowano dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańsk oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Jarmark Kaszubski
8-11 czerwca, Wyspa Ołowianka
Kaszëbë Music Festiwal
8 i 10 czerwca, Wyspa Ołowianka
godz. 14:00-20:00


PROGRAM:


Kaszubskimi śladami po Gdańsku
spacer z przewodnikiem, zbiórka
8 czerwca, Góra Gradowa, godz. 17:00


Uroczyste wciągnięcie kaszubskiej flagi na maszt Góry Gradowej
8 czerwca, Hewelianum, godz. 17:00


„Smaki Kaszub" – set menu
8-14 czerwca, Restauracja Mercato


Wernisaż wystaw „Dr Michał Szuca - bankowiec i społecznik",
„W kręgu młodokaszubów"
9 czerwca, Grobla I, godz. 12:00, wystawy potrwają do 2 lipca


Fischmarkt - przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego
10 czerwca, Targ Rybny, godz. 12:00


Spektakl „Splotłô słoma"
12 czerwca, Teatr Wybrzeże - scena Malarnia, godz. 20:00
https://www.facebook.com/events/150531687922768/?ref=newsfeed


Wernisaż wystawy „Felix Cassubia"
13 czerwca, Kościół św. Jana, godz. 17:00, wystawa potrwa od 8 do 20 czerwca


„Postacie gdańskiego pogranicza" – spotkanie otwarte
14 czerwca, Dom Uphagena, godz. 17:00