Dzień Jedności Kaszubów 2023

  • termin : 19 Marca 2023
  • miasto : Gniewino
logo
A A

19 marca 2023 roku odbędą się uroczystości związane z obchodami Dnia Jedności Kaszubów. W tym roku 


spotkamy się w Gniewinie. Uroczystość upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 r., w której książę szczeciński został zatytułowany „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie). Bulla ta potwierdzała nadanie przez księcia Bogusława I posiadłości koło Stargardu nad Iną na rzecz zakonu joannitów. W tym roku obchodzona będzie 785. rocznica tego wydarzenia.


Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku.


Dzień Jedności Kaszubów Gniewino 2023


Uczestnicząc w Święcie zwróćmy uwagę na czarno-żółte kolory flagi i godło Kaszub, czyli czarnego gryfa na złotym tle.To symbolika związana z książętami pomorskimi. Czarny gryf na żółtym tle był obecny w herbie Księstwa Pomorskiego. Od tego symbolu dynastia książąt pomorskich nazywana była Gryfitami.
Gryf, mityczne zwierzę mające korpus lwa a głowę i skrzydła orła orazDzień Jedności Kaszubów 2023 końskie uszy występuje w herbie Pomorza, w herbie województwa kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Święto przebiega w duchu kaszubskim. Nieodłącznymi elementami obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest uroczysta msza święta z elementami kaszubskimi, turniej gry w kaszubską „Baśkę” oraz bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie.


Akordeonowe bicie rekordu na stałe wpisało się w obchody Dnia Jedności Kaszubów, stało się też doskonałą promocją tego instrumentu. Z roku na rok w imprezie uczestniczy coraz więcej młodych ludzi, rodzicom i dziadkom towarzyszą nawet kilkuletnie dzieci. W efekcie rekordy w jednoczesnej grze na instrumencie pobito w Kościerzynie, gdzie zagrało wspólne 281 osób, następnie w Sierakowicach przy udziale 314 muzyków, zaś  podczas spotkania w Sulęczynie zagrało razem aż 346 osób. Obecny rekord należy do obchodów w Bojanie, gdzie zagrało 372 akordeonistów.


Obchodom towarzyszą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych.


UWAGA - z okazji Dnia Jedności Kaszubów wstęp na wieżę widokową Kaszubskie Oko będzie 19 marca 2023 bezpłatny. Z wysokiej na 44 metry konstrukcji (w środku jest winda) rozpościerają się piękne widoki, a przy sprzyjającej pogodzie dostrzeć można także Morze Bałtyckie.


A jaka pogoda bedzie w niedzielę 19 marca w Gniewinie? Prognozy zapowiadają dość ciepłą aurę - jak na tę porę roku. Temperatura w dzień sięgnie +10 stopni Celsjusza. Pojawią się przebłyski słońca zza chmur oraz przelotne niewielkie opady 🌦️, słowem typowa, marcowa, "garncowa" pogoda :).


Atrakcje i ciekawe miejsca w gminie Gniewino - są tutaj


DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW 2023 - PROGRAM - jest tutaj


Zapraszamy na Dzień Jedności Kaszubów 2023


w Gniewinie :-)