Gdańskie Noce Jazsowe w Teatrze Leśnym

  • termin : 18 Sierpnia 2023 - 19 Sierpnia 2023
  • godzina : 19.00
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Jaśkowa Dolina 45
  • miejsce : Teatr Leśny
  • bilety : od 30 zł
  • www : http://www.teatrlesny.pl
logo
A A

Gdańskie Noce Jazsowe w Teatrze Leśnym promują różne rodzaje muzyki jazzowej. Festiwal powstał w 2000 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością.


Winda GAK zaprasza na kolejną odsłonę Gdańskich Nocy Jazsowych, które w tym roku są festiwalem dwudniowym.


PROGRAM:


18.08.2023 (piątek)
O godzinie 20:00 rozpoczynamy Gdańskie Noce Jazsowe, podczas których wystąpią Bernard Maseli z sekstetem i Steve Carrington Quartet (USA).
Bernard Maseli – najbardziej rozpoznawalny w Polsce wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, pedagog. Z grupą Walk Away, do której dołączył w 1985 roku, nagrał dziesięć albumów i poprzedzał koncerty Milesa Davisa. Współtworzył grupę Music Painters, m.in. z Krzysztofem Ścierańskim. Wraz z Kubą Badachem i Jerzym Główczewskim założył zespół The Globetrotters. W sumie Bernard Maseli wziął udział w nagraniu ponad sześćdziesięciu płyt.
Skład zespołu:
Beata Przybytek
Wojciech Myrczek
Marek Raduli
Michał Kapczuk
Paweł Dobrowolski
Steve Carrington Quartet - Urodzony w East Baltimore w stanie Maryland Steve dorastał pielęgnując głęboką miłość i szacunek do muzyki jazzowej, zaczynając grać na saksofonie w wieku siedmiu lat. W 1986 roku Steve otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Tam studiował u saksofonisty Billa Pierce'a, wcześniej współpracującego z Art Blakey's Jazz Messengers. Po Berklee Steve przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał między innymi z Charles Mingus Epitaph, Dizzym Gillespie, Royem Hargrovem, Miltem Hintonem, a także z Frankiem Wessem i Jimmym Heathem. Steve wystąpił także z takimi gwiazdami, jak nieżyjący już Elvin Jones, Joey DeFrancesco, Jeff „Tain" Watts, Wynton Marsalis, Wessel „Warmdaddy" Anderson, Eric Lewis (ELEW) i Chick Corea.
Jest bliskim przyjacielem swojego mentora Kenny'ego Garretta. Symbolicznie przekazując pochodnię, Kenny podarował Steve'owi saksofon w 2012 roku. Steve jest także saksofonistą i członkiem African Reflections Band Cyrusa Chestnuta oraz kwartetu Cyrusa Chestnuta. Od kilku lat Steve występował również z Legendary Famed Funk/R&B Group Kool and the Gang.
Steve jest też częścią Dizzy Gillespie Legacy Band pod kierownictwem legendarnego basisty i zdobywcy nagrody Gramy, inżyniera Johna Lee, w którym był długoletnim basistą Dizzy'ego. Debiutancki album Steve'a zatytułowany A Caring Tone i wydany przez Samech Records, jest dostępny w iTunes, Amazon i Google Play oraz na wszystkich platformach społecznościowych. Po powrocie z europejskiej trasy z Kool and The Gang w październiku 2019 Steve wydał nową płytę zatytułowaną Mind Traveler. Jego ostatnia płyta Friends R Family została nagrana podczas pandemii i została wydana w styczniu 2022 roku.
Wraz ze Stevem Carringtonem wystąpią:
Thejlon Allen – trąbka
Anthony Wonsey – fortepian
Ameen Saleem – kontrabas
Dorota Piotrowska – perkusja
Dorota zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji w The New School of Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku. W USA, Dorota grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers. W 2015 roku Dorota nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą, z którą nagrała płytę "Mahalia Jackson in Memoriam" wraz z braćmi Zaccaiem i Luquesem Curtis. W styczniu 2018 roku Dorota przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. Dorota koncertuje od lat na w klubach i halach koncertowych w Europie i USA.


19.08.2023 (sobota)
Drugiego dnia Gdańskich Nocy Jazsowych odbędzie się Benefis Piotra Lemańczyka – 30 lat pracy artystycznej. Start o godzinie 20:00.
Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Jego droga artystyczna zaczęła się w 1993 roku, kiedy to z kartuskiego środowiska muzycznego powstał jazzowy zespół o nazwie Orange Trane. Po dwóch latach działalności, grupa pojechała na konkurs dla młodych muzyków Jazz Juniors 95 do Krakowa, gdzie zespół został laureatem II miejsca, a Piotra Lemańczyka nagrodzono za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszego instrumentalistę festiwalu. W 1996 roku przeprowadził się do Gdańska. Tam bardzo szybko zaczął współpracę ze znaczącymi nazwiskami świata jazzu takimi jak: Maciej Sikała, Emil Kowalski, Wojciech Staroniewicz czy Leszek Dranicki. Współtworzył gdańskie środowisko jazzowe. Kolejne kroki kariery to koncert na festiwalu Jazz nad Odrą 96 i nagroda za najlepszą kompozycje, oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 , gdzie wraz z zespołem Orange Trane otrzymał "Klucz do Kariery". Po niedługim czasie koncertował już z legendami polskiego jazzu, a byli to: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Tomasz Szukalski i innymi. Dołączył do zespołu 0-58, z którym zagrał wiele koncertów w Polsce jak i za granicą. Niedługo po tym, jego droga artystyczna przybrała wymiar międzynarodowy. Rozpoczęła się współpraca z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III /USA/, Jerry Bergonzi /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen-tr /Izrael/, Mike Stern /USA/, Leni Stern /USA/, Soweto Kinch /GB/ , Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski. Nagrał blisko 70 płyt, w tym osiem autorskich, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum, Jazzpress, The Guardian. Koncertował w USA, Szwecji, Kanadzie, Izraelu, Malezji, Korei Południowej, Rosji, Singapurze, Bułgarii, Rumunii, Niemczech, Słowacji, Francji, Finlandii, Grecji, Mołdawii, Austrii i wielu innych krajach. Swego czasu był jedynym Europejczykiem nowojorskiego zespołu BEATLEJAZZ. Zawsze wysoko notowany w corocznej ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Piotr Lemańczyk jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Kartuzy Jazz Bass Days, którego X edycja odbyła się w lutym 2023 r.


Gośćmi specjalnymi koncertu będą między innymi: Przemek Dyakowski, Leszek Dranicki, Maciej Sikała, Dariusz Herbasz i Krystyna Stańko.


BILETY:
Bilety na oba koncerty w cenie 30 zł dostępne w przedsprzedaży na stronie Bilety24.
Bilety na piątek: https://www.bilety24.pl/.../1237-gdanskie-noce-jazsowe...
Bilety na sobotę: https://www.bilety24.pl/.../1237-gdanskie-noce-jazsowe...
W dniu koncertu bilety dostępne w cenie 40 zł w kasie Teatru Leśnego (o ile nie wyprzedadzą się wcześniej).