Raczki Elbląskie - najniżej położony punkt Polski

  • miasto : Raczki Elbląskie
A A

Kolekcjonerzy polskich atrakcji typu "naj" powinni odwiedzić Najniższe Miejsce w Polsce w miejscowości Raczki Elbląskie.

Ludzie zazwyczaj uwielbiają wspinać się na różnego rodzaju góry i szczyty. Dla odmiany proponujemy coś odwrotnego - odwiedziny najniżej położonego miejsca w Polsce. W Raczkach Elbląskich znajduje się rekordowa depresja, czyli teren położony poniżej poziomu morza - całe 180 cm! Na miejsce oznaczone oryginalnym pomniczkiem łatwo trafić dzięki starannemu oznakowaniu elbląskiego oddziału PTTK.

Najniżej położone miejsce w Polsce - Raczki ElbląskieTytuł brzmi fajnie, nic więc dziwnego, że przez pewien czas pretendowały do niego dwie miejscowości. Starannie wykonane pomiary wskazywały na dwumetrową depresję w pobliskim Wiktorowie. Spór zakończyli geologowie, którzy potwierdzili, iż tamtejsze obniżenie terenu powstało wskutek wcześniejszego wydobycia torfu - jeszcze przed II wojną światową. Raczki Elbląskie dzierżą więc dalej naturalną palmę pierwszeństwa.

A tak przy okazji wspomnimy, że rekordowa depresja w Holandii ma około 670 cm czyli sięga drugiego piętra...

Dojazd - 30 km od Malborka i niecałe 5 km od Elbląga. Jadąc z Malborka trzeba skręcić w lewo (przed wiaduktem) - przy tablicy "Najniższy Punkt w Polsce". Po przejechaniu pod wiaduktem i pokonaniu ok. 2,6 km skręcamy w lewo, w pobliżu upraw szklarniowych. 30 metrów i jesteśmy na małym parkingu z pomnikiem.


P.S.


W 2013 roku Główny Urząd Geodezji i Kartografii ustalił, że jeszcze niżej - na poziomie 2,04 m.p.p.m. - leży punkt w Marzęcinie koło Nowego Dworu Gdańskiego. Zanim jednak nastąpi oficjalne uznanie tego rekordu potrzebne są jeszcze badania historyczne. Depresja musi być bowiem naturalna tzn. wykluczone są wcześniejsze działania człowieka, np. pogłębianie, wykopaliska, itp.


UWAGA - kilka kilometrów od Raczek, przy obwodnicy Elbląga znajduje się Nowa Holandia!


 Park Rozrywki Nowa Holandia Elbląg