Grodzisko Owidz - osada wczesnosłowiańska

  • miasto : Owidz
A A

Grodzisko Owidz - rekonstrukcja średniowiecznej osady koło Starogardu Gdańskiego


Zapraszamy serdecznie na Kociewie - w okolice Starogardu Gdańskiego. To tutaj, w małej miescowości Owidz powstała rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady. Badania archeologiczne i historyczne potwierdzają, że w tym właśnie miejscu, założono około XI wieku gród - jeden z większych w tamtych czasach. Posadowiony w malowniczym zakolu Wierzycy, na polodowcowym wzniesieniu, świetnie wykorzystywał istniejące warunki naturalne do celów obronnych. Budowniczowie ufortyfikowali wzgórze wałami ziemno-drewnianymi, prawdopodobnie palisadą oraz drewnianą wieżą obserwacyjną. Badanie wskazują także na istnienie chat o konstrukcji zrębowej oraz półziemianek wewnątrz obwarowań.Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego


Ówcześni mieszkańcy Grodziska Owidz zajmowali się rolnictwem, hodowali zwierzęta, łowili ryby i polowali. Wytwarzali także różne przedmioty, rozwinęli kowalstwo, szewstwo, garncarstwo, włókiennictwo, ciesielnictwo. Trudnili się także handlem - korzystając z lokalizacji przy szlaku wiodącym z Gdańska do Wielkopolski.


Dzisiejsze Grodzisko Owidz to widowiskowy efekt pracy nad rekonstrukcją dawnej osady. Obiekt uruchomiono w 2012 roku, ale ze względu na rozmach przedsięwzięcia wciąż powstają kolejne jego elementy, szczególnie związane z wielofunkcyjnym podgrodziem. Owidz ma bowiem na celu przybliżać nam historię, ale w żywy sposób, uwzględniając jednocześnie rzeczywistość i potrzeby ludzi XXI wieku.


I tak, oprócz samego grodziska oraz zaplecza wystawienniczo-usługowego (m.in restauracja), docelowo będą działać w Owidzu:


- tor łuczniczy (gotowy)
- amfiteatr z krytą sceną (na ukończeniu)
- camping wraz z zapleczem sanitarno-socjalnym
- przystań kajakowa
- mały hotel


Grodzisko Owidz - imprezy KociewieCałość, mająca już oczywiście parking, działać będzie w sposób zbliżony do skansenu, w którym wszystkie budynki nawiązują architektonicznie do tradycji Kociewia oraz wczesnego Słowiaństwa.
Już dzisiaj można na terenie Grodziska Owidz poznać klimat dawnych czasów.  Działa tutaj wielu pasjonatów i rekonstruktorów, którzy jako opiekunowie i przewodnicy zapewniają solidną dawkę fachowej wiedzy oraz ciekawych opowieści historycznych. Dzięki nim zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane mogą liczyć na przyjemnie i ciekawie spędzony czas. Dobrze przygotowane zajęcia dla grup i wycieczek szkolnych będą z pewnością długo i dobrze wspominane.


Cennik biletów wstępu i godziny otwarcia - jest tutaj


Dojazd do Grodziska - patrz mapa satelitrana poniżej
Interesujących się kulturą słowiańską zapraszamy także do oryginalnej Osady Sławutowo!Osada Sławutowo zaprasza!

 


Żywa historia w istniejącym, prawdziwym Grodzisku Owidz to dobry pomysł na interesujący wypoczynek.


Zapraszamy do Owidza koło Starogradu Gdańskiego!