Jak ochronić mieszkanie przed zbytnim nagrzaniem w czasie upałów?

Jak ochronić mieszkanie przed zbytnim nagrzaniem w czasie upałów?

Jak ochronić mieszkanie przed zbytnim nagrzaniem w czasie upałów?

W środku upalnego lata wielu z nas marzy o powrocie do mieszkania gdzie w przyjemnym chłodzie będzie można odpocząć po ciężkim dniu. Nawet jeśli nie posiadasz klimatyzatora ani okiennic jakie obowiązkowo spotykamy w domach mieszkalnych śródziemnomorskich miasteczek, nadal możesz zrobić bardzo dużo aby zmniejszyć temperaturę powietrza w mieszkaniu.

Po pierwsze - ochrona przed słońcem
Największy wpływ na temperaturę w mieszkaniu w trakcie upałów ma temperatura szyby. Ochrona mieszkania przed słońcemSłońce świecące bezpośrednio w okna potrafi zmienić mały, słabo wentylowany pokój w saunę. Zablokowanie transmisji ciepła z szyby jest kluczową sprawą. Czym? Roletą lub plisą z funkcją TERMO. Popularne już od wielu lat na rynku rolety i plisy termoizolacyjne są pokryte od strony szyby specjalną srebrną powłoką które ma za zadanie stworzyć barierę termiczną. Ciepło pozostaje zatrzymane za roletą. Najlepiej gdy jest to roleta w kasecie. Zamknięcie tkaniny rolety w prowadnicach zabezpiecza jeszcze dokładniej, bo zamyka dopływ ciepła bokami. Obydwa wspomniane sposoby na zasłonięcie szyby przyniosą efekt, ale na pewno możesz zrobić jeszcze więcej.

Osłaniaj także z zewnątrz
Ochrona szyby to podstawa. Pamiętaj jednak, że na sukces zawsze składają się małe elementy. Jeśli masz możliwość zasłonienia szyb tarasu lub balkonu połacią zwykłej tkaniny czy żaglem słonecznym, jak najbardziej warto to zrobić. Im więcej barier stworzysz słońcu – tym lepiej. Jeśli na dzień pozostawisz mieszkanie w mroku, będzie to znaczyło że wypełniasz swoje zadanie prawidłowo.

Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w stanie czuwania
Nawet jeśli pozostawiona ładowarka w sieci wydaje Ci się tylko lekko ciepła, to pozostawienie takiego urządzenia na cały długi dzień, nie jest bez znaczenia. Podobnie jest z innymi urządzeniami typu zasilacze czy sprzęt audio. Warto wspomnieć że takie podejście zmniejszy również zużycie energii elektrycznej.

Wietrz mieszkanie w nocy lub nad ranem
Nocą temperatura zawsze spada i jest o wiele bardziej znośna. Dlatego otwieraj okna na oścież, jak za oknem będzie już przyjemne 20 stopni Celsjusza lub poniżej. W okresie największych upałów trudno nawet o lekki podmuch wiatru, dlatego w trakcie wymiany powietrza na świeże i chłodne niezbędnym elementem będzie zwykły wentylator. Jeśli ustawisz go na środku pomieszczenia pomiędzy otwartymi oknami wymiana powietrza nastąpi w przeciągu kilku minut. Po przewietrzeniu mieszkania znowu zamykamy okna oraz opuszczamy rolety. Słońce wstaje w okresie letnim dość wcześnie, więc dłuższa poranna drzemka przy podniesionych roletach mogłaby zniweczyć wszystkie czynności wykonane w nocy, o których wsppmnieliśmy.

A co z gotowaniem?
Długie pieczenie czy duszenie potraw na pewno nagrzeje wnętrze. Raczej trudno by było przetrwać lato w mieście, wyłącznie na zimnych przekąskach. Warto jednak wybierać te które wymagają krótkiej obróbki termicznej. Pamiętajmy, że mikrofala przekaże do środka wnętrza mniej ciepła niż na przykład piekarnik.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner