Jak wygląda rynek pracy na Pomorzu?

Jak wygląda rynek pracy na Pomorzu?

Pomorze jest jednym z większych i najprężniej rozwijających się regionów Polski. Choć pracę najłatwiej znaleźć w dużych miastach, takich jak Gdańsk czy Gdynia, w mniejszych miejscowościach nie brakuje ciekawych ofert, zwłaszcza w sezonie letnim. Jak wygląda rynek pracy na Pomorzu i gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

Pomorski rynek pracy a bezrobocie

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce wynosiła  w kwietniu 2022, 5,3%. Wskazuje to na tendencję spadkową - po dwóch latach pandemii i wywołanych nią trudności na rynku pracy.  Na tle tych statystyk województwo pomorskie wypada przeciętnie. O ile, zgodnie ze wskazaniami ekspertów z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy,  na początku roku przedsiębiorcy koniunkturę gospodarczą oceniali negatywnie, wiosną pojawił się w tej grupie pewien optymizm. Potwierdzają to Powiatowe Urzędy Pracy, wskazując na spadek stopy bezrobocia w sezonie wiosennym 2022. To trend obserwowany od wielu lat - zimą więcej jest osób rejestrujących się jako bezrobotne i poszukujące pracy. W ciepłych miesiącach roku ta liczba spada. Ten rok jednak jest nietypowy ze względu na niespotykaną od dziesięcioleci falę migracji związaną z wojną w sąsiedniej Ukrainie. Pomimo tego pracodawcy w województwie pomorskim oferują zatrudnienie dla osób o przeróżnych kwalifikacjach.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Województwo pomorskie to region turystyczny, zatem z nastaniem ciepłych miesięcy roku pojawia się mnóstwo ofert pracy sezonowej przy obsłudze gości przybywających na wypoczynek nad morze czy na Kaszuby. W szukaniu zatrudnienia pomóc mogą lokalne Targi Pracy organizowane przez Urzędy Pracy lub sprawdzone serwisy internetowe skupiające oferty lokalnych przedsiębiorców, np. Aplikuj.pl. Wśród propozycji zatrudnienia znaleźć mogą coś dla siebie osoby chcące pracować zarówno fizycznie, jak i umysłowo. W tym szukające pracy:
• biurowej
• w budownictwie
• w edukacji i wielu innych.
Dostępne są również oferty zatrudnienia za granicą. Pracę znajdą zarówno osoby dobrze czujące się w zespole czy przy obsłudze ruchu turystycznego, jak i te, które preferują kameralne warunki wykonywania obowiązków zawodowych. Rozpiętość płac również jest bardzo szeroka.

Warto sprawdzić pracodawcę

Zatrudnienie jest wymianą umiejętności i kwalifikacji świadczonych przez pracownika za gratyfikacje finansowe ze strony pracodawcy. Warto o tym pamiętać i sprawdzić pracodawcę. Specjaliści rynku pracy ostrzegają przed "pracą na czarno", bez umów. Decydujący się na takie rozwiązanie nie mają żadnej gwarancji otrzymania wypłaty, a w razie wypadku mogą pozostać bez pomocy. Ponadto jest to nielegalne i można się nabawić kłopotów z fiskusem. Praca bez umowy to pozbawienie się praw pracownika przy zachowaniu jego obowiązków. Zatem, przed podjęciem pracy warto dowiedzieć się, jaki rodzaj umowy jest oferowany, co się w niej zawiera, czy proponowana kwota podawana jest brutto, czy netto (różnice potrafią być ogromne). Pakiety korzyści dodatkowych, np. karty sportowe, są miłym dodatkiem, ale nie powinny być podstawą umowy. Serwis: https://www.aplikuj.pl/praca/gdynia  skupia nie tylko oferty zatrudnienia, ale także oferuje doradztwo, pomoc w tworzeniu CV czy kalkulator wynagrodzeń, na podstawie którego wyliczyć można należną pensję, unikając tym samym przykrych niespodzianek.

Zapraszamy na Pomorze!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner