Sytuacja mieszkaniowa w Gdańsku

A A

W pierwszej połowie roku spadek popytu na nowe mieszkania dotknął wielu polskich miast. Jednak według ekspertów Gdańsk był jednym z nielicznych miast, które broniło się przed tymi negatywnymi tendencjami. 


W Gdańsku, podobnie jak we Wrocławiu, w ostatnim kwartale 2021 roku istotnie spadła liczba transakcji na rynku pierwotnym. Jednak już w 1 kw. 2022 roku Gdańsk zdołał odwrócić ten negatywny trend. 


W ostatnich kwartałach mieliśmy do czynienia z ciągle rosnącymi cenami mieszkań na rynku pierwotnym w Gdańsku. Ok. 10,5 tys. zł za metr kwadratowy - tyle wynosiła cena nowego mieszkania w tym mieście w maju 2022 roku.


W stosunku do roku ubiegłego nastąpił wzrost o 1,5 tys. zł. Jednak patrząc od września 2021 roku ceny rosły w Gdańsku znacznie bardziej dynamicznie niż na przestrzeni ostatnich trzech lat. Nowe mieszkania w Gdańsku znajdziesz tutaj: https://investmap.pl/rynek-pierwotny/mieszkania/gdansk.


Jakie były najdroższe dzielnice Gdańska?


Zdecydowanie najdroższą dzielnicą Gdańska na rynku pierwotnym była Wyspa Sobieszewska. Średnia cena nowego mieszkania kształtowała się tam na poziomie ok. 15,9 tys. zł/mkw. Dzielnica położona jest na północnym – wschodzie miasta. Walorami dzielnicy jest jej turystyczny charakter w miesiącach letnich. Położona jest ona u ujścia Wisły, jak również nad samym Morzem Bałtyckim. 


Drugą dzielnicą pod względem wysokości cen mieszkań na rynku pierwotnymMieszkania w Gdańsku - fot. Jakub Zuzula, Investmap.pl w Gdańsku było Śródmieście. Tam przeciętne ceny nowych mieszkań kształtowały się na poziomie ok. 14,1 tys. zł/mkw. Nic dziwnego, że Śródmieście należało do najdroższych dzielnic. Jest to niezwykle turystyczne miejsce, z pełną ofertą kulturalną i rozrywkową. W tej dzielnicy mieszkania kupują osoby, które chcą mieszkać w samym centrum miasta, jak również te które myślą o zakupie mieszkania w celach inwestycyjnych. Śródmieście znakomicie nadaje się jako miejsce na wynajem krótkoterminowy zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. 


Na trzecim miejscu natomiast znalazła się Letnica. Średnia cena nowego mieszkania w tym miejscu wynosiła ok. 13,6 tys. zł/mkw. Jest to dzielnica bardzo dobrze skomunikowana. Poza tym blisko stąd jest na plaże. Dla fanów piłki nożnej walorem jest bliskość stadionu PGE Arena Gdańsk. 


Najmniej atrakcyjną dzielnicą w Gdańsku były natomiast Rudniki. Przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania kształtowała się tam na poziomie 5,9 tys. zł. Choć położona niedaleko od Starówki Gdańska, cechą tej dzielnicy jest jej przemysłowy charakter. To właśnie na Rudnikach znajduje się Rafineria Gdańska, a także Lotos Kolej, które obie należą do Grupy Lotos.