Jak z płytkami marmurowymi stworzyć lekkie i nowoczesne wnętrze?
Wielu osobom płytki marmurowe kojarzą się przede wszystkim z salonami kosmetycznymi, strefami SPA czy recepcjami w luksusowych hotelach. Mogą to być zarówno skojarzenia przyjemne, jak i budzące pewien opór przed wykorzystaniem tego rodzaju płytek we własnym wnętrzu. Tymczasem w towarzystwie odpowiednich dodatków płytki marmurowe pozwolą Ci stworzyć bardzo lekkie i jednocześnie nowoczesne wnętrze. Jak to zrobić? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz poniżej.
Biel i marmur w służbie lekkości
Nic tak nie łagodzi surowego charakteru marmurowych płytek, jak biel w każdym wydaniu. Jest to propozycja dla osób, które nie boją się bardzo jasnych wnętrz. Wbrew pozorom nie są one niepraktyczne. Kluczowa jest tutaj jakość - zarówno w przypadku materiałów budowlanych, jak i dodatków oraz mebli. Wówczas utrzymanie czystości we wnętrzu będzie banalnie proste. Oprócz czystej bieli możesz sięgnąć także po tzw. biel złamaną, np. kolorem żółtym albo szarym. Jeżeli z kolei lubisz tzw. chłodne odcienie, śmiało sięgnij po biel złamaną błękitem.
W tym miejscu warto podkreślić, że marmurowe płytki możesz wykorzystać tak naprawdę w każdym pomieszczeniu - nie tylko w łazience! Będę się świetnie prezentować zarówno w salonie, jak i przedpokoju oraz kuchni. Możesz je łączyć nie tylko z kolorami, ale i teksturami, np. tapetą.
Puchate dodatki ocieplą kamienne wnętrza
Obawiasz się, że marmurowe płytki są zimne w odbiorze? Wszystko zależy od dodatków! Jeżeli lubisz przytulne i tzw. ciepłe wnętrza, a jednocześnie chcesz mieć np. w salonie marmurowe płytki, możesz to wszystko połączyć. Jak? Dzięki dodatkom takim jak:
• dywany shaggy lub podobne o długim i gęstym włosie;
• poduszki w stylu shaggy lub z haftem;
• wszelkiego rodzaju narzuty typu shaggy, wełniane, a nawet zwykłe polarowe;
• makramy;
• grube, długie zasłony.
Takie zestawienia są bardzo kontrastowe, co pozwala uzyskać zarówno efekt przytulności, jak i tworzy bardzo nowoczesne wnętrza.
Złoto i srebro dodadzą szyku i lekkości
Sądzisz, że srebrne i złote dodatki to kicz? W pewnym sensie masz rację. Decydując się na takie kolory, należy zachować umiar i bezwzględnie stosować zasadę "im mniej tym lepiej". Płytki marmurowe doskonale komponują się z dodatkami w tych kolorach, ale zdecydowanie nie należy przesadzać. Używaj złota i srebra jako tzw. wisienki na torcie. Co to oznacza w praktyce? Wykorzystanie w aranżacji tylko błyszczących akcentów takich jak złote lub srebrne ramy, np. luster, uchwyty meblowe, oblamówki lamp, obrusów czy wreszcie doniczki. Zadbaj, aby złoto i srebro były eksponowane na tle płytek marmurowych lub neutralnych kolorów ziemi - szczególnie beżu, bieli czy zgaszonej zieleni. Jeżeli lubisz odważne połączenia, postaw na kolory typu czerwień czy jaskrawy róż.
Szkło i kryształ jako przeciwieństwo monolitycznego kamienia
Kryształy kojarzą Ci się wyłącznie z okresem PRL-u? W takim razie najwyższa pora zainteresować się nieco bardziej nowoczesnymi dodatkami tego rodzaju! Szczególnie gdy planujesz urządzić nowoczesne wnętrze z użyciem marmurowych płytek. Zarówno bowiem kryształy, jak i gładkie szkło są idealną przeciwwagą dla solidnych i nieco monumentalnych płytek marmurowych. Chodzi tu nie tylko o elementy zastawy stołowej. To także blaty stolików, szklane konsole czy wreszcie większe i mniejsze figurki, popielnice, wazony czy szkatułki na drobiazgi. Możesz także pokusić się o szklane ścianki działowe, które są nie tylko bardzo nowoczesne, ale także zdecydowanie powiększą optycznie wnętrze.