Problemy z pamięcią i koncentracją

A A

Problemy z pamięcią i koncentracją dotykają sporej części społeczności. Z reguły przyczyną takiego stanu jest przewlekły stres, zmęczenie, brak snu, a nawet nieodpowiednia dieta. Wówczas najlepszym sposobem na poprawę pamięci i koncentracji jest odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Jednak z wiekiem, zaburzenia te pojawiają się w sposób zupełnie naturalny, spowodowany fizjologicznymi procesami starzenia się organizmu. By nieco spowolnić ten proces, warto zadbać o swój organizm, by nie doprowadzić do nieodwracalnych już zmian.


Pogarszająca się pamięć jest naturalnym zjawiskiem, spowodowanym stopniowym zanikaniem komórek mózgowych, które nie posiadają zdolności odnawiania się. Niedotlenienie i odkładające się w mózgu metale ciężkie i wolne rodniki nie pozostają obojętne dla naszego układu nerwowego. Warto wtedy wspomóc nasz organizm dostępnymi w aptekach tabletki na pamięć i koncentrację dla dorosłych, które mają korzystny wpływ na pamięć i koncentrację gdyż wspomagają ukrwienie mózgu.


Stres


      Nadmiar pracy i związany z nim stres sprawiają, że nasz umysł nie jest w stanie poprawnie i efektywnie pracować. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieumiejętność organizacji pracy.
     Dlatego by pozbyć się sytuacji stresowych, warto zatem skorzystać z cennych wskazówek:
•    należy dbać o porządek (zarówno w domu, jak i miejscu pracy) - gdyż bałagan skutecznie rozprasza naszą uwagę
•    należy ograniczyć wpływ bodźców, które dekoncentrują naszą uwagę (głośna muzyka, telewizja, głośne rozmowy w tle)
•    dotlenienie (mózg potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania, zatem jeśli nie możemy wyjść na spacer, warto chociaż przewietrzyć pomieszczenie)
•    odpoczynek (róbmy przerwy w pracy, gdyż przemęczenie nie sprzyja efektywności)
•    organizacja pracy (gwarancją dobrze wykonanej pracy często jest jej harmonogram, który nie tylko uchroni nas przed często popełnianymi błędami, ale także zapobiegnie pominięciu jakiegoś zadania)


Niedobór snu


     W trakcie snu w mózgu dochodzi do konsolidacji wspomnień - część z nich zostaje utrwalona, a część zapomniana. Dlatego zakłócanie tego procesu może prowadzić do powstania poważnych problemów z pamięcią. Należy też pamiętać, że zapotrzebowanie na sen zależne jest od wieku, dlatego rutyna w tym przypadku również nie jest wskazana, gdyż im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy, a jego nadmiar także może zaszkodzić.
     Niedobór snu prowadzi do rozdrażnienia, spadku nastroju, problemów z pamięcią i koncentracją, toteż w przypadku takiego stanu zbawienne mogą okazać się drzemki, które według naukowców pozytywnie wpływają na zdolności uczenia się i zapamiętywania nowych rzeczy.


 Niewłaściwa dieta


     Główną przyczyną problemów z pamięcią i koncentracją z reguły jest uboga dieta - prowadząca do upośledzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, zmęczenie, spadki nastroju i motywacji mogą być wynikiem braku w diecie pełnowartościowych posiłków, które stanowią rodzaj paliwa napędzającego nasz mózg do prawidłowej pracy.
     Warto zatem wzbogacić dietę o następujące składniki:
•    pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, ryż brązowy, makarony)
•    rośliny strączkowe
•    mięso
•    ryby
•    mleko i produkty mleczne
•    orzechy
•    owoce i warzywa (bogate w witaminy z grupy B)
Do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu niezbędne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, dostosowane do temperatury otoczenia, a także aktywności fizycznej oraz wieku. Warto też wspomóc organizm witaminami i mikroelementami. Tutaj pomocne mogą być tabletki na pamięć i koncentrację dla dorosłych, które zawierają odpowiednie dla naszego organizmu dawki, wspomagające układ nerwowy.


     Obniżenie zdolności pamięciowych wraz z wiekiem jest procesem naturalnym, związanym ze starzeniem się całego organizmu. Warto jednak wspierać nasz organizm, w walce o jak najdłuższe funkcjonowanie poprzez odpowiednią dietę, wysypianie się i eliminowanie stresu. W walce tej pomocne mogą być też ćwiczenia pamięci, oraz suplementy diety wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu.