Praca w pobliżu morza. Jacy pracownicy są potrzebni latem i zimą?

A A

Praca sezonowa nad morzem to nie tylko gastronomia i hotelarstwo. Co więcej, wbrew pozorom praca dodatkowa w nadmorskich miejscowościach nie oferuje zatrudnienia jedynie w sezonie letnim. Zatem jakie możliwości i perspektywy rozwoju daje praca w pobliżu morza? Sprawdzamy, jak znaleźć w Trójmieście pracę i latem, i zimą.

Przegląd rynku pracy w miejscowościach nadmorskich: latem i zimą

Rynek pracy w nadmorskich kurortach kojarzy się przede wszystkim z gastronomią i turystyką. Faktem jest, że obie te branże są na absolutnym topie szczególnie w sezonie letnim, ale cieszą się równie dużym powodzeniem zimą, chociażby podczas zimowych ferii. To właśnie wtedy z uwagi na żądnych wypoczynku turystów nadmorscy przedsiębiorcy notują zwiększone zapotrzebowanie na pracowników i osoby zainteresowane tymczasową pracą. Gdynia, Gdańsk, Sopot czy okoliczne miejscowości tętnią wówczas życiem, oferując dużo wakatów. Oferty pracy – Trójmiasto zdominowane są wtedy przez takie posady jak barman, kelner, kucharz czy pomoc kuchenna. Wiele ogłoszeń kierowanych jest także do osób zainteresowanych pracą w hotelach czy lokalnych pensjonatach. Pod często wyszukiwanym w sieci hasłem: „Trójmiasto – ogłoszenia praca” znajdziemy także te dotyczące obsługi recepcji czy chociażby sprzątania obiektów.

Nie jest jednak żadną tajemnicą fakt, że w okresie letnim osoby poszukujące pracy mają zdecydowanie szerszy wachlarz możliwości. Chętni mogą znaleźć zatrudnienie na przykład w obsłudze lokalnych atrakcji, takich jak place zabaw dla dzieci, parki rozrywki czy plenerowe kina, ale także w wypożyczalni sprzętu sportowego. Do tego dochodzą oczywiście budki z pamiątkami, jedzeniem typu fast food, lodziarnie czy cukiernie, smażalnie ryb. Warto jednak pamiętać, że na tym nie kończą się możliwości zatrudnienia nad morzem i znalezienia pracy w Trójmieście. Ratownik wodny, animator czasu wolnego czy kierowca pojazdu typu melex – takie pozycje znajdziemy chociażby wśród ogłoszeń publikowanych pod hasłem: „praca – Gdańsk” czy „Trójmiasto – praca”. 

Jakie umiejętności i kwalifikacje są najbardziej poszukiwane przez pracodawców nadmorskich?

Nadmorscy pracodawcy, z uwagi na charakter oferowanych przez siebie usług, które w przeważającej części opierają się na bezpośrednim kontakcie z klientem, poszukują pracowników charakteryzujących się określonymi umiejętnościami i kwalifikacjami. Zapoznając się z ofertami pracy w Trójmieście możemy bez problemu zauważyć, że w większości pozycji wśród poszukiwanych umiejętności dominują:

●    znajomość języków obcych,
●    komunikatywność,
●    łatwość nawiązywania kontaktów,
●    umiejętność pracy w grupie,
●    obsługa kasy fiskalnej i terminali płatniczych,
●    dyspozycyjność,
●    gotowość do pracy zmianowej.

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku ogłoszeń w stylu: „praca kierowca – Trójmiasto” czy ofert obejmujących prace wykończeniowe czy budowlane, wśród oczekiwanych przez pracodawców umiejętności znajdziemy także posiadanie odpowiednich kwalifikacji czy chociażby doświadczenia zawodowego w danej branży.

Praca sezonowa nad morzem: jak znaleźć pracę na czas wakacji i zimowych ferii?

Większość ofert pracy sezonowej nad morzem obejmuje okres od początku maja do końca września. Po kilku miesiącach przerwy możliwe jest znalezienie zatrudnienia na czas ferii zimowych. Osoby zainteresowane taką formą zatrudnienia poszukiwania powinny rozpocząć jednak znacznie wcześniej.

Najpopularniejszą drogą dotarcia do potencjalnego pracodawcy jest przeglądanie ofert na portalach z ogłoszeniami czy serwisach społecznościowych i grupach dotyczących właśnie pracy sezonowej. W nadmorskich miejscowościach bez problemu znajdziemy zatrudnienie z pomocą agencji pośrednictwa pracy, które bardzo często w swojej ofercie mają stanowiska sezonowe – tutaj dominować będą przede wszystkim oferty z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Niekiedy zdarza się, że w tzw. „wysokim sezonie” pracę możemy znaleźć od ręki, odpowiadając na ogłoszenia wywieszane w potencjalnym miejscu pracy.

Jakie korzyści i wyzwania wiążą się z pracą sezonową nad morzem?

Praca sezonowa nad morzem, tak jak każdy inny rodzaj zatrudnienia, ma swoje blaski i cienie. Za korzyściami płynącymi z tymczasowej pracy nad morzem, stoją również różnego rodzaju wyzwania. Choć z jednej strony praca w Trójmieście jest ogromną szansą na podreperowanie budżetu, a przede wszystkim zdobycia doświadczenia w różnych sektorach, ceną za to są często niełatwe i wyczerpujące fizycznie warunki pracy – konieczność bycia elastycznym, gotowość do pracy w różnych godzinach i pracy „na wysokich obrotach”. Ograniczony czas na wypoczynek czy chociażby niepewność zatrudnienia mają być z kolei rekompensowane przez możliwość nawiązania nowych kontaktów czy pracę w ładnych okolicznościach przyrody.

Praca stała nad morzem: jakie zawody są poszukiwane przez pracodawców przez cały rok?

W opinii publicznej niezmiennie pokutuje przekonanie, że praca nad morzem możliwa jest tylko w tak zwanym „wysokim sezonie”. Tymczasem w rzeczywistości, nadmorskie miejscowości bardzo często oferują także zatrudnienie na stałe. Pracę przez cały rok możemy znaleźć chociażby w sektorze turystycznym – na stanowisku recepcjonisty, obsługi hotelowej czy animatora czasu wolnego, a także w sektorze transportowym, chociażby jako kierowca czy spedytor. Nad morzem często poszukiwani są specjaliści związani z transportem czy logistyką. Co więcej – pracownicy sektora usługowego czy budowlanego poszukiwani są również przez cały rok.

Jakie perspektywy rozwoju kariery zawodowej oferuje praca w miejscowościach nadmorskich?

Choć co do zasady sezonowe oferty pracy w nadmorskich kurortach bardzo często skierowane są do osób ze statusem ucznia lub studenta, nie oznacza to, że inni kandydaci nie mają szansy znalezienia zatrudnienia. Niemniej wydaje się, że to właśnie młodym ludziom praca nad morzem daje największe możliwości rozwoju kariery. Zdobycie doświadczenia, możliwość awansu czy rozwój sieci kontaktów biznesowych – dla osób wchodzących dopiero w świat zawodowy to wszystko może okazać się na wagę złota.