Odkrywanie pomorskich szlaków rowerowych. O czym pamiętać na trasie?

Odkrywanie pomorskich szlaków rowerowych. O czym pamiętać na trasie?

Nieważne, czy lubisz jeździć rowerem szosowym, trekkingowym czy górskim. Odkrywanie pomorskich szlaków rowerowych może być wspaniałą przygodą dla każdego, kto lubi aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Przemierzanie pięknych terenów z bogatą historią, urokliwymi krajobrazami i licznymi atrakcjami jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Możemy jeździć ścieżkami rowerowymi po Pomorzu, zwiedzać dwory i pałace północnych Kaszub. Odwiedzić ziemię Słupską i Krainę w Kratę, która zachwyci niejednego konesera lokalnych kultur. Wybrać się w Żuławy i Mierzeję Wiślaną czy odwiedzić Chojnice. Na Pomorzu czeka na nas wiele ciekawych miejsc, jednak by odpowiednio wykorzystać nasz czas, musimy pamiętać o kilku istotnych elementach, gdy wybieramy rowery dla całej rodziny jako środek naszego transportu.

Przygotowanie sprzętu i zaplanowanie trasy rowerowej

By sama trasa przebiegła bez trudności i zbędnych przeszkód, musimy w odpowiedni sposób do niej się przygotować. Konieczne jest przejrzenie naszego sprzętu, akcesoriów i wyposażenia do naprawy, które zawsze może nam się przydać. Dodatkowo by wydajnie wykorzystać czas, warto stworzyć nawet podstawowy plan trasy i wypunktować na niej bezpieczne miejsca, noclegi, sklepy czy ośrodki zdrowia.

Spójrzmy na pogodę

Pogoda to istotny czynnik, który może nam zepsuć odkrywanie pięknych miejsc podczas przemierzania szlaków rowerowych. Dlatego przed wyprawą warto sprawdzić, czy mogą wystąpić burze, opady deszczu lub upały i nanieść te informacje na plan naszej wycieczki. Szczególnie istotne będzie schronienie się podczas burzy, dlatego warto już wcześniej wypisać miejsca, w których będziemy mogli ją przeczekać. Natomiast już w trakcie trasy koniecznie monitorujmy pogodę tak, by nas nic nie zaskoczyło.

Biwakowanie pod namiotem

Jeśli założyliśmy sobie, że noce będziemy spędzać pod namiotem, to dobrze jest zabrać ze sobą przynajmniej jeden dodatkowy koc. Nawet w upalne lato po deszczowych dniach, w których może nas przemoczyć, najpewniej wystąpią chłodne noce, w których trakcie będziemy chcieli się lepiej ogrzać. Podobnie nie zapomnijmy także o sznurku, dzięki któremu rozwiesimy swoje przemoknięte lub wyprane ubrania.

Nocując na dziko, pamiętajmy, że nie można rozbijać namiotów na terenie rezerwatów przyrody, plaży, górach i terenach prywatnych – bez zgody właścicieli.

Aktywnie, ale bezpiecznie

Bezpieczeństwo powinno być podstawą aktywnego spędzania czasu. Oczywiście wypadki zawsze mogą się zdarzyć, ale także powinniśmy być na nie przygotowani. Dlatego warto wyposażyć się w apteczkę dostosowaną do nas i tego, że większość czasu spędzamy, jeżdżąc na rowerze. Z pewnością przydatne będą bandaże, leki, krem z filtrem UV, maść na użądlenia i preparat na komary.

Natomiast pamiętajmy, że do większości niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy jesteśmy osłabieni, zmęczeni, chorzy lub po prostu się spieszymy. W związku z tym dbajmy o zdrowe posiłki, odpowiednie nawodnienie i ochronę przed słońcem, deszczem czy wiatrem.

Wybierając się w trasę rowerową, zawsze bierzmy pod uwagę nasze możliwości psychofizyczne, to do nich także powinniśmy dostosować trasę. Natomiast jeśli wybieramy się w kilka osób, powinna ona być dostosowana do możliwości najmniej wysportowanej.

Artykuł sponsorowany

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner