Groty Mechowskie

  • miasto : Mechowo
A A

Groty Mechowskie odkryte w 1818 r. podczas przeprowadzania pomiarów geodezyjnych, wci±¿ zachwycaj± dyskretnym piêknem... Mimo licznych w swojej historii zawa³ów, ci±gle odkopywane, restaurowane, przyci±gaj± rzesze turystów ucz±c geologii i promuj±c kaszubsk± ziemiê. Znajduj± siê na skraju wsi Mechowo, po³o¿onej po¶ród Puszczy Darzlubskiej, na zachód od Pucka.


Obszar, w obrêbie którego powsta³y Groty, stanowi fragment rozciêcia erozyjnego ukszta³towanego w formie obni¿enia dolinnego, które przecina wysoczyznê morenow± Kêpy Starzyñskiej, schodz±c ku dolinie P³utnicy.
Pierwszego opisu jaskini dokonano w roku1829. Pó¼niej, zmienna ludzka pamiêæ skazuje Groty na zapomnienie, by okresami ponownie wykorzystywaæ ich walory w promocji miejsca. W 1910 r. pruski zarz±d powiatowy wykupi³ teren i odrestaurowa³ Groty. Zaczê³a siê ich turystyczna historia...


Groty Mechowskie Mechowo Kaszuby - fot. Piotr WiderskiPocz±tkowo chroniona i dostêpna by³a tylko pierwsza czê¶æ Grot o rozcz³onkowanym przedsionku, natomiast dalszy korytarz z najpiêkniejszymi naciekami by³ wci±¿ zasypany. W 1948 r. rozpoczêto prace oczyszczaj±ce i renowacyjne, a od 1949 r. zosta³y udostêpnione zwiedzaj±cym. Tradycja lokalna okre¶la ich nazwê w liczbie mnogiej, w nawi±zaniu do dwóch wej¶æ i bogatej, s³upowej „fasady”. Jednak w 1981 r. ponownie uleg³y zawaleniu. Powo³any Zespó³ rzeczoznawców Stowarzyszenia In¿ynierów i Techników Górnictwa dokona³ merytorycznej ekspertyzy Grot i wskaza³ szczegó³owy plan oraz zakres prac zabezpieczaj±cych obiekt. Ponownie wzmocniono sklepienie i odbudowano zniszczone "kolumny", odkopano korytarze...


Wej¶cia do Grot, pomiêdzy piaskowcowymi s³upami znajduj± siê poni¿ej poziomu otaczaj±cego je terenu, dostêpne z wykonanego wykopu. Strop jaskini zbudowany jest z warstwy piaskowca silnie spojonego lepiszczem wapiennym. ¦ciany tworzy sypki piasek i s³upy z piaskowca podobnego jak w stropie. Dno jest piaszczyste. Wystêpuj±ce w kilku miejscach w jaskini nacieki przedstawiaj± siê jako jasno zabarwione formy stalaktytowe. Najpiêkniejsza izba ociekaj±ca barwnymi mineralnymi sp³ywami zamyka d³ugi, w±ski i niski korytarz siêgaj±cy prawie 60m w g³±b skarpy. Ta czê¶æ Grot Mechowskich z obawy przed zawa³em dostêpna jest tylko dla speleologów.


Groty Mechowskie to najwiêksza osobliwo¶æ przyrody nieo¿ywionej na Ni¿u Polskim, a nawet Ni¿u Europejskim. Stanowi± rzadki okaz formy, charakterystyczny dla obszarów krasowych, która tu powsta³a w osadach wodnolodowcowych najm³odszego zlodowacenia. Stanowi± cenny pomnik przyrody, który znajduje siê w rejestrze obiektów prawnie chronionych.

Opr. na podst. dok. Jan. P. Dettlaff

Zarz±dzaj±cy:
O¶rodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck
ul. 10 Lutego 29, 84 -100  Puck ; tel. (58) 673 20 96, w. 50 - 52
tel/fax (58) 673 16 55; e-mail:  gokpuck@pro.onet.pl
www.gmina.puck.pl


Telefon do przewodnika i opiekuna grot: (58) 673 90 02


Zobacz atrakcje w pobli¿u:


Cypel Rewski (w±ziutki pó³wysep zwany Szperkiem)




Noclegi - Puck i okolice - s± tutaj