Bateria 11 BAS - militaria Gdynia Redłowo

Bateria 11 BAS - militaria Gdynia Redłowo

Gdynia, na końcu ul. Orląt Lwowskich - Rezerwat Kępa Redłowska, pomorskie
Miejscowość Gdynia

Bateria Redłowska. Zapraszamy na wycieczkę do słynnych "Dział Na Wrony" - 11. Baterii Artylerii Stałej. Zbudowana ona została na przełomie na początku lat 50-tych XX wieku w celu obrony portu wojennego w Gdyni. Składała się z czterech stanowisk dla armat kalibru 130 mm, produkcji radzieckiej, umieszczonych na skraju obecnego Rezerwatu Kępy Redłowskiej. Do dzisiejszych czasów dotrwały trzy, jedno bowiem zsunęło się ze skarpy do morza.

Pierwszym dowódcą Baterii Redłowskiej został kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej. Bateria, zwana przez miejscowych "Działami Na Wrony" (w nawiązaniu do słynnych, ksiażkowych i filmowych "Dział Nawarony") jest dużą atrakcją w skali Polski, bowiem większość podobnych obiektów rozebrano jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Obiekt został objęty opieką wolontariuszy z Pomorskiego Stowarzyszenia Ochrony Fortyfikacji Reduta, a przy jego renowacji pomagali również żołnierze pobliskiej jednostki wojskowej.

Dojazd do Polanki Redłowskiej ulicą Eismonda - na parking - następnie pieszo, ścieżką prowadzącą w kierunku Gdańska. Można również dojechać na mały parking przy ulicy Śląskiego 9 i zejść w dół do lasu ścieżką biegnącą tuż tym numerze. Dalej trzeba trzymać się ścieżki biegnącej wzdłuż płotu okalającego teren czynnej jednostki wojskowej. Po ok. 20-30 minutach spaceru (może lekko przyśpieszyć oddech) "zdobędziemy" pozycje baterii.

 

Rezerwat Kępa Redłowska

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner