Elektrownia  wodna Żarnowiec zbiornik Czymanowo

Elektrownia wodna Żarnowiec zbiornik Czymanowo

Miejscowość Żarnowiec

Elektrownia Wodna Szczytowo-pompowa Żarnowiec - największa w Polsce, o powierzchni zbiornika ponad Eletrownia wodna szczytowo-pompowa Żarnowiec120 hektarów i objętości 13 mln m3. Działa na zasadzie pompowania wody do górnego zbiornika w nocy (tańszy prąd) i spuszczania w dół do turbin w dzień, gdy jest potrzeba zaspokojenia większego zużycia energii. Różnica poziomów w stosunku do jeziora Żarnowieckiego, skąd czerpana jest woda, wynosi 100 m.
Z korony zbiornika roztacza się przepiękny widok na jezioro i okolice.

Bardzo dobry widok serwuje załączona mapa - w zbliżeniu wersji "satelita"

Elektrownia Żarnowiec znajduje się na terenie gminy Gniewino - atrakcyjnego turystycznie miejsca na Kaszubach. Tuż obok zbiornika znajduje się m.in słynne Kaszubskie Oko - efektowna wieża widokowa, duży plac zabaw dla dzieci i inne atrakcje. Więcej informacji o tym ciekawym miejscu - jest tutaj

Nazwa Żarnowiec jest często kojarzona z przerwaną budową pierwszej elektrowni atomowej / jądrowej (w latach 1982 - 1989). Ta lokalizacja nad Jeziorem Żarnowieckim powróciła ostatnio podczas nowych rozważań (2022 rok), ale ostatecznie ustąpiła okolicom Kopalina i Lubiatowa w sąsiedniej gminie Choczewo.

Kaszubskie Oko - atrakcje dla dzieci i dorosłych - fot. UG Gniewino

Noclegi w Gniewinie i okolicach - są tutaj

 

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner