Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Gdańsk, Długi Targ, pomorskie
Miejscowość Gdańsk

Fontanna Neptuna Gdańsk, ciekawe miejsca Trójmiasto, atrakcje Gdańsk

Fontanna Neptuna - ten najbardziej znany symbol Gdańska ma już prawie 400 lat. Powstał na wniosek ówczesnego burmistrza, który urzeczony włoskimi zabytkami postanowił stworzyć coś podobnego w Gdańsku.

fontanna neptuna, ciekawe miejsca zabytki trójmiasto, atrakcje turystyczne na pomorzu, atrakcje turystyczne w gdańsku, atrakcje w trójmieście

 

Fontanna Neptuna - ten najbardziej znany symbol Gdańska ma już prawie 400 lat.  Powstała na wniosek ówczesnego burmistrza Bartłomieja Schachmanna, który urzeczony włoskimi zabytkami postanowił stworzyć coś podobnego w Gdańsku. Podobno w Bolonii burmistrz zauroczył się widokiem fontanny ozdobionej posągiem  rzymskiego boga mórz i oceanów.

Posąg został odlany w 1615 r. weług modelu Piotra Husena. Czaszę, trzon i basen zaprojektował i wykonał w kamieniu Abraham van den Blocke (słynny architekt i rzeźbiarz, projektant i wykonawca mi.in. Złotej Bramy, Złotej Kamieniczki, fasady Dworu Artusa). W tym celu sprowadził z Holandii specjalny kamień o granatowym odcieniu.

W 1634 r. fontannę otoczono żelazną kratą. Na zwieńczeniu jej bram umieszczono pozłacane orły, świadczące o związkach Gdańska z Koroną.

Fontanna stoi tuż przy Ratuszu, jest popularnym miejscem umawiania się na spotkania.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner