Kalwaria Wejherowska Wejherowo

Kalwaria Wejherowska Wejherowo

Wejherowo, Reformatów 19, pomorskie
Miejscowość Wejherowo

Kalwaria Wejherowska - czwarta, najstarsza w Polsce Kalwaria, zwana też Kaszubską Jerozolimą - zbudowana na trzech, sąsiadujących ze sobą wzgórzach oraz w pobliskich dolinach, składa się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kaplic. Niepotwierdzona naukowo informacja głosi, że odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami równe są odległościom poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie (odległości były mierzone krokami). Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi pochodzącej z Jerozolimy. Wzniesienia Kalwarii Wejherowskiej otrzymały biblijne nazwy: Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Kalwaria Wejherowska Brama - fot. Jacek ThielTrzeba przyznać, że geograficzne ukształtowanie wejherowskich wzgórz pozwoliło na niezwykle wierne odbicie prawdziwego układu miejsc świętych w Jerozolimie. Będący w centrum kompozycji park przy pałacu Przebendowskich odpowiada planowi jerozolimskiej świątyni, wzniesionej na biblijnej górze Moria. Wzgórze położone na wschodzie pełni rolę Góry Oliwnej. Na południowym-zachodzie umiejscowiono symboliczny Syjon, czyli odzwierciedlenie starej części Jerozolimy z Wieczernikiem i pałacami Annasza, Kajfasza, Heroda oraz Piłata. Wzgórze w zachodniej części pełni rolę Golgoty.

Spośród wszystkich budowli Kalwarii Wejherowskiej najbardziej niezwykła jest kaplica Grobu Świętego, która jest prawie dokładną kopią oryginalnej kaplicy z bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie.

Miejsce przyciągające od wieków rzesze pielgrzymów , które także pomagało w zachowaniu polskości w sercach Kaszubów, dzisiaj jest najbardziej znane dzięki Misterium Męki Pańskiej organizowanemu w Wielki Piątek. Jest to połączenie uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną. Dwugodzinne Misterium zaczyna się o godz. 10.00 przy Pałacu Piłata i ukazuje Mękę Jezusa Chrystusa. Wielkie wrażenie na widzach wywiera szczególnie moment przybicia Chrystusa do krzyża i scena Jego śmierci. Inscenizacje z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos i uznanie, gdyż jest naprawdę niezwykła i poruszająca.

Przejście całego, ok. 4,5 km szlaku Kalwarii zajmuje ok. 2,5 godziny. Rezerwacji terminu zwiedzania można dokonać w klasztorze pod nr tel. 58 672 17 55. Szczegóły na stronie  www.sanktuarium.wejherowo.pl 

Więcej o Kalwarii Wejherowskiej - jest tutaj  (m.in przewodnicy uprawnieni do otwierania kaplic)
■ O Kalwarii Wielewskiej - przeczytasz tutaj
■ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Kalwaria Wejherowska - Kaszubska Jerozolima

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner