Kalwaria Wielewska
- miasto : Wiele

Kalwaria Wielewska, ciekawe miejsca na Pomorzu i Kaszubach
Kalwaria Wielewska, Sanktuarium Wiele, Atrakcje Turystyczne na Pomorzu, ciekawe miejsca na Kaszubach, noclegi Wiele
kalwaria wielewska, wiele kalwaria, atrakcje turystyczne na pomorzu, ciekawe miejsca na kaszubach
Pięknie położona nad Jeziorem Wielewskim miejscowość Wiele znana jest przede wszystkim z kalwarii. Kalwaria wielewska jest co prawda nie tak stara i nie tak rozległa jak wejherowska, niemniej od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i sławą. Jest największą atrakcją turystyczną w całej okolicy.
Kalwaria to zespół kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Golgota (Calvaria) - nazwy góry na której ukrzyżowano Jezusa. W czasach, gdy trudno było piegrzymować do Grobu Pańskiego, odpust można było uzyskać odwiedzając właśnie kalwarie. Wkrótce też, w wersji miniaturowej, zaczęto je umieszczać wewnątrz kościołów - jako 14 stacji Drogi Krzyżowej.
Kalwaria Wielewska
Zbudowana zgodnie z obyczajem na wzgórzach (aby przypominać Jerozolimę), jest jedną z głównych atrakcji turystycznych południowej części Kaszub. Pierwsze obiekty wzniesiono w 1915 roku, a ostatni w 1946. Pomysłodawcą i głównym patronem był miejscowy proboszcz ksiądz Józef Szydzik. To dzięki jego determinacji oraz talentom organizatorskim udało się rozpocząć i w większej części zrealizować założenia Kalwarii. Szczególnie, że czasy i miejsce były niesprzyjające. Na terenie zaboru pruskiego trudno było zdobyć pozwolenie na budowę. Na dodatek w czasie I wojny światowej i również po niej brakowało i materiałów, i pieniędzy. Na szczęście wysiłki proboszcza oraz projekty monachijskiego (z braku miejscowego) architekta Mayra docenili liczni darczyńcy, w tym ofiarodawca gruntów - Durajewski. Ksiądz Szydzik nie dożył niestety momentu postawienia ostatniej, powojennej już kaplicy. Został aresztowany i zamęczony przez hitlerowców w 1939 roku.
Zwiedzając teren Kalwarii, warto przypatrzeć się różnym detalom, które mają często symboliczne znaczenie. Np. Święte Schody prowadzące na wzgórze liczą 53 stopnie, co odpowiada liczbie "zdrowasiek" w dawnym różańcu. Oglądaniu sprzyja także
różnorodność i odmienność architektoniczna poszczególnych kaplic. Całość składa się z 15 kapliczek oraz 7 innych budowli - schodów i figur na stacjach Drogi Krzyżowej.
Dwa razy w roku odbywają się tutaj wspomniane odpusty: tzw. "wielki" - w Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa (40 dni po Sobocie Wielkanocnej) oraz "mały" - w święto Matki Bożej Pocieszenia (pierwsza niedziela września).
Więcej o Kalwarii Wielewskiej - jest tutaj
O drugiej kalwarii w pomorskim - Kalwarii Wejherowskiej - czytaj tutaj
Zobacz atrakcje w pobliżu:
★ Kamienne Kręgi w Odrach - po angielskim Stonehange największe w Europie - są tutaj
★ Skansen we Wdzydzach Kiszewskich - pięknie położony nad jeziorem Gołuń - jest tutaj
★ Wieża Widokowa nad Jeziorem Wdzydze - z fantastycznym widokiem - jest tutaj
★ Inne atrakcje w najbliższej okolicy - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskiem - są tutaj
Noclegi Wiele - są tutaj