Klif molo Gdynia Orłowo

Klif molo Gdynia Orłowo

Gdynia, ul. Orłowska 12 - Gdynia Orłowo, pomorskie
Miejscowość Gdynia

Gdynia Orłowo Tutaj warto wybrać się minimum na godzinę, która "zleci" błyskawicznie. A to za sprawą malowniczych widoków na zatokę i pobliski słynny klif. Ląd w tym miejscu cofa się rocznie ok. 1 m, ale już kilkaset lat temu prawdopodobnie podobnymi widokami rozkoszowała się tutaj królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego. Odwiedzała bowiem pobliską posiadłość w Gdyni Kolibkach. Z bardziej współczesnych, historycznych postaci trzeba wymienić Stefana Żeromskiego (mieszkał w domku przy ul. Orłowskiej 6) i Józefa Piłsudskiego. Warto przy tym wspomnieć, że ok. 100 lat temu klifu jako takiego jeszcze nie było, a porośnięty roślinnością teren łagodnie opadał w dół wcinając się w morze.

Klif i molo - Gdynia Orłowo

Malowniczość klifu osiągającego w najwyższym punkcie wysokość blisko 40 metrów n.p.m jest związana z nieustającą działalnością morza, które systematycznie "sprząta" osypujące się zwały gliniastej ziemi. Te zaś obrywają się za sprawą wody z deszczu, który wsiąkając w grunt rozdziela jego nieprzepuszczalne fragmenty.

Słynny w Polsce klif zawdzięcza swą popularność m.in licznym filmom, w któych wystąpił jako plener. Można tu wspomnieć np. odcinki seriali: 07 zgłoś się, Kryminalni, Rodzinka.pl czy filmy fabularne: Trójkąt Bermudzki, VIP, Sztos, O dwóch takich, co nic nie ukradli, Tylko mnie Kochaj, Chłopiec na Galopującym Koniu i wiele innych.
Po uwzględnieniu orłowskiej plaży, molo, a także nieistniejący=ego już klubu nocnego U Maxima - w Orłowie nakręcono sceny do kilkudziesięciu filmów.

Molo orłowskie, które efektownie prezentuje się na zdjęciach, ma obecnie długość ok. 180 metrów. Wstęp jest bezpłatny przez cały rok. Ciekawostką niech będzie fakt, że pierwsza konstrukcja wybudowana już w 1934 roku była płatna, podwójna i mierzyła ponad 400 metrów.

W Orłowie możemy także przejść się po prowadzącej w stronę Gdańska promenadzie Królowej Marysieńki. Poniżej promenady, od lipca do połowy sierpnia działa na plaży jedyna w Polsce scena letnia - Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Szczegóły przedstawień - są tutaj oraz www.teatrgombrowicza.art.pl

Na mapie satelitarnej klif łatwo znaleźć jako punkt wybrzeża powyżej zaznaczonego molo - najdalej wysunięty w morze.

Gdynia Orłowo - piękne miejsce  nad morzem!

Cypel Redłowski

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner