Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - ciekawa historia

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - ciekawa historia

Gdańsk, pl. Władysława Bartoszewskiego 1, pomorskie
Miejscowość Gdańsk
Kontakt
+48 58 323 75 20

To wyjątkowe miejsce w Gdańsku, w Polsce i w Europie. Celem Muzeum II Wojny Światowej jest pokazanie kataklizmu wojennego na przykładzie tragicznych losów pojedyńczych ludzi, społeczności i narodów. Od początku rodzącego się faszyzmu we Włoszech i Niemczech, poprzez ślepy nacjonalizm, aż po wojenną hekatombę i jej polityczne następstwa.

Wystawy i ekspozycje zostały tak pomyślane, aby całościowo pokazać przyczyny i skutki II wojny światowej. Z naciskiem na losy tych ludzi, których wojna dotknęła najbardziej i najbrutalniej - ofiary cywilne.

Muzeum II Wojny Światowej - Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - T-34To, co zwraca uwagę od samego początku, to ogromny ładunek emocjonalny zawarty w zgromadzonych eksponatach. Mały kawałek oryginalnego drutu kolczastego z obozu koncentracyjnego porusza tak mocno (a może nawet mocniej?) jak widok prawdziwego amerykańskiego czołgu Sherman.

Muzeum II Wojny Światowej zawdzięcza swą wyjątkowość koncepcji stworzonej przez doborowe grono historyków polskich i zagranicznych. Pracowali oni przez kilka lat, by stworzyć miejsce przemawiające do mieszkańców Europy Wschodniej i Zachodniej, a także innych części świata. Z wykorzMuzeum II Wojny Światowej Gdańsk - ci ludzie zginęli...ystaniem współczesnej techniki, znajomości trendów w komunikacji oraz doświadczeń innych muzeów.
Takie podejście pozwala przyciągnąć w naturalny sposób (jak świetny film) wielu turystów z zagranicy: osoby, które czasem lekceważą historię i tym bardziej nie interesują się dziejami innych krajów.  Wystawa uświadamia każdemu, że Polska ma znaczenie dla Europy, a Europa dla Polski. Muzeum pomaga spotkać się wszystkim w jednym miejscu, zrozumieć się wzajemnie i przestrzec przed powtórką z historii.

Zgromadzone dokumenty i świadectwa pokazują jak łatwo jest zmanipulować ludzi propagandą i przekupstwem by potem zniewolić ich zastraszeniem oraz przemocą. w
Ukazane mechanizmy są używane niestety po dziś dzień w różnych częściach świata.

Muzeum w liczbach:

■ 26 tysięcy m2 - powierzchnia budynku
■ blisko 5 tysięcy m2 - powierzchnia wystawy głównej
■ 2,5 tysiąca eksponatów
■ 1 tysiąc stron tekstu
■ 400 gablot
■ 350 stanowisk multimedialnych
■ 4 godziny materiałów filmowych

👉 W Muzeum znajduje się kino, które sala posiada 114 miejsc siedzących. Repertuar - jest tutaj

👉 Muzeum II Wojny Światowej nadzoruje prace na terenie Westerplatte m.in zmierzające do stworzenia wystawy plenerowej.


Informacje praktyczne

Godziny otwarcia, bilety
Godziny otwarcia, ceny biletów, rezerwacja internetowa biletów - https://muzeum1939.pl

Jak dojechać autobusem?

Pod Muzeum II Wojny Światowej dojeżdżają autobusy linii 130, kursujące od Dworca Głównego. Aktualny rozkład znajduje się na stronie ZTM - tutaj

Możliwy jest także dojazd autobusami linii 100. W tym wypadku należy wysiąść na przystanku „Targ Rybny” lub „Aksamitna” i podejść ok. 500 m do Muzeum.

Jak dojechać samochodem?

Muzeum posiada nowy adres: Plac Bartoszewskiego 1. Uwaga! Ponieważ nie wszystkie programy nawigacyjne mogą mieć już odpowiednią aktualizację map, w razie problemów zaleca się stosowanie adresu zastępczego: Wałowa 52, Gdańsk.

Gdzie parkować?

Muzeum II Wojny Światowej udostępnia dla swoich gości około 130 miejsc postojowych w parkingu podziemnym. Parking jest bezpłatny do 3 godzin postoju dla osób, które kupią bilet na wystawę główną.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
zaprasza!
www.muzeum1939.pl
tel. +48 58 323-75-20

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner