Pomorskie Muzeum PRL - oddział Zblewo
Prywatne muzeum PRL w Zblewie jest drugą po Sępólnie Krajeńskim wystawą przeróżnych eksponatów głównie z czasów, kiedy w Polsce panował socjalizm.
Głównie, ale nie tylko, ponieważ na miejscu obejrzeć można także militarne perełki z okresu II wojny światowej jak np. bardzo rzadki, niemiecki samochód terenowy VW typ 166 Schwimmwagen. Takim pojazdem poruszał się np. kultowy "Pan Samochodzik" w popularnej przed laty serii polskich filmów przygodowych.
Odwiedzając to miejsce - powstałe dzięki ogromnej pasji, pracy i zaangażowaniu właściciela, pana Pawła Peki - warto przygotować się na więcej takich ciekawostek. Zachwycających, zadziwiających, inspirujących, poruszających.
Muzeum PRL - Zblewo
Wizyta w Muzeum jest prawdziwym zanurzeniem się w historii, która młodszym pokazuje skrawek rzeczywistości PRL (czasem szarej, czasem oryginalnej) , a starszym przypomina ich własną codzienność sprzed lat. To raj dla pasjonatów techniki, mechaniki, motoryzacji, wzornictwa przemysłowego itd.
Zblewska wystawa liczy tysiące eksponatów, w tym ok. 120 pojazdów, m.in rowerów, motocykli, samochodów osobowych i specjalnego przeznaczenia czy zabytkowych pojazdów wojskowych. Warto podkreślić, że zdecydowana ich większość jest "na chodzie", co wiąże się z ogromnym nakładem pracy serwisowej.
Chociaż kolekcja jest prezentowana w dużej hali wystawienniczej oraz na zewnątrz to udostępnione eksponaty stanowią niedużą część całego zbioru.
Muzeum w Zblewie - co można zobaczyć?
Oprócz zabytkowych pojazdów, helikoptera czy czołgu, w zblewskim muzeum zobaczymy m.in:
● artykuły gospodarstwa domowego,
● płyty, książki, gramofony, radia, telewizory
● stare maszyny i urządzenia
● zabawki, wózki dziecięce
● elementy garderoby, umundurowania, broni
Aby zwiedzić Muzeum należy wcześniej umówić się telefonicznie pod numerem +48 666 932 223. Dochód z biletów wstępu, które kosztują ok. 20 zł przeznaczony jest na utrzymanie wystawy. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Inna atrakcja w okolicy Zblewa to kąpielisko Struga.
Zapraszamy do Zblewa - do Muzeum PRL!