Skwer Kościuszki

Skwer Kościuszki

Gdynia, Skwer Kościuszki i Molo Południowe - Al. Jana Pawła II, pomorskie
Miejscowość Gdynia

Skwer Kościuszki to główne miejsce rozrywki i wypoczynku mieszkańców Gdyni i turystów chcących pospacerować i obejrzeć przy okazji liczne morskie atrakcje w postaci zabytkowych okrętów oraz dużych wycieczkowców (te największe cumują przy nabrzeżu Francuskim w głębi portu). To jedyne w Polsce miejsce, gdzie w zasięgu 10 minut spaceru jest duże centrum handlowe miasta, miejsce dla imprez i rozrywek kulturalnych, nabrzeże portowe, a nawet piaszczysta plaża przyległa do basenu jachtowego. Stąd można również popłynąć statkiem wycieczkowym na półwysep Helski lub do Gdańska. 

Skwer Kościuszki, molo Gdynia - największe atrakcje

Skwer Kościuszki zaczyna się przy zbiegu ulicy Świętojańskiej i 10 Lutego, prowadzi w stronę morza i przechodzi w Molo Południowe zbudowane na sztucznym półwyspie. To tutaj znajdują się największe atrakcje Gdyni. Formalnie część wychodząca w morze nosi adres Alei Jana Pawła II. 

Niszczyciel ORP "Błyskawica" - zbudowany 1935/36 roku w Anglii, od 1937 w służbie Polskiej Marynarki Wojennej i jest najstarszym okrętem tej klasy na świecie. Walczył pod Narvikiem, Dunkierką, pływał w konwojach przez Atlantyki, brał udział w inwazji w Normandii. Od 1976 jako muzeum zacumowany przy Skwerze. www.orpblyskawica.com.pl

Dar Pomorza GdyniaSzkolna fregata "Dar Pomorza" - zbudowana w 1909 roku w Hamburgu (skończyła zatem 100 lat), została zakupiona w 1929 r. przez społeczeństwo Pomorza dla Morskiej Szkoły w Gdyni. Ponad pół wieku służyła celom szkoleniowym, rozsławiając jednocześnie imię Polski na całym świecie. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych żaglowców. Obecnie, jako muzeum udostępniona do zwiedzania.  www.cmm.pl

Aleja Statków - miejsce na końcu Skweru, gdzie wmurowano płyty upamiętniające odwiedziny Gdyni przez największe wycieczkowce. Statki przybijają do Nabrzeża Francuskiego. Zdarza się, że jednego dnia potrafią zawinąć nawet trzy wielkie "cruisery". Wtedy np. z 10 tys. pasażerów, głównie ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej, większość schodzi na ląd i jedzie autokarami na zwiedzanie Gdańska lub Malborka.

Akwarium Gdynia Sala MokraAkwarium Gdyńskie - jest największym tego typu obiektem w Polsce. Jedną z licznych jego atrakcji jest m.in. żywa rafa koralowa - największa w Polsce. Zbiory są profesjonalnie przygotowane i eksponowane dla potrzeb zwiedzających - nic dziwnego, że można godzinami podziwiać egzotyczne, niesamowite okazy stworzeń morskich i roślin. Bardzo ciekawe są także makiety dna morskiego. Atrakcja która bije rekordy popularności jest tzw. MOKRA SALA w której można osobiście dotknąć i pogłaskać swobodnie pływające ryby. Więcej www.akwarium.gdynia.pl

Planetarium.  Ile razy każdy z nas spoglądał w nocne niebo poszukując np. Wielkiego Wozu? Może zastanawialiśmy się też nad wpływem gwiazd na nasze życie? O prawdach i mitach związanych z kosmosem widzianym z Ziemi można zapoznać się w bardzo ciekawym miejscu - sali projekcyjnej Akademii Morskiej w Gdyni. Tytułowe planetarium - to urządzenie emitujące ponad 4800 gwiazd, kontury gwiazdozbiorów, planety i wiele innych elementów opisujących kosmos. Prezentacje są prowadzone w taki sposób, że szybko dajemy się oczarować magią wszechświata z jednej strony, a z drugiej staje się on bliższy i bardziej zrozumiały. Gdynia, al. Jana Pawła II 3 (na wysokości wejścia do Basenu Żeglarskiego - widać charakterystyczną kopułę sali). 

Przystań jachtowa - tutaj, spacerując nabrzeżem podziwiać możemy różne "obiekty" pływające: od małych żaglówek i specjalistycznych niekiedy łodzi - po pełnomorskie jachty i olbrzymie motorówki , których załogi zrobiły postój w Gdyni. Obecnie przytań, największa w Polsce, mieści do 25 jednostek, ale planowana jest jej dalsza rozbudowa.

Muzeum Miasta Gdyni
- to pierwsze w Polsce muzeum, które zbudowano po wojnie od podstaw. Zgodnie ze współczesnymi trendami angażuje u zwiedzających większość zmysłów: wzrok, słuch, dotyk... Ekspozycje pokazują realne sceny z kolejnych etapów życia tego dynamicznego miasta. Plaża z prawdziwym piaskiem i chata rybacka z prawdziwej łodzi. Sklep z lat trzydziestych, do którego można zajrzeć i siedzenie trolejbusu - nader często zajmowane przez najmłodszych, zawzięcie kręcących kierownicą. A wszystkiemu towarzyszą dźwięki miasta, szum morskich fal i odległe krzyki mew... Całość jest tak pomyślana, by zwiedzanie było odkrywaniem coraz to nowych, zaskakujących ekspozycji, prawdziwych eksponatów pobudzających wyobraźnię u młodszych i starszych.  Zapraszamy na wspaniałą wycieczkę!
Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1  www.muzeumgdynia.pl

Plaża miejska. Być nad morzem, choćby godzinę i nie pospacerować jego brzegiem? Tutaj można też i poleżeć i wykąpać się, a 15 minut później robić zakupy na słynnej ulicy Świętojańskiej. Lub przejść się dalej Bulwarem Nadmorskim.

Muzeum Marynarki Wojennej. Bogate zbiory różnego rodzaju broni, często unikalne eksponaty: działa, armaty, torpedy, samoloty, helikoptery i inne. Uwaga - z naturalnych powodów mężczyźni potrzebują więcej czasu na obejrzenie tej ekspozycji - dłużej podziwiają szczegóły techniczne sprzętu... Adres: ul.Sędzickiego 3 www.muzeummw.pl

Polecamy widok z kosmosu - mapa w wersji "satelita". Strzałka wskazuje fonntannę widoczną na załączonym zdjęciu.

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner