Szymbark atrakcje - Odwrócony Krzywy, Dom Najdłuższa Deska i inne

Szymbark atrakcje - Odwrócony Krzywy, Dom Najdłuższa Deska i inne

Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12, pomorskie
Miejscowość Szymbark
Kontakt
58 684 69 33

Centrum Edukacji i Promocji Regionu Odwrócony Dom- Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12, tel. 58 684 69 33,   Czynne 9-19 (kwiecień - wrzesień). Poza sezonem 9-17.

To tutaj znajdziemy zaskakujący, słynny już w całej Polsce i nie tylko Dom Stojący na Głowie. "Odwrócony Dom" , "Krzywy Dom" - nazywany jest przeróżnie. Sprawia niesamowite wrażenie, szczególnie wewnątrz. Wszystkie bowiem sprzęty i elementy wyposażenia są także odwrócone. W takich warunkach nasz błędnik "nabiera wątpliwości" i zachęca byśmy także stanęli na głowie...

Szymbark - atrakcje na Kaszubach

Najdłuższa deskaAle to tylko jedna z atrakcji przygotowanych na miejscu przez Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Mamy tutaj jeszcze Najdłuższą na Świecie Deskę! Oficjalnie sprawdzona i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, waży ponad 1100 kg i mierzy 36m 83 cm. Utrzymała ten rekord do 2009 r. Stała też się głównym elementem Stołu Noblisty - na pamiątkę nagrody dla Prezydenta Lecha Wałęsy. O sprawną organizację i przeprowadzenie bicia rekordu zadbała firma Danmar - właściciel terenu, na którym znajduje się CEPR. Szczegóły operacji robią wrażenie - aby je poznać - zapraszamy na miejsce!

Nowa rekordzistka z Szymbarka - Najdłuższa Deska na Świecie - powstała w 2012 roku osiągając długość 46,53 cm

Pociąg ZesłańcówKolejna ciekawostka to Dom Sybiraka - zbudowany ok. 240 lat temu przez polskich zesłańców. Podarowany przez polską wspólnotę z okolic Irkucka (wieś Zapleskino) jest oryginalnym świadkiem bolesnej, tragicznej historii. Przygotowana z pietyzmem rekonstrukcja obozowych warunków sowieckiego łagru - robi niesamowite wrażenie nawet na młodych ludziach. Tu łatwiej zrozumieć dawne słowa jednego z obozowych strażników: "Nie damy wam zdechnąć, nie damy wam żyć.." Tuż obok można wejść do wagonów ciągniętych przez lokomotywę zmierzającą na wschód...

Bunkier Gryfa PomorskiegoI dorosłych i dzieci intryguje także Bunkier Gryfa - Tajnej Organizacji Wojskowej, działającej na Pomorzu podczas II Wojny Światowej. W zrekonstruowanej ziemiance, pełnej tajemniczych zakamarków, zobaczyć można wiele oryginalnych elementów partyzanckiego wyposażenia. Tam, pod ziemią, akustycznie przygotowany nalot samolotów nabiera innego wymiaru, można poczuć się nieswojo. Bunkier jest rekonstrukcją obiektu "Ptasia Wola". Druga rekonstrukcja - w oryginalnym miejscu - znajduje się koło Mirachowa, na terenie rezerwatu Lubygość - tutaj

Majsterkowiczów, i nie tylko, zainteresują z pewnością oryginalne eksponaty z Muzeum Ciesielnictwa. Bodaj dwustuletnia tokarko - kopiarka do wyrobu szprych w dawnych wozach, czy nożna wiertarka dentystyczna (150 lat - bagatela!) robią wrażenieniezależnie od zawodu oglądających. Większość narzędzi, także rolniczych, furmańskich i gospodarstwa domowegopochodzi ze zbiorów p. Franciszka Kowalewskiego - z dziada pradziada cieśli i stolarza.

Widok od wejściaW trakcie zwiedzania obiektu można odetchnąć, gospodarze zadbali o atrakcje i wygodę gości - niezależnie od wieku. Można popatrzeć na szemrzący strumyk, posilić się, pospacerować, posłuchać kapeli, popatrzeć na występy - zależnie od okazji. Dzieci okupują zwykle specjalnie przygotowane, drewniane atrakcje placu zabaw. Z zapałem starają się także prześcignąć dorosłych w łowieniu ryb w specjalnym basenie. Aby nie czuć presji czasu warto zarezerwować na zwiedzanie całego, obszernego terenu Centrum - przynajmniej kilka godzin. Dobrym pomysłem jest też wyprawa większą grupą - z pewnością będzie udana.

Szymbark CEPR - rekreacyjne łowienie rybCałe Centrum Promocji spełnia rolę tętniącego życiem i turystyczną rozrywką skansenu. Zabytkowe, często muzealne eksponaty są tutaj inspiracją dla wielu ciekawych opowieści z historii Kaszub i Polski. Sądząc po reakcjach i zachowaniu zwiedzających - nikt się tutaj nie nudzi - nawet wymagająca młodzież szkolna.

 

Noclegi w pobliżu - agroturystyka, domki letniskowe, pensjonaty, pokoje gościnne, ośrodki - kliknij wybraną miejscowość (w odległości):

Zapraszamy na Kaszuby, na atrakcje w Szymbarku!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner