Ferie w Muzeum Narodowym

Ferie w Muzeum Narodowym

Gdańsk, ul. Toruńska 1 Muzeum Narodowe, pomorskie
Miejscowość Gdańsk
Kontakt
Termin

A może ferie zimowe w Muzeum? Czeka na was do odkrycia świat pełen sztuki i historii, gdzie nie grozi nuda. Na zajęciach dowiecie się:
- jak pozować do portretu,
- co wspólnego ma Józef Wybicki z teatrem i banknotami
- skąd w muzeach biorą się eksponaty
- czy drzewo genealogiczne rośnie w parku.

Zapraszamy grupy zorganizowane, także nieformalne.

Ferie zimowe 2025 w Muzeum Narodowym w Gdańsku

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ

Co nam powie portret (kl. I-III SP)
W muzeum można czasem poczuć się nieswojo – nasze ruchy śledzi wiele par oczu. Należą do sportretowanych na obrazach osób. Nie ma się jednak czego obawiać! Zapewniamy, że portrety z naszych zbiorów są bardzo sympatyczne i z chęcią o sobie opowiedzą. Dowiecie się od nich ile jest rodzajów portretów, jak się do nich pozuje, z jakich okazji je zamawiano i co można z nich wyczytać. Zajęcia z częścią plastyczną.

Wędrówka tropem uciekających eksponatów (kl. I-III SP)
Gdy pierwszy raz jesteście w muzeum, wszystko może wydawać się zagadkowe lub niezrozumiałe. Po co właściwie są muzea? Skąd biorą się eksponaty? Jak się o nie dba? Aby zacząć przygodę z muzeum, zabierzemy cię w wędrówkę tropem uciekających eksponatów. Żeby dowiedzieć się, gdzie się podziały, będziecie musieli sprawdzić kilka muzealnych zakamarków i wykonać zadania. Zajęcia z elementami ruchowymi.

Diabeł tkwi w szczegółach (kl. IV-VI SP)
Widzieliście kiedyś diabła? Jest kudłaty, ma rogi i kopyta czy może lata na motylich skrzydłach? W naszym muzeum jest ich sporo, a każdy jest inny. Razem przemierzymy muzealne sale, starając się wytropić wszystkie ukryte w nich diabły i przy okazji dowiemy się, na jak różne sposoby wyobrażali je sobie ludzie w dawnych czasach.

Pobożni i cnotliwi? Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (Szkoły ponadpodstawowe)
Dawni gdańszczanie byli pobożnymi chrześcijanami i cnotliwymi członkami miejskiej społeczności. A przynajmniej chcieli, aby tak o nich myślano. Patrycjat i rada miasta nie ustawały w wysiłkach wykreowania wizerunku własnego oraz Gdańska, a potężnym narzędziem, które im w tym pomagało była sztuka. W trakcie zajęć sprawdzimy jak zmienił się Gdańsk i jego mieszkańcy od średniowiecza po czasy nowożytne. Dowiemy się jaki wpływ na te zmiany miała reformacja i nowożytne idee oraz co wspólnego ma czterystuletni portret ze współczesnymi mediami społecznościowymi.

Jak ugryźć sztukę? (Szkoły ponadpodstawowe)
Wizyta w muzeum kojarzy się tylko z przechodzeniem przez kolejne sale i oglądaniem starych przedmiotów, które nic nikomu nie mówią? A gdyby tak wgryźć się w sztukę? W czasie zajęć opowiemy o tym, jak patrzeć na dzieła sztuki, żeby je lepiej zrozumieć. Pokażemy i wyjaśnimy czym są gatunki malarskie, alegorie i symbole oraz środki artystyczne, takie jak kompozycja, perspektywa czy światłocień. Wiedzę wypróbujemy w praktyce ćwicząc analizę dzieł na ekspozycji.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej MNG, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- dla kogo: klasa I-VIII SP i szkoły ponadpodstawowe
- termin: wtorek-piątek, godz. 11:15, 12:45, 14:15
- czas trwania: 60 min
- koszt zajęć: 300 zł od grupy
- koszt biletów: 1 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie
- wstęp bezpłatny dla opiekuna (1 opiekun na 10 uczniów)
- limit uczestników: min. 10 osób
- rezerwacja: zapisy@mng.gda.pl   

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner