Festiwal Truskawek Kaszubskich 2024

Festiwal Truskawek Kaszubskich 2024

Chmielno, ul. Grzędzickiego 32 stadion gminny, pomorskie
Miejscowość Chmielno
Kontakt
Termin

UWAGA - został zmieniony termin na dzień 23 czerwca 2024 roku, Zmiana jest podyktowana m.in szybszym dojrzewaniem owoców. Wydarzenie w najbardziej truskawFestiwal Truskawek Kaszubskich 2024 - fot. GOK Chmielnokowej gminie na Kaszubach – w Chmielnie - odbędzie się tradycynie na stadionie gminnym.

Zapraszamy konsumentów zainteresowanych świeżymi i przetworzonymi truskawkami z Kaszub i innymi wysokiej jakości produktami z regionów Polski. Odbędą się też liczne konkursy, pokazy kulinarne, a ich tematem przewodnim będą oczywiście truskawki kaszubskie. Stałym, corocznym punktem programu Festiwalu jest bicie - dotychczas zawsze z powodzeniem - kolejnego rekordu. W edycji 2024 roku rekord ma dotyczyć jak największej ilości usmażonych pankejków (puszystych placków) z musem truskawkowym. Więcej o rekordach w poprzednich latach - na dole artykułu..

Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego - Mieczysława Struka, Starosty Kartuskiego - Bogdana Łapy oraz Wójta Gminy Chmielno - Michała Melibrudy. Organizatorem Festiwalu jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Chmielnie.

Tegoroczne regulaminy i zgłoszenia (formularze) - są tutaj

Festiwal Truskawek 🍓🍓 Kaszubskich - PROGRAM 2024

godz. 12:00 początek kiermaszu, przygotowania do ustanowienia Rekordu Polski w wykonaniu kucharza Łukasza Konika

godz. 14:00 oficjalne otwarcie i rozpoczęcie Festiwalu

występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie
● I truskawkowy pokaz kulinarny z degustacją w wykonaniu kucharza Sebastiana Cichego
●  DOMIBAJLANDIA - strefa truskawkowych animacji dla dzieci i rodziców
● II truskawkowy pokaz kulinarny z degustacją
warsztaty wyplatania wianków sobótkowych
prezentacja konkursowych „truskawkowych kreacji”
koncert Zespołu Kameralnego BRASS BAND
realizacja III truskawkowego pokazu kulinarnego z degustacją
przygotowanie i przeprowadzenie do konkursu: „wybory królowej truskawek kaszubskich”
ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród

godz. 18:00 ustanawianie Rekordu Polski w największej liczbie pancakes z truskawkami kaszubskimi i wspólna degustacja

godz. 19:00 Gwiazda wieczoru - wystąpi WITKE HARMONY

godz. 20:00 Rozpalenie sobótkowego ogniska, puszczanie wianków na jeziorze Kłodno

Podczas Festiwalu odbędą się 4 tradycyjne konkursy:

🏆 Konkurs im. Heleny Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najlepszy produkt z truskawek kaszubskich w roku 2024 (formularz zgłoszeniowy)
🏆 Konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko VIII Festiwalu Truskawek Kaszubskich "Truskawki Kaszubskie w roli głównej" (formularz zgłoszeniowy)
🏆 Konkurs "Truskawkowa Kreacja" (formularz zgłoszeniowy)
🏆 Konkurs ,,Królowa Truskawek Kaszubskich'' (formularz zgłoszeniowy)

Stałym, corocznym punktem programu Festiwalu jest bicie - dotychczas zawsze z powodzeniem - kolejnego rekordu. W edycji 2024 roku rekord ma dotyczyć jak najwięszej ilości usmażonych pankejków (puszystych placków) z musem truskawkowym.Więcej o rekordach w poprzednich latach - poniżej.

Jaka pogoda będzie towarzyszyć 23 czerwca 2024 Festiwalowi w Chmielnie?  Prognozy zmieniają sie w tym roku jeszcze mocniej ... Wstępnie zapowiadane są temperatury w okolicach 15-16 stopni Celsjusza oraz niewielkie opady deszczu. Mamy jednak nadzieję na poprawę .... 

Festiwal Truskawek Kaszubskich - fot. Urząd Gminy Chmielno

Rekordy Festiwalu Truskawek w Chmielnie

Tradycją Festiwalu jest bicie rekordów kulinarnych. I tak np.:

🍓 W 2023 roku zespół kucharzy prowadzony przez Łukasza Konika pobił kolejny rekord przygotowując tysiąc racuchów z truskawką kaszubską.

🍓 W 2022 roku grupa kilkunastu pasjonatów (z udziałem wójta Chmielna - Michała Melibrudy) przygotowała w ciągu godziny 1727 knedli z truskawkami. W zespole, któremu przewodził Łukasz Konik, znalazło się oczywiście wiele niezastąpionych pań z kół gospodyń wiejskich. Pyszne knedle zostały skonsumowane m.in przez dopingującą publiczność.

🍓 W 2021 roku ustanowiono rekord w lepieniu pierogów na czas. 10 pań z kilku miejscowych kół gospodyń wiejskich w ciągu ulepiło w ciągu 1 godziny aż 2592 sztuki. Jakość wykonania pierogów została zweryfikowana procesem ich gotowania.

🍓 W 2019 roku Łukasz Konik z pomocnikami (Anną Fotygą, Michałem Melibrudą oraz Zbigniewem Zarudzkim) ustanowił wynikiem 100,15 kg rekord Polski na największą konfiturę truskawkową.

Truskawka Kaszubska

Truskawka Kaszubska - po kaszubsku: Kaszëbskô malëna - jest oficjalnym produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne, posiada kilka wyróżniających ten smaczny owoc cech:

kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty kształt
sercowaty przekrój podłużny, zaś poprzeczny - okrągły
cienka, ciemnoczerwona, lekko błyszcząca skórka z pestkami
intensywnie czerwony miąższ
słodki, aromatyczny smak

Podobnie jak w przypadku winogron, tak i w przypadku Truskawki Kaszubskiej, kluczowy jest tutaj mikroklimat Kaszub. Znaczącą rolę odgrywają chłodne noce i ciepłe, czasem wręcz upalne dni. Truskawki uprawiane na nasłonecznionych stokach wzgórz morenowych Kaszub charakteryzują się większą zawartością cukru.  

👉 Truskawkobranie na Złotej Górze koło Kartuz - jest tutaj
👉 Ciekawostki o truskawkach 🍓🍓, rekordy i ich walory - są tutaj
👉 Atrakcje w Chmielnie i okolicach - są tutaj
👉 Noclegi w Chmielnie - są tutaj

Zapraszamy na pyszny Festiwal Truskawki Kaszubskiej Chmielno 2024!

Galeria
Załaczniki
Truskawkowa-kreacja-regulamin konkursu-2024 Najlepszy-produkt-z-truskawek-kaszubskich-regulamin konkursu-2024 Truskawka-w-roli-glownej-stoisko-regulamin konkursu -2024 Krolowa-truskawek-kaszubskich-regulamin konkursu-2024
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner