Chmielno - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Chmielno - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Chmielno

Herb ChmielnaChmielno - urocza i słynna miejscowość kaszubska. Nazywana "Perełką Pomorza", często zajmuje Chmielno - fot. A. Sochapierwsze miejsce w plebiscytach na najatrakcyjniejszą turystycznie małą miejscowość Pomorza. Prawie cały teren gminy Chmielno jest prawnie chroniony, a to z racji położenia w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wczasowicze i turyści doceniają te walory o różnych porach roku. Ciekawych historii tej ziemi ( i krajobrazów) - zapraszamy do lektury legendy o Chmielnie - patrz tutaj.

Okolice Chmielna - Noclegi pod Gruszą tel. 506 737 348W okolicy mamy jeszcze mniejsze, ale także pięknie położone miejscowości, m.in Łapalice, Sznurki, Zawory. Zobaczmy co warto zwiedzić i obejrzeć w okolicy. Oto atrakcje turystyczne:

Noclegi - (kliknij): Brodnica Dolna (9 km), Chmielno, Grzebieniec (7 km), Kożyczkowo (4 km), Maks (6 km), Miechucino (6 km), Ręboszewo (5 km), Sznurki (4 km), Zawory (3 km)

Atrakcje w Chmielnie

Ceramika Kaszubska Neclów - Chmielno. Słynna rodzina Neclów od 1Przy wejściu do warsztatu0 pokoleń prowadzi Przy kole garncarskimwarsztat garncarski, w którym przy odrobinie szczęścia można również samemu spróbować tego fachu. Oprócz prezentacji toczenia na kole garncarskim można również zobaczyć pokaz ręcznego malowania (nie każdego dnia). Na piętrze znajduje się ekspozycja obejmująca sto lat pracy trzech pokoleń. Na dole, przy dawnym piecu ceramicznym prowadzona jest sprzedaż pięknie wykonanych naczyń i innych drobiazgów z bieżącej produkcji.
Historia rodu, bardzo bogata i ciekawa zawiera również epizod wizyty w 1923 roku Prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego, który z zainteresowaniem zapoznał się z mistrzowskim warsztatem rodziny Neclów. Ale szacownych gości było tu więcej. I bywają do dziś.

Chmielno, ul. Gryfa Pomorskiego 65, tel. 58 684 22 89.

Muzeum i warsztat czynne 9.00 -18.00.
Więcej: www.necel.pl

 

 

Tradycje ceramiczne rozwija także druga firma w Chmielnie - Ceramika Genius. Łączy ona Genius Ceramika Chmielno Kaszubytradycyjną Chmielno - Ceramika Geniuswiedzę z możliwościami współczesnej techniki. Dzięki stosowaniu odpowiednich materiałów i specjalnych technologii wypalania - naczynia z Geniusa można bezpiecznie używać w zmywarkach i mikrofalach. Jeśli dodamy do tego atrakcyjne wzory - otrzymamy rzeczy piękne i praktyczne, poszukiwane także przez Ceramika Geniusklientów z Niemiec i Szwecji. Ale jedną z największych atrakcji, oprócz sklepu firmowego, jest możliwość własnoręcznego wykonania garnuszka lub dzbanka. Wystarczy podpatrzeć, posłuchać i ... spróbować samemu! Taka pamiątka, nawet po latach ma w sobie "coś".
Uwaga! Szczególnie wycieczki prosimy o wcześniejszy kontakt. Aby nie zabrakło materiału...  Więcej zdjęć - jest tutaj
Ceramika Genius, Chmielno, ul. Akacjowa 18
tel./fax  58 684 23 47, tel. 602 730 085     

 

Bar Szwagier ChmielnoJedzenie. Podczas każdej wycieczki warto się gdzieś zatrzymać, odetchnąć i coś zjeść. Polecamy sympatyczną Restauracyjkę Szwagier przy ul. Świętopełka 16 w Chmielnie. Ta mała restauracyjka tradycyjnie już lat zaprasza na taras skąd można podziwiać krajobraz jeziora Białego. W gustownie Bar Szwagier w Chmielnieurządzonym wnętrzu (20 miejsc) można się schronić przed niepogodą, a nawet urządzić małe przyjęcie okolicznościowe - np. urodziny, imieniny. Za obiad (przeciętnie 25 - 35 zł za 2 osoby) możemy zapłacić kartą VISA lub MasterCard. Bar Szwagier, oferujący m.in dania z ryb,  jest czynny przez cały rok, zwykle w godzinach 10 - 23. Uśmiechnięta obsługa i dobre przepisy kulinarne gwarantowane!

Jeszcze bliżej jeziora, nad samym jego brzegiem, znajduje się sezonowa smażalnia ryb. Zjemy tutaj pyszne ryby jeziorne i morskie. Lokal jest jest czynny od 1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach 12-21. Warto spróbować - smacznego!

Restauracyjka Szwagier, Chmielno, ul. Świętopełka 16,  
tel. 513 149 543 (zamówienia i catering), tel. 502 244 944

 

 

Stanica Wodna Chmielno wypożyczalnia sprzętu wodnegoStanica wodna w Chmielnie wypożyczalnia barJeziora - są prawdziwym skarbem gminy Chmielno. Nie są zbyt duże, ale wystarczające do uprawiania windsurfingu czy rekreacyjnego żeglowania. Połączone kanałami tworzą malownicze szlaki do turystyki wodnej. W samym Chmielnie powstała w 2012 roku ładna Stanica Wodna i Pensjonat - przy ośrodku wypoczynkowym Świt nad jeziorem Białym.
Działająca na miejscu wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje kajaki, rowery wodne, łódki, żaglówki, deski surfingowe oraz klasyczne rowery turystyczne. Goście stanicy wodnej z pewnością docenią komfortowe noclegi z wyżywieniem. Wszystkie pokoje i apartamenty mają widok na jezioro... Dalsze informacje i zdjęcia - są tutaj

Stanica Wodna, Chmielno, ul. Grodziska 1
tel. 503-060-704; 502-259-760

Kino za Rogiem im Zbyszka Cybulskiego w Chmielnie należy do ogólnopolskiej sieci kameralnych sal multimedialnych, które są miejscem m.in projekcji filmów w dobrej, cyforwej jakości. Oprócz tego kino gości szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Warto zapoznać się z jego kalendarzem imprez - tutaj.  Nazwa kina nawiązuje do znaczącego wydarzenia towarzyskiego (w skali całej Polski) z 1960 roku. W miejscowym kościele wzięli wówczas ślub: Elżbieta Chwalibóg  i Zbigniew Cybulski.

 

Mini Skansen u Słodkiego - zaprasza na podróż sentymentalną związaną z instrumentami muzycznymi oraz narzędziami rolniczymi. Założyciel i właściciel skansenu, Pan Kazimierz Gruenholz, zgromadził w nim m.in kolekcję ponad 100 ustnych harmonijek i innych instrumentów, a także maszyn i przedmiotów używanych w przeszłości w pracach polowych lub gospodarskich.
Chmielno, ul. Nad Stawem 30,  tel.: 692 055 026 (należy umówić się przed wizytą).

 

Park Kamienny - oryginalny skwer wypoczynkowy nad jeziorem Kłodno, zbudowany przy wykorzystaniu ok. 300 ton kamieni, kostki brukowej oraz dPark Kamienny Chmielnorewna. Jego pomysłodawcą był związany z Kaszubami profesor Edward Sitek z ASP w Gdańsku.  Park wygląda z daleka jak rzeka kamieni spływająca do jeziora, które tworzy falę - wspartą na palach scenę w formie łuku. Całość pełni rolę otwartego amfiteatru na ok. 600 osób.  Świetnie nasłoneczniony stok jest dobrym puntem widokowym na jezioro Kłodno i okolice.

 

Pieczenie chleba - pysznego! Jest takie miejsce w Chmielnie na Kaszubach, gdzie warto przyjechać z całą klasą na 1, 2 lub trzydniowy pobyt. W bardzo wygodnych i bezpiecznych warunkach dzieci mogą poznać poprzez zabawę elementy wiejskiego życia i ciekawych tradycji.
Kompleks Wypoczynkowo-Konferencyjny U CHŁOPA, oprócz noclegów oferuje:
■ pokazy pieczenia chleba, robienie masłaAgroturystyka U Chłopa - noclegi, pieczenie chleba, wypoczynek
■ przejażdżki wozem, możliwość zorbienia ogniska
■ gotowanie zupy z dyni, zabawy i warsztaty (paierowa łąka!)
■ zwiedzanie muzeum ceramiki, malowanie na szkle
■ bliskie spotkania z krową, owcą 

Ciekawa oferta edukacyjna dla szkół - w formie zajęć warsztatowych - jest tutaj, natomiast propozycja imprez integracyjnych - jest tutaj

Chmielno
tel. 604 595 158, tel. 58 684 23 32
e-mail: info@uchlopa.com
www.uchlopa.com
 

Truskawki - to sezonowy skarb tej okolicy. W Chmielnie i pobliskichKaszubska Truskawka miejscowościach znajduje się dużo plantacji tych pysznych i wartościowych owoców. Kulminacyjnym momentem sezonu na truskawki kaszubskie  (nazwa zastrzeżona unijnym certyfikatem) jest odbywający się co roku w Chmielnie Festiwal Truskawek Kaszubskich połączony zazwyczaj z biciem smakowitego rekordu. Szczegóły tej smakowitej imprezy - są tutaj 

Atrakcje w okolicach Chmielna

Camping TamowaGóra Biskupia - coraz bardziej znana jako Góra Tamowa - od nazwy popularnego, bardzo ładnego kempingu znajdującego się w miejscowości Zawory koło Chmielna. Kemping wchodzi w skład kompleksu wypoczynkowego Tamowa.

Zdjęcie po lewej przedstawia obiekty kompleksu - pensjonat, domki letniskowe, kemping oraz stanicę wodną nad jeziorem Kłodno. Zdjęcie po prawej - to widok  na jezioro Rekowo - z wierzchołka Góry Tamowa..

 

Góra Sobótka - świetne miejsce piknikowe z widokiem na Jezioro Brodno Małe. Wejście na szczyt prowadzi od strony drogi Ręboszewo - Chmielno, po prywatnym terenie. Stroma droga wiedzie na samą Górę Sobótkę, gdzie znajduje się stylowy wiatrak mieszczący kameralną kawiarnię Wiatrakcje - tutaj. Samo Ręboszewo jest malutką miejscowością, położoną nad czystymi jeziorami, które lubią wędkarze i kajakarze. Dobry, bezpośredni dojazd z Kartuz to kolejny atut tego miejsca jako bazy noclegowej - dla wypoczynku i wycieczek krajoznawczych po Kaszubach. 

Więcej fotografii z Ręboszewa - jest tutaj

Wiatralcje - apartament, domki i kawiarnia na Górze SobótkaKawiarnia Wiatrak Ręboszewo Kaszuby

 

Kajakiem - zwiedzać możemy słynne Kółko Raduńskie Między Chmielnem a Zaworami- malowniczaą trasę wiodąca przez 25 zbiorników wodnych na przestrzeni ok. 40 km, ułożonych w kształt nieregularnego naszyjnika. Czas wygodnego spływu tym atrakcyjnym szlakiem to 2-3 dni. Komfortu wypoczynku dopełnia świetna baza noclegowa i zaopatrzeniowa, będąca na wyciągnięcie ręki. Woda ma najczęściej II klasę czystości i nadaje się do uprawiania różnych sportów wodnych.

Chmielno jest świetną bazą wodnych rozrywek. Miejscowe ośrodki dysponują dużym wyborem sprzętu pływającego: kajaków, żaglówek i rowerów wodnych. Na miejscu jest także plaża i kąpielisko miejskie.

 

Na narty zapraszamy do najsłynniejszegoKoszałkowo - pod Wieżycą kaszubskiego ośrodka "Koszałkowo" w Wieżycy (ok. 12 km od Chmielna) Obiekt posiada stok (o długości 300 m) z trzema trasami zjazdowymi oraz górką z dwoma torami do snowtubingu. Jest także miejsce do treningu dla początkujących. Na miejscu działa profesjonalna szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz zaplecze gastronomiczne. Stok jest oświetlony, naśnieżany, ratrakowany i znajduje się pod opieką ratowników GOPR. Jazdę zaś uprzyjemnia muzyka z głośników.
Wieżyca Koszałkowo
Wieżyca k/Szymbarka, ul. Górska 15, tel./fax 58 684 38 16      

 

Parki atrakcji w Stryszej Budzie koło Mirachowa.
Kaszuby to nie tylko piękne krajobrazy, ale także zabytki i ciekawostki stworzone ludzką ręką. W Stryszej Budzie jest ich całe mnóstwo.

Kaszubski Park Miniatur przedstawia ponad 70 starannie wykonanych miniatur Kaszubski Park Miniatur - Strysza Budanajsłynniejszych budowli ze świata, Polski i w szczególności - z regionu Kaszub. Jedna, wspólna skala 1:25, w jakiej są wykonane wszystkie makiety pozwala przy okazji na ciekawe porównanie wielkości oryginałów.
Na terenie Parku są także inne ciekawostki: Zamek Strachu, Gabinet Śmiechu oraz Bajkowa Kraina z postaciami (ponad 60 figur) bohaterów słynnych bajek.
Wśród udogodnień są m.in bezpłatny parking, sklepik, gastronomia z WC, plac zabaw dla dzieci itp.

Kaszubski Park Gigantów gromadzi przedmioty i figury w nadludzkim rozmiarze. Są tu modele ogromnych owadów, ryb i ptaków, a także zwariowanych krasnali w rozmiarze XXL. Jest klasyczny monster truck oraz oryginalny samolot Tu-134 (o długości blisko 40 metrów), który można zwiedzać łącznie z kabiną pilotów.
Bardzo chętnie fotografowane są także olbrzymie przedmioty codziennego użytku. Więcej...

Kaszubski Gracik - jest wystawą przeróżnych pojazdów - bajkowych i filmowych - w skali 1:1. W tym wyjątkowym miejscu zgromadzono już kilkadziesiąt różnych pojazdów i modeli. Część z pewnością zainteresuje dzieci, część zaś przyciągnie uwagę fanów motoryzacji. Zebrane auta są podzielone na kilka kategorii, w tym:

słynne pojazdy z bajek i baśni
kultowe samochody z czasów PRL
nietypowe pojazdy filmowe
krążowniki szos z hollywoodzkich produkcji. Więcej o Parku...

Kaszubski Park Miniatur, Park Gigantów, Kaszubski Gracik
Mirachowo - Strysza Buda, ul. Kartuska 30
tel. 505 136 658, 502 499 106
www.kaszubskiparkminiatur.com.pl
e-mail: KaszubskiParkMiniatur@wp.pl

 

 

Sanktuarium w SianowieSanktuarium Sianowo - nad jeziorem Sianowskim (ok. 24 km od Chmielna), słynie z figury cudownej Matki Bożej z XV wieku, koronowanej w 1966 na Królową Kaszub. Stało się to dekretem papieskim Pawła VI. Madonna Sianowska wyraźnie znajduje się pod opieką Opatrzności, bowiem trzykrotnie przeżywała pożary świątyni. Dopiero w 2002 roku uległa uszkodzeniu podczas próby kradzieży. Dalej jednak obecna, przyciąga tłumy pielgrzymów, szczególnie podczas dwóch dorocznych odpustów. Więcej...

 

Zamek Łapalice - niesamowita, betonowo-ceglana budowla, z przyległym rozległym wykopem pod staw, otoczona długim, wysokim murem z betonu. Zamek ma dwanaście wież ( na Zamek Łapalice - fot. Artur Sochapamiątkę 12 apostołów, lub 12 miesięcy ), obronny barbakan, kaplicę oraz salę balową ponad pomieszczeniem basenu. Zbudowany na początku lat 80 XX wieku przez gdańskiego rzeźbiarza, który nie udźwignął ciężaru tej inwestycji - niszczeje powoli wzbudzając ciekawość u turystów miejscowych i zagranicznych. Przeznaczenie fortecy jest do dzisiaj nieznane i utrzymywane w tajemnicy. Na pewno nie miał to być ani hotel, ani restauracja - wg pozwolenia na budowę miała to być ... willa. Wyposażenie wewnętrzne zamku zostało także w dużym stopniu przygotowane (m.in stylowe meble) jednak pozostało w magazynach właściciela...
Wstęp na teren zamku jest wzbroniony, ogrodzenie starannie doglądane, ale aktualne zdjęcia tej budowli są dosyć powszechne. Warto się pośpieszyć by zobaczyć na własne oczy ogrom wykonanej pracy - np. wszystkie sufity mają wykonane ze sklejki kasetony.

Ze względu na ogromną popularność budowla doczekała się formalnej, specjalnej zgody na dokończenie inwestycji.

Dojazd np. z Chmielna.w kierunku Kartuz. Gdy droga przestanie się wspinać do góry, po prawej stronie zobaczymy drogowskaz "Bryczki - ul. Zamkowa" . Tutaj trzeba skręcić. Po przejechaniu ok. 1,5 kilometra, wąską, asfaltową drogą zjedziemy w dół i skręcamy w lewo - jadąc do góry zobaczymy wkrótce strzeliste wieże zamku. Więcej...

W Łapalicach można skorzystać z jJazda konna FIORD Chmielno Łapaliceazdy konnej oferowanej przez Stajnię Fiord (tel. 603 452 401),  która oferuje także Kąpielisko przystań wypożyczalnia nad jeziorem Rekowoprzejażdżki bryczką i wozem drabiniastym, a w zimie kuligi.
Na miejscu znajduje się także duża hala namiotowa - ujeżdżalnia - o powierzchni 800 metrów kwadratowych.

Lubiących wodę zapraszamy do wypożyczalni sprzętu wodnego oraz na kameralne kąpielisko i przystań nad jeziorem Rekowo.

  Informacje, aktualności i filmy Stajni Fiord na FB  - są tutaj
  Ładny domek letniskowy do wynajęcia dla 2, 4, 6 osób - jest tutaj

 

Złota Góra - punkt widokowy koło BroWidok ze Złotej Góry na Wieżycędnicy Górnej. Truskawkobranie - fot. Edyta KlassaNa skraju tej wsi znajduje się parking, pomnik partyzantów i miejsce z bodaj najpiękniejszym widokiem Szwajcarii Kaszubskiej - na wzgórza, lasy, jeziora i zabudowania wsi. To także miejsce dorocznego święta, które zwykle odbywa się na początku lipca. Truskawkobranie, bo o nim mówimy, to oryginalne dożynki truskawkowe - jedyne w Polsce. Jakby nie było truskawka kaszubska jest oficjalnie zarejestrowanym produktem regionalnym - nie do podrobienia!

Centrum Sportów Wodnych Złota Góra U podnóża Złotej Góry, nad brzegiem Jeziora Brodno Wielkie znajduje się nowoczesne Centrum Sportów Wodnych, gdzie można wypożyczyć jachty, łódki, rowery wodne i kajaki. Tel. kontaktowy - 721 811 558.

Więcej na temat truskawkobrania - tutaj
Zdjęcia z Centrum Sportów Wodnych - są tutaj

Więcej zdjęć z Chmielna i okolic - jest tutaj

★ Atrakcje turystyczne w sąsiednich Ostrzycach - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w sąsiednich Sierakowicach - są tutaj

★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
★ Najciekawsze imprezy w pomorskim - są tutaj

Zapraszamy do Chmielna!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner