Truskawkobranie 2024

Truskawkobranie 2024

Brodnica Górna, ul. Żeglarska - amfiteatr Złota Góra, pomorskie
Termin

Truskawkobranie 🍓🍓- jedna z największych na Kaszubach imprez plenerowych, która odbywa się zazwyczaj tydzień przed Festiwalem w Chmielnie. Tegoroczny termin tego wydarzenia to 30 czerwca 2024 roku. Miejscem Truskawkobrania będzie tradycyjnie teren przy Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz. Wstęp jak zawsze wolny! Wydarzeniu towarzyszyć będzie festyn ludowy i jarmark. Zobaczymy także występy znanych wykonawców. Gwiazdą wieczoru 30 czerwca będzie zespół Nocny Kochanek grający utwory heavymetalowe. Będzie gorąco za dnia i burzowo wieczorem!

Uwaga - Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnietutaj - odbędzie się 23 czerwca 2024 r. (nastąpiła zmiana terminu)


PROGRAM Truskawkobrania 2024

Skrócony harmonogram:

16:00 Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz
17:00 Teatr Qfer
18:10 Występ Zespołu Canto
19:15 Występ Zespołu IBIZA – kaszubski POP/DISCO Radio Kaszebe
21:00 Koncert zespołu NOCNY KOCHANEK 

Kiermasz Twórcow Ludowych

● lunapark dla dzieci
● gastronomia
konkurs na Najładniejsze Stoisko z Truskawką
● konkursy tematyczne

Marina Żeglarska CSWiPR Złota Góra

● Puchar TRUSKWKI w spinningu
● Piknik powiatu Kartuskiego "IV SUP"
● 21 Cross Kajakowy "STW Bałtyk"
● Wypożyczalnia sprzętu wodnego - zaprasza!

UWAGA - w programie mogą wystąpić jeszcze pewne korekty.

Bitwa Regionów - ogólnopolski konkur kulinarny - I etap

Do amfiteatru w Brodnicy Górnej zapraszamy w niedzielę 30 czerwca już od rana! Tutaj, w godz. 11.00 - 16.00 odbędą się bowiem kwalifikacje, podczas których Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują swoje potrawy konkursowe. Oprócz smaku, aromatu itp. ocenie podlega również wykonanie i estetyka prezentacji.

Komunikacja - dojazd z Kartuz

Truskawka Kaszubska - powiat Kartuzy

Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym, zostanie uruchomiona specjalna linia  autobusowa działająca w niedzielę po południu. Przewozy piętrowym autobusem zapewni tradycyjnie znany przwoźnik regionalny GRYF, wg rozkładu:
🚍 Odjazdy - spod dworca aut. w Kartuzach: godz. 15:15, 17:45, 19:45.
🚌 Powroty - ze Złotej Góry: godz. 16:45, 18:30, 22:45.
Cena biletu w jedną stronę wyniesie w 2024 roku 9 zł (zakup u kierowcy). W tym przypadku nie stosuje się żadnych zniżek. Dwupokładowy pojazd zabiera do 90 pasażerów. Autobus zatrzymuje się na tej trasie na każdym przystanku "na żądanie".

Jaka pogoda nas czeka podczas Truskawkobrania? Wg ostatnich aktualizacji, w niedzielę 30 czerwca 2024 będzie upalnie, do 32 stopni Celsjusza w cieniu, z dużą dawką słońca (warto pamiętać o kremie ochronnym). Późnym popołudniem/wczesnym wieczorem prognozowana jest burza z opadem deszczu, po której nastąpi ochłodzenie do ok. 20-21 stopni Celsjusza w nocy.

Historia Truskawkobrania

Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających - zarówno „miejscowych” jak i turystów. Festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Gwoździem programu imprezy są truskawki 🍓 pod najrozmaitszymi postaciami, Truskawkobranie Złota Góra Brodnica Górnaw myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentuje się dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego.

Podczas Truskawkobrania odbywają się liczne konkursy związane z truskawką np. na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe czy najsmaczniejszą potrawę z truskawek.

Tak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Jednak pomysł jest znakomity. Przecież nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach. Miejsce festynu wyznacza Truskawkobranie - imprezy dla dzieci - Kaszubynaturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie może przebywć nawet do 40 tys. osób. Ze wzgórza widać południową część Jeziora Wielkie Brodno, wieś Brodnicę Dolną, Wzgórza Szymbarskie z największym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego. Wokół znajdują się plantacje truskawek.

Każde Truskawkobranie jest bardzo dużym wydarzeniem. Zaprasza się gości oraz zespoły ludowe z całego kraju i z zagranicy. Co roku Święto Truskawkobrania to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa. Na Truskawkobraniu gościli m.in. Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, zespół Łzy, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Mandaryna, zespół Wilki, Doda, Michał Szpak ... etc.

„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Plan dojazdu - wg mapy satelitarnej - jest tutaj  Więcej zdjęć ze Złotej Góry - jest tutaj


Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj
Wczasy i wakacje na Kaszubach - są tutaj

Kawiarnia, apartament na wzgórzu, 4 km od Złotej Góry

Kawiarnia Wiatrak Ręboszewo Kaszuby

Ciekawostki o truskawkach🍓

• Największa truskawka w Polsce urosła w 2009 roku w miejscowości Kramówka Mała na polu Pani Agnieszki Koniecko. Polska rekordzistka ważyła ponad 138 gramów. W 2015 urósł jeszcze większy owoc, tym razem w okolicach Pniew. 

• Największa truskawka na świecie została wyhodowana w 2022 roku przez Izraelczyka, Ariela Chahi, który na swojej truskawkowej farmie uzyskał owoc o wadze 289 gramów. Podobnie jak poprzednia rekordzistka z Japonii zawdzięcza swoją wagę genom oraz efektowi zrośnięcia się kilku owoców.
Wspomniana japońska truskawka odmiany Amanou została zebrana przez japońskiego rolnika Koji Nakao na wyspie Kiusiu w 2015 roku. Wynikiem 250 gramów uzyskała oficjalny rekord Guinnessa, który dzierżyła przez 7 lat.

• Najwięcej truskawek na świecie zjadają mieszkańcy USA - ponad 3,5 kg rocznie w przeliczeniu na 1 osobę. Stany Zjednoczone są także największym producentem tych owoców.

• Truskawki oprocz walorów smakowych mTruskawkobranie - Święto Truskawki Kaszubyają również dużo witamin. Być może nie każdemu wiadomo, iż truskawka zawiera więcej witaminy C niż cytryna - aż 60 mg w 10 dekagramach świeżych owoców. Dochodzą do tego błonnik oraz mikroelementy: fosfor, magnez i potas. Badania potwierdziły, iż spożywanie truskawek przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych ciałek we krwi, a także wzmocnienia kości. Te ładne owoce są przy tym niskokaloryczne. 100 gramów truskawek dostarczy nam zaledwie 27 kcal.

• Truskawka zawiera specjalne związki bakteriobójcze - fitocydy - obecne również w cebuli i czosnku. Pomagają one w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. W tym miejscu warto dodać, iż niektórzy używają truskawek do czyszczenia i wybielania zębów.

• Truskawki wspierają organizm w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej decydującej o dobrym samopoczuciu człowieka. Stres, mała ilość ruchu, duża ilość słodyczy i kawy powodują zakwaszenie organizmu objawiające się m.in zmęczeniem, wzdęciami czy przedłużającym się zdenerwowaniem. Truskawki jako owoce zasadotwórcze przeciwdziałają tym skutkom.

• Truskawki zawierają dużą ilość azotanów, które korzystnie wpływają na transport krwi i tlenu w organiźmie. Zjedzenie porcji truskawek (np. przed wysiłkiem)  zmniejsza nieco gęstość krwi i polepsza jej dotlenienie. W rezultacie zapewnia większą wydolność organizmu.

• Truskawki są historycznie bardzo młodymi owocami. Pochodzą ze skrzyżowania poziomek, znanych i opisywanych mi.n przez Rzymian - Wergiliusza i Owidiusza. Inicjatorem i sponsorem udanego botanicznego eksperymentu był król francuski - Ludwik XIV. Łakomy monarcha po zasmakowaniu w chilijskich poziomkach zażyczył sobie wyhodowania owoców, które dawałyby większe plony na europejskiej ziemi. Stąd pierwsze zbiory truskawek w Europie i na świecie zawdzięczamy zapewne właśnie Ludwikowi XIV.

• Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna (z języka kaszubskiego) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w 2009 r. rozporządzeniem Komisji Europejskiej (nr 1155/2009 - jako pierwszy produkt tradycyjny w województwie pomorskim i 13 w Polsce - spełniający warunki unijne.

• Truskawki oprócz samego owocu posiadają także jadalne szypułki oraz liście. Zielony kolor szypułek pochodzi od zawartego w nich chlorofilu, którego spożycie ochrania nasz organizm przed rozmnażaniem się szkodliwych wolnych rodników i oczyszcza z toksyn. Zdrowotnie działający chlorofil wyrównuje także poziom cukru we krwi. Do blendera warto więc wrzucić również szypułki...
Liście truskawek są z kolei wykorzystywane do naparów pomocnych w leczeniu anemii i szkorbutu. Płynem można także przepłukać bolące gardło. Świeże, ciepłe liście stosuje się również do leczenia ran i owrzodzeń.

• Truskawki w Polsce można uprawiać i na świeżo jeść praktycznie od drugiej/trzeciej dekady maja aż do końca października. Wystarczy zadbać o wczesne i późne odmiany tych owoców by cieszyć się nimi niemal pół roku!

• Poza sezonem na rynku bywają dostępne także owoce z importu. W przeciwieństwie do miejscowych - mających kształt stożkowy lub "sercowy" - te sprowadzane są bardziej podłużne. Kluczową sprawą jest świeżość truskawki rozpoznawana po zapachu, szczególnie intensywnym przy szypułce. Owoce importowane są jaśniejsze, szczególnie przy szypułce. Są bowiem zrywane jako mniej dojrzałe ze względu na konieczność dłuższego transportu.. Owoce z importu są także mniej pachnące i ze "zmęczoną" szypułką (szypułki marokańskie są znacznie większe i dłuższe)

• Szlak Truskawki Kaszubskiej - koncepcja projektu wspierająca dobre praktyki w uprawie tej odmiany truskawki, upowszechniająca walory zdrowotne tego owocu, promująca rozwój turystyki opartej na truskawkach. To pierwszy tego typu projekt w pomorskim odnoszący się produktu regionalnego.


Dla wystawców - formularze zgłoszeniowe (do pobrania tutaj) prosimy o przesłanie na adres e-mail: biuro@centrum.kultury.pl.
Tel. kontaktowy do Organizatorów (informacje o opłatach itp.): tel. 58 681 29 39, tel. 797 597 774

Zapraszamy na Truskawkobranie 2024 - spotkajmy się 30 czerwca na Złotej Górze!

Zobacz atrakcje w pobliżu:

Chmielno i okolice
Ostrzyce i okolice

Noclegi w okolicy:

Galeria
Załaczniki
Truskawkobranie 2024 - zgłoszenie stoiska - formularz Truskawkobranie 2024 program Truskawkobranie 2024 - regulamin na najładniejsze stoisko truskawkowe
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner