Lęborskie Dni Jakubowe

Lęborskie Dni Jakubowe

Lębork, Plac Pokoju, pomorskie
Miejscowość Lębork
Termin

Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą właśnie, najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową w Lęborku, powiązaną z odpustem św. Jakuba Ap.

Jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników, które organizowano w Lęborku od XIV wieku, łącząc wymiar religijno-duchowy z czysto handlowym. Reaktywowano go jako odpust w parafii św. Jakuba. Od tego czasu Jarmark co roku przyciąga tysiące turystów.Lęborskie Dni Jakubowe - LĘBORK

Lęborskie Dni Jakubowe 2024 - program - wkrótce

 

Stałe punkty programu to:

Międzynarodowy Zlot Jakubów - zachęcający do przybycia na imprezę wszystkich mężczyzn i chłopców o tym imieniu. Zawsze czekają na nich różne niespodzianki.

Uliczny Bieg św. Jakuba - 10-kilometrową trasą wiodącą ulicami miasta. Rekord trasy: 29 minut i 38 sekund ustanowiony został w 2006 roku przez Kenijczyka Abla Kirui.

Obóz rycerski nad rzeką przy zamku krzyżackim dla wszystkich, którzy chcą przenieść się w czasy średniowiecza.
Do tego: kramy, konkursy, kuglarze, koncerty...

■ Międzynarodowy Zlot Jakubów

Masz na imię Jakub? Koniecznie musisz wziąć udział w Zlocie Jakubów! Już od 13 lat zapraszamy wszystkich chłopców i mężczyzn noszących szlachetne imię Jakub do Lęborka. Każdy uczestnik zlotu otrzyma imieninowy prezent, a wieczorem, podczas finału na scenie głównej, ma szanse na wylosowanie cennych nagród.

Jakub - jak każdy człowiek - ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz poznać osobowość Jakuba - zajrzyj do księgi imion, która szerzej opisuje naturę Jakubów - tutaj

■ Bieg Uliczny św. Jakuba

Najważniejsza impreza sportowa Lęborka, każdego roku przyciąga setki biegaczy i kibiców nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Dla biegaczy przygotowano atestowaną trasę liczącą 10 km, przebiegającą przez zabytkową ulicę Staromiejską.

■ Muzyka Regionów

 Mamy zaszczyt zabrać Was w niesamowity świat folkloru z różnDomek nad jeziorem Poganiceych zakątków Europy. Barwne, niepowtarzalne stroje, tradycyjne instrumenty oraz oryginalne brzmienia, a przede wszystkim ludzie, których pasją jest śpiew, muzyka i taniec. Nasz festiwal to niepowtarzalna okazja na prezentację wyjątkowych tradycji kulturowych. Entuzjazm, temperament, dynamika, to emocje które towarzyszą wszystkim występom. Lęborska scena miała już zaszczyt gościć zespoły m. in. z Węgier, Macedonii, Białorusi a także wiele regionalnych zespołów z Polski. W tym roku na pewno nie zabraknie wspaniałej zabawy!

■ Atrakcje dla małego i dużego

Przez kilka dni główny deptak miasta - ulicę Staromiejską ożywiają wystawy, uliczny teatr, występy kuglarzy, grajkowie, wróżki...
Duże zainteresowanie wzbudzają zawsze rycerze, prezentujący swoje rzemiosło wojenne oraz dawne obyczaje. W wieży Sanktuarium św. Jakuba Ap. co roku odbywa się ciekawa wystawa przygotowana przez lęborskie Muzeum.

■ Duchowy wymiar Jarmarku

Biskup Pelpliński J.B. Szlaga dekretem z 25 lipca 1998 r. ustanowił św. Jakuba Apostoła Patronem Lęborka. Tradycyjny niedzielny korowód z relikwiami św. Jakuba Ap. i uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba dopełniają lęborskiego święta. 


Największy w Polsce Jarmark - Św. Dominika w Gdańsku -  jest tutaj

Pałac Grąbkowo - okolice Lęborka

  Noclegi jazda konna wędkowanie Kaszuby - Stajnia Grażyny

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner